Son Konu

vBulletin Panel Kullanımı-1

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Öncelikle sitemize üye girişi(admin) yaptıktan sonra sağ alt köşede “Admin adlı bir URL var

Link’e tıklayarak Yönetici Paneli‘ne giriş yapıyoruz

Evet şimdi alttaki resimde vBulletin Seçenekleri‘ne basıp yeşil ile işaretlediğim sekmeye tıklıyoruz

Bu kısımda sağ tarafdaki kutuda gördüğünüz yerlerdeki ayarları optimize edebiliyoruzKısaca burdan aslında sol tarafda dizili olan başlıkları ve onların alt başlıklarında ayarlar mevcuttur
Diğer bir alt başlık olan Doğrulama Tipi Seçenekleri‘ne gelelim

Evet burda forumunuza kayıt olmak isteyen kullanıcıların kullandıkları Doğrulama Seçenekleri mevcutturResim Doğrulaması bildiğiniz gibi en sık kullanılan bir doğrulama çeşididirAşağıya inerseniz bu doğrulama hakkındaki ayrıntıları rahatlıkla düzenleyebilirsiniz
Diğer bir ana başlık olan Advertising başlığına tıklayalım

Evet yeşil işaretli gördüğümüz GoogleAdSense alt başlığına tıklıyoruzPeki bu nedir diye bir soru soracaksınızGoogleAdSense sitenize vermeniz karşılığında size tıklama başına para veren bir kampanyadır
Ordaki seçenekleri biraz daha açıklayayım
Change Google AdSense Package
No GoogleAdSense seçeneğini işaretlerseniz sitenizde hiçbir Google reklamı bulunmayacaktır
Low seçeneğini işaretlerseniz orda yazdığı gibi navigasyon bar ve footer bölümünde küçük boyutlu resim ve yazılar bulunacaktır
High seçeneğinde ise NavBar ve Footer bölümlerinde orta boyutta yazı veresim yer alırBuna ek olarak herhangi bir kullanıcının bir konu veya mesajında da bulunur
Type of Ads to Show
Burada ise yazı veya hem yazı hemde resim olarak yayınlanıp yayınlanmayacağını kontrol edebilirsiniz
Stiller & Temalar

Git butonuna basarak bu alt başlıkda sitenin temel görünümü hakkındaki tüm bilgileri kontrol edebilirsiniz(Örneğin: Header, Footer seçenekleri vs)
Çok geniş bir yönetim alanına sahiptirGenelde webmaster’lar kullanırlar
Tema yükle & indir

Evet arkadaşlar bu alt başlıkda forumunuza nasıl tema yükleyebileceğinizi anlatacağım
Öncelikle kendim Türkçeleştirmiş olduğum vBulletin 382 uyumlu temamızı buradan indiriyoruz
Winrar şifresi:bilgiustaminfo
Dosyayı indirdikten sonra Winrar’dan çıkarıyoruzvBulletin Files adlı klasörün içindeki scarlet adlı klasörü vBulletin’i kurduğumuz dizinin içinden images adlı klasörün içine upload(yüklemek) ediyoruz
Tekrar panele dönüp,
“XMLDosyasını Bilgisayarınızdan yükleyin buradan gözata basarak vb 38x adlı klasörün içindeki scarletxml dosyasını aşağıda bulunan resimdeki gibi açıyoruz

Yeni Biçim ismini dilediğiniz gibi ayarladıktan sonra Yükle butonuna basarak temamızı yüklüyoruz
Temayı görmek için forum ana sayfasında sol alt köşede Default Style yerine yüklediğiniz temaya verdiğiniz ismi seçiyorsunuz
Temadan bir görünüm:

Diller & Cümleler başlığını geçiyorum çünkü vBulletin Forum Kurulumu adlı yazımda ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını gösterdim
Bir sonraki yazımda diğer başlıkları inceleyeceğiz

Üst Alt