Son Konu

Vampir Köylü Nasıl Oynanır? İşte Dijital Versiyonları

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
vampir-koylu-nasil-oynanir-dijital-versiyonlari-1646666609.jpg

Arkadaşlarınızla bir ortaya gelmek bile hayli keyifli vakit geçirmek için kafidir ancak sohbet muhabbet bir yere kadar. Bir şeyler oynayalım dediğiniz vakit elbette pek çok kişinin aklına birinci olarak vampir köylü oyunu gelir. Among Us gibisi dijital versiyonlarıyla son yıllarda daha sık ismini anıyor olsak bile aslında vampir köylü, uzun yıllardır en kolay ve keyifle oynanabilen rol yapma oyunlarından bir adedidir.

Elbette bir rol yapma oyunu oynamak istiyorsanız çok daha varlıklı içeriklere sahip dijital ya da masa oyunları bulabilirsiniz lakin vampir köylü oyununun en hoş yanı bu; kolay ve eğlenceli olması. Gereksiniminiz olan sırf bir kalem ve birkaç kağıt modülü. Sonrası ise oyuncuların yeteneklerine bağlı bir kıssa. Gelin sevilen vampir köylü oyunu nasıl oynanır yakından bakalım ve oyunun dijital versiyonlarından kimilerini görelim.

Hiç bilmeyenler için; vampir köylü nedir?

Vampir köylü oyunu, en az 4 kişi ile oynanan bir rol yapma oyunudur. Oyunculardan biri hakem, biri vampir ve öbürleri köylü olur. Kimin kim olduğunu sırf hakem bilir. Köylüler, vampirin kim olduğunu çözmeye çalışırken birbirlerine sorular sorarlar ve vampiri bulana kadar oyunu sürdürürler. Yurt dışında bu oyun Mafia ismiyle da anılır ve oyuncular mafyanın kim olduğunu bulmaya çalışır.

Vampir köylü nasıl oynanır?
  • Adım #1: Oyuncu sayısı kadar küçük kağıt hazırlanır.
  • Adım #2: Kağıtlara bir vampir, bir hakem ve başkalarına köylü yazılır. Oyuncu sayısına nazaran 2 ya da daha fazla vampir olabilir lakin köylüler her vakit çok daha kalabalık olmalıdır.
[*]Adım #3: Kura formunda kağıtlar çekilir. [*]Adım #4: Hakem dışında kimse kağıtları görmez. [*]Adım #5: Hakem herkesin gözünü kapattırır. [*]Adım #6: Vampir gözünü açar ve hakem, vampirin kim olduğunu görür. [*]Adım #7: Herkes gözünü açar ve oyun başlamış olur. [*]Adım #8: Oyuncular birbirlerine sorular sorarak vampirin kim olduğunu çözmeye çalışırlar. [*]Adım #9: Vampir olduğundan emin oldukları kişiyi seçerler ve kağıdını açtırırlar. [*]Adım #10: Seçilen kişi köylüyse oyun dışı kalır ve oyun devam eder. [*]Adım #11: Hakem herkesin yeniden gözünü kapattırır ve vampirden birini oyun dışı bırakmasını ister. [*]Adım #12: Seçilen kişi vampirse oyun tamamlanır ya da sıradaki vampir bulunmaya çalışılır. [*]Adım #13: Tüm vampirler bulunana kadar oyun devam eder. [*]Adım #14: Aynı kurallarla oyun tekrar oynanabilir.
6d2c5bf182c404e2b108cf4d4597ce6575e60df1.jpeg

Vampir köylü oyununun genel olarak kuralları bu formda. Elbette, oynayan kümeye nazaran kimi kurallar özelleştirilebilir. Örneğin vampiri bulma konuşmaları için bir vakit tutarak vampirin oyun dışı bırakacağı kişinin seçim vakti belirlenebilir. Oyunda birden çok vampir varsa ortalarında anlaşarak köylüleri eleyebilirler.

