Son Konu

Üniversite harçları açıklandı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2010 Üniversite Harç Fiyatları
2010 Üniversite katkı maddesi payları belirlenmiş oldu
Öğrenci katkı payları ve 2 öğretim ücretleri Devlete Ait Gazetede yayımlandı
Yükseköğretim kurumlarında eğitim görebilen öğrencilerin 2010 öğretim yılında ödemesi gereken katkı maddesi payları belirlendi

BAKANLAR KURULU KARARI
Karar Sayısı : 15308

''Ekli “2010 EğitimÖğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ile İkinci Öğretim Ücretlerinin Tespitine Dair Kararın yürürlüğe konulması; Milli Eğitim Bakanlığının 68 tarihli ve 21850 sayılı yazısı üstüne, 4111981 tarihli ve 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesi ile 19111992 tarihli ve 3843 sayılı Kanunun 7 nci maddesine tarafından, Bakanlar Kurulu ’nca 108 tarihinde kararlaştırılmıştır''

Buna göre, yükseköğretim kurumlarında öğretim gören öğrencilerden 71 TL ile 591 TL aralarında katkı payı alınacak

Öğrenci katkı payları tıp fakültesinde 591, devlet konservatuvarında 589, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde 494, baytar fakültesinde 386, hukuk fakültesinde 313, fenedebiyat ve iletişim fakültelerinde 284 TL olarak belirlendi en düşük katkı maddesi payını ise 71 TL ile açık öğretim fakültesi öğrencileri ödeyecek
“2010 Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ile İkinci Öğretim Ücretlerinin Tespitine Dair Esaslara ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı

Karara tarafından, öğrenci katkı maddesi payları 71 TL ile 591 TL arasında değişiyor

Öğrenci katkı payını süresi içinde ödemeyen öğrencilerin kayıtları yapılamayacak ve yenilenmeyecek Ancak, yükseköğrenim kurumları, bahşedilen süre içinde kaydını yaptırmayan öğrencilere ilave süre verebilecek

Öğrenci katkı maddesi payı, kanımca öğrenci göre karşılanacak Öğrenci göre ödenecek katkı maddesi payının bir kısmı veya tamamı normal öğrencinin talebi halinde öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun normal öğretim süresi dek vakit ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca bütçe imkanları çerçevesinde kredi olarak verilebilecek

Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek Ilk taksit eğitim öğretim yılı başında kayıt olma ve onarım esnasında, ikinci taksit ise ikinci güya sene başında tescil yenilenirken, yarıyıl sistemi uygulanmayan eğitim programlarında ise Şubat ayında kayıt yenileme sırasında ödenecek

Katkı kredisi elde etmek için müracaat ettiğini belgeleyen ve 2010 eğitim öğretim yılında yükseköğretim kurumlarına birincil kere tescil yaptıran öğrencilerden, kayıt sırasında birinci taksit katkı payı alınmayacak Kurumca yapılan değerlendirme sonucunda katkı kredisi almaya adalet kazanamayan öğrenciler, katkı maddesi paylarının tamamını ikinci taksitle birlikte ödeyecek

Öğrenci katkı payları, ders sayısı ve benzeri yıl süresine kadar hesaplanmayıp takvim olarak alınacak Oysa, disiplin cezası bölge öğrenciler hariç elde etmek üzere, yarıyıl sistemi uygulanan eğitim programlarında minimum 2 sanki sene, yıl esası uygulananlarda ise minimum 1 öğrenim yılı zaman ile kayıtlarını donduran öğrencilerden, kayıt dondurulan sene için katkı payı alınmayacak Kayıt dondurulan süre ile ilgili olarak daha önce ödenmiş olan katkı payları varsa bu miktar iade edilmeyecek

Lisans üstü öğrenimde öğrenci katkı maddesi payı öğrenci kadar iki eşit taksitte ödenecek Birincil taksit kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise ikinci yarı yılın başında ödenecek

