Son Konu

Uzun Yaşamın Sırrı EĞİTİM!

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Uzun Yaşamın Sırrı EĞİTİM! UZUN YAŞAMIN YOLU DA EĞİTİMDEN GEÇİYOR New York Times gazetesine tarafından, incelemeler, uzun yaşamanın arkasındaki başlıca faktörün eğitim olduğunu, eğitimin ırk ve gelirden daha belirleyici olduğunu ortaya koydu Rand Corporation’dan afiyet ekonomisti James Smith gibi uzmanlar, “Birkaç yıl daha okumak, daha uzun bir yaşam ve daha iyi bir sağlık demektirgörüşünü savunuyor New York Times gazetesi, “Uzun yaşamın sürpriz sırrı: okulda kalmak başlıklı uzun bir makalede eğitimin yaşamı uzatan başlıca etmen olduğu tezlerini yansıttı Farklı Alanlara Yönlendirilmiş araştırmaların, bütün ülkelerde uzun hayat açısından eğitimin, millet ve kazanç düzeyinden daha belirleyici olduğunu gösterdiği kaydedilen makalede görüşlerine yer verilen meşhur ABD’li hafıza kuruluşu Rand Corporation’dan afiyet ekonimisti Dr James Smith, toplumun bazı gruplarının diğerlerinden daha uzun yaşadığını, ABD’de zenginlerin, yoksullardan, beyazların, zencilerden daha uzun hayat süreleri olduğunu kaydetti Fakat bir takım grupların daha uzun yaşamanın nedenleri aralarında en belirleyici olanını araştıran bilim adamlarının “sürprizile karşıladıklarını kaydeden gazete, yapılan dağıtılmış araştırmaların “eğitimfaktörünün önemini ortaya koyduğuna uyarı çekti Dr Smith, sosyal emniyet ve sağlık durumu sigortasının iyi bir şey olmakla birlikte yaşam süresi açısından önemi abartıldığını savunarak en belirleyici unsurun eğitim olduğunu kaydetti Dr Smith gibi uzmanlar, “Birkaç sene daha okumak, daha uzun bir hayat ve daha iyi bir sağlık demektir görüşünü savunuyor Liste başında eğitim Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Direktörü Richard Hodes de, tüm araştırmaların eğitim faktörünü ön plana koyduğuna uyarı çekerken New York’taki City Üniversitesi’nden sağlık ekonomisti Michael Grossman da “Eğer bana afiyet ve uzun yaşamı ne etkilediğini sorsanız, listenin başına eğitim koyarım diye konuştu New York Times’e göre, aynı konuda çalışmalar yapan Dr Adriana LlerasMuney, çalışmaların sonucunda okulda eğitim süresinin bir yıl uzatılmasının insan ömrünü 15 yıl uzattığını saptadı Bunun da başka incelemeler tarafından saptama edildiği belirtilirken eğitimli insanların yaşamlarını daha iyi planlayabildiklerine uyarı çekildi Pennsylvania Üniversitesi, nüfus bilimcisi Samuel Preston da, eksik eğitimli insanların daha çok sigara içtiğine işaret etti Makalede başlıca genlerin, yaşam süresi konusunda fazla bir etkilerinin olmadığı öne sürülerek sigara, kolesterol, kan basıncı ve şeker gibi yürek hastalığı tehlike faktörlerinin denetim edilmesinin uzun yaşamak için fazla daha önemli olduğu vurgulanırken “Ve gelişen bir biçimde eğitimin, sağlık ve hayat süresinde başlıca bir rol oynadığı gibi görünüyor ifadesi kullanıldı  

Üst Alt