Oyunun hiçbir kağıt kalem kullanılmadan oynandığı bir versiyonu dada vardır. Oyuncular birinci olarak hakemi seçerler, hakem herkesin gözünü kapattırır ve kendi kararı doğrultusunda vampirleri seçer. Yani oyunun kimi temel kuralları var lakin oyuncular bu kuralları kendi istedikleri üzere özelleştirebilirler.

Vampir köylü dijital versiyonları:
  • Among Us
  • Agrou
  • Town of Salem
  • Deceit
  • Project Winter
  • Secret Neighbor
  • Werewolves Within
Son yılların en tanınan oyunu: Among Us

InnerSloth tarafından geliştirilen ve yayınlanan Among Us oyunu 2018 yılında piyasaya sunuldu. Çevrimiçi çok oyunculu bir toplumsal çıkarım oyunu olarak tanımlanan uzay temalı oyunda, en az 1 en fazla 3 hain olarak tanımlanan vampir bulunmaya çalışılır. Oyun; Android, iOS, Microsoft Windows, Nintendo Switch platformlarında yayınlanmıştır.

Bir küme köylü, kurt adamlara karşı: Agrou

Osmose Studio tarafından geliştirilen ve Wankil Studio tarafından yayınlanan Agrou, 2020 yılında oyuncularla buluştu. Microsoft Windows platformu için yayınlanan Agrou oyununda bir küme köylü ateşin başında toplanarak ortalarında gizlenmiş olan kurt adamları bulmaya çalışırlar.

Cadıları bulalım: Town of Salem

BlankMediaGames tarafından geliştirilen ve yayınlanan Town of Salem oyunu birinci defa 2014 yılında oyuncuların beğenisine sunuldu. Salem Cadı Mahkemeleri’nden ilham alınarak geliştirilmiş olan oyun, internet sitesi üzerinden fiyatsız olarak da oynanabiliyor. Oyunda; köylü, mafya, cadı ve tarafsız üzere farklı karakterler ortalarındaki haini bulmaya çalışıyorlar.

Virüslüyü bulmadan ölmeyin: Deceit

World Makers ve Automaton Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan Deceit oyunu, Microsoft Windows platformu için yayınlandı. 5 oyuncunun bir hastanede uyanması ile başlayan Deceit’te iki oyuncu ölümcül virüs taşıyor ve hasta olmayanlar ölmeden hasta oyuncular tespit edilmeye çalışılıyor.

Hayatta kalmak için savaşın: Project Winter

Other Ocean Group ile Other Ocean Interactive tarafından geliştirilen ve Other Ocean Group tarafından yayınlanan Project Winter oyunu birinci sefer 2019 yılında piyasaya sürüldü. Project Winter aslında bir hayatta kalma oyunu ancak 8 kişilik kümeye bir hain sızıyor ve geri kalanlar hayatta kalma gayretlerini sürdürürken birebir vakitte bu haini bulmaya çalışıyorlar.

Azaldıkça artan tansiyon: Secret Neighbor

Hologryph tarafından geliştirilen ve tinyBuild tarafından yayınlanan Secret Neighbor oyunu birinci defa 2019 yılında oyuncularla buluştu. PlayStation 4, Xbox One, Stadia platformları için yayınlanan Secret Neighbor oyununda 6 kişi, hepsi yok edilmeden evvel aralarındaki haini bulmaya çalışıyorlar. Kişi sayısı azaldıkça oyundaki tansiyon giderek artıyor.

Kasabayı koruyun: Werewolves Within

Red Storm Entertainment tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan Werewolves Within oyunu birinci kere 2016 yılında oyuncuların beğenisine sunuldu. PlayStation 4 ve Microsoft Windows platformları için yayınlanan Werewolves Within oyununda halk, kurt adamlara karşı kendilerini muhafaza gayreti vererek onları keşfetmeye çalışıyor.

Arkadaşlarınızla birlikte oynayarak keyifli vakit geçirebileceğiniz vampir köylü nedir, nasıl oynanır sorularını yanıtladık ve vampir köylü oyununun birtakım dijital versiyonlarından bahsettik. Listemizde olmayan öteki vampir köylü temalı oyunları yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Üst Alt