YABANCI DİLLE EĞİTİM

Tanıdık Olmayan dille eğitim yapan eğitim fakülteleri hariç edinmek üzere, yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim kurumlarında öğrenci katkı maddesi payı iki katı olarak alınacak

Yabancı uyruklu öğrencilerden, mütekabiliyet esasına alt olarak üniversiteler arasında yapılacak işbirliği protokol hükümleri gizli kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payının üç katı ödeme günündeki kur üzerinden döviz olarak defaten alınacak Oysa, yabancı uyruklu statüsündeki Türk asıllı öğrencilerden alınacak öğrenci katkı payı miktarları Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek

Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları öğrencilerinden, devlet (Ulusal Eğitim Bakanlığı) burslusu olarak yüksek öğrenim görebilen öğrenciler, 90 TL katkı payı ödeyecek Bunların ödeyecekleri katkı payları Maliye Bakanlığınca, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine tahsis olarak konulacak ve Milli Eğitim Bakanlığınca yıl içerisinde ilgili yükseköğretim kurumuna defaten aktarılacak

MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER

Hazırlık sınıfı ya da tanıdık olmayan dil geliştirme programı hariç almak üzere, ön lisans veya lisans düzeyindeki yükseköğretim programlarından, program süreleri sonunda mezun olamayan öğrencilere devlet katkısı ödenmesi sürdürülecek

Fakat normal öğrenim süreleri içinde mezun olamayanlardan öğrenci katkısı birinci yıl için yüzde 50, müteakip yıllar için yüzde 100 fazlasıyla alınacak
Mezuniyet ya da staj durumunda olup da öğrenimleri 1 yıl sonraya sarkan öğrencilerden ise birincil benzeri yılda mezun olmaları halinde ikinci yarıyıl için katkı maddesi payı alınmayacak

Lisansüstü öğrenim yapan araştırma görevlilerinden öğrenci katkı maddesi payı alınmayacak Ama, vakıf üniversitelerinde çalışıp devlet üniversitelerinde lisansüstü eğitim yapan öğrenciler ile ikinci öğretimde lisansüstü eğitim yapan öğrenciler katkı maddesi payı ödeyecek

AÇIK ÖĞRETİM PROGRAMI

Anadolu Üniversitesinde açık öğretim programı uygulayan fakülte ve yüksek okulların 2010 eğitim öğretim yılında tahsil ettikleri öğrenci katkı maddesi paylarının toplamının yüzde 20'sine dek olan kısmı, laf konusu fakülte ve yüksek okullara akademik danışmanlık ve eğitim hizmeti veren öğretim kurumlarına aktarılacak
Konu ile ilgili başvuru formu, Maliye Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Anadolu Üniversitesinin birer temsilcisinden oluşan komite göre belirlenen yöntem ve esaslara göre yapılacak

Sosyal Sigortalar ve Genel Afiyet Sigortası Kanunu, Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, Yurt Dıştan Görevli Personele Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatını kaybedenler, Terörle Uğraş Kanunu kapsamındaki maluller ile İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında haysiyet aylığı alanların çocuklarından öğrenci katkı maddesi payı alınmayacak

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ

Kararla, ikinci öğretim öğrencilerinden alınacak öğrenim ücretleri de belirlendi

Bu öğrencilerin öğrenim ücretleri iki eşit taksitte ödenecek Birincil taksit eğitim öğretim yılı başında tescil olma ve yenileme sırasında, ikinci taksit ise güya yıl başında kayıt yenilenirken, yarıyıl sistemi uygulamayan eğitim programlarında ise Şubat ayında kayıt onarım esnasında ödenecek

Öğrenim ücretleri ders sayısı ve sözde sene süresine tarafından hesaplanmayıp takvim olarak alınacak Ama, disiplin cezası bölge öğrenciler hariç almak üzere, sözde yıl sistemi uygulanan eğitim programlarında minimum 2 sanki sene, yıl esası uygulananlarda ise en düşük bir öğrenim yılı vakit ile kayıtlarını donduran öğrencilerden kayıt dondurulan yıl için öğrenim ücreti alınmayacak Tescil dondurulan zaman ile ilgili olarak daha önce ödenmiş olan öğrenim ücretleri varsa bu arz iade edilmeyecek

bununla birlikte, mezuniyet ya da staj durumunda olup da öğrenimleri 1 sene sonraya sarkan veya erken mezun olan öğrencilerden birincil sözde yılda mezun olmaları durumunda ikinci yarıyıl için öğrenim ücreti alınmayacak
ÖĞRENİM ÜCRETİ TAKSİTİNİ ÖDEMEYENLER HAKKINDA YAPILACAK OPERASYON

Öğrenim ücretlerinin birinci taksitini ödemeyenlerin kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek

İkinci taksitlerini ödemeyen öğrencilere ise bir aylık ilave süre tanınacak Bu vakit içerisinde de öğrenim ücretini kanuni faiziyle birlikte ödemeyen öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişkisi kesilecek

İkinci öğretimdeki öğrencilerden süreleri sonunda mezun olamayanların öğrenim ücretlerinde herhangi bir çoğaltma yapılmayacak
FAKÜLTE VE PROGRAMIN OLAĞAN ÖĞRENCİ KATKISI YTL

Tıp Fakülteleri 591
Diş Hekimliği Fakültesi 494
Eczacılık Fakültesi 494
İTÜ İşletme Fakültesi Müh 402
Mühendislik Fakültesi 387
Mimarlık Fakültesi 387
MühMimarlık Fakültesi 387
Mühendislik ve Tekn Fak 387
Mimarlık ve Tasarım Fak 387
İnşaat Fakültesi 387
Makina Fakültesi 387
Maden Fakültesi 387
ElektrikElektronik Fak 387
Kimya Metalurji Fak 387
Uçak ve Uzay Bil Fakültesi 387
Ziraat Fakültesi 387
Orman Fakültesi 387
Veteriner Fakültesi 386
Gemi İnş ve Deniz Bil Fak 316
Deniz Bilimleri Fakültesi 316
Su Ürünleri Fakültesi 316
Denizcilik Fakültesi 316
Sanat ve Tasarım Fakültesi 316
Hoş Sanatlar Fakültesi 316
Dokuma Tekn ve Tasarım Fak 316
Hukuk Fakültesi 313
İktisat Fakültesi 313
İşletme Fakültesi 313
Siyasal Bilgiler Fakültesi 313
İktisadi ve Idari Bilimler Fak 313
Fen Fakültesi 284
FenEdebiyat Fakültesi
(Fen Programı) 284
Dil Tarih ve Coğrafya Fak 284
İlahiyat Fakültesi 284
Eğitim Fakültesi 284
Mesleki Eğitim Fakültesi 284
Sıhhat Eğitim Fakültesi 284
Endüstriyel SanEğt Fak 284
Ticaret TurzEğt Fakültesi 284
Eğitim Bilimleri Fakültesi 284
Sıhhat Bilimleri Fakültesi 284
Edebiyat Fakültesi 284
FenEdebiyat Fakültesi
(Edebiyat ve SosProg) 284
Irtibat Bilimleri Fakültesi 284
Irtibat Fakültesi 284
Tıbbi Biyolojik BilProg 281
Fizik Tedavi ve RehaProg 281
Teknik Eğitim Fakültesi 281
Açıköğretim Fakültesi 71
Tanıdık Olmayan Dil Takviye Birimleri, Yabancı Dil Hazırlık Sınıfları ve Tanıdık Olmayan Dil
Hazırlık Okulları için kazanılan fakültenin, yüksekokulun ve bölümün katkı maddesi payı
ödenecek

*

Üst Alt