Son Konu

Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

Forumdas

Editor
Tepkime
15,298
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yazın gelmesiyle birlikte tezgahlarda görmeye başladığımız vişnenin tadına doyum olmaz. Ancak kazara bir yere süründüğünde biraz da tat kaçırıcı olabiliyor değil mi? Eğer sizin de sevdiğiniz vişne, giysinize ya da mobilyanıza leke yaptıysa vişne suyu lekesi nasıl çıkar, vişne suyu lekesi kıyafetten nasıl çıkar diye kara kara düşünüyor olabilirsiniz. Yazımızı okumaya devam edin, zorlu vişne lekelerine kolayca elveda deyin!

Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?
En lezzetli meyvelerden biri olan vişneleri neredeyse herkesin severek tükettiğini biliyoruz. Bu sevilen meyvenin tek iştah açıcı olmayan yanı, el, kumaş ve mobilya ile temasa geçtiğinde bıraktığı koyu kırmızı lekeler! Çoğunlukla vişne lekesinin çıkmayacağını ve özellikle giysilerinizin çöp olacağını söyleseler de siz onları dinlemeyin. İşte, Temiz Sözlük’ten uzman vişne lekesi çıkarma tüyoları!

Kurumuş Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?
Bir yerde lekelenme oluştuğunda genellikle anında müdahale etmenizi öneririz. Ancak bir kaza yaşandı ve fark etmediyseniz, kıyafetinizde ya da mobilyanızda kurumuş vişne lekesine rastladıysanız endişelenmeyin. Sizin için derlediğimiz adımları uygulayın, kurumuş vişne lekesinden 20 dakikada kurtulun!

Adım 1: Lekenin bulunduğu alanı tespit edin.

Adım 2: Lekeli alanda herhangi bir tortu kalmışsa bıçak ya da kart yardımıyla sıyırın. Ovmamaya özen gösterin.

Adım 3: Lekeli alanı ılık su ile ıslatın.

Adım 4: Konsantre formülüyle yüksek leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Fresh Sıvı Deterjanı’nı lekeli alana uygulayın.

Adım 5: Kumaşa zarar vermeyecek, yumuşak uçlu bir fırça ile lekeli alanın dışına taşmayacak şekilde daireler çizerek fırçalayın.

Adım 6: 15-20 dakika bu şekilde bekletin ve deterjanın kumaşa etki etmesine izin verin.

Adım 7: Son olarak durulama yapın. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

İpucu: Vişne suyu lekesini çıkarmak için asla doğal sabun kullanmayın! Doğal sabun, vişne lekesinin çıkmasını zorlaştırarak lekenin kalıcı hale gelmesine neden olabilir.
Vişne Suyu Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?
Sevdiğiniz giysilerden birine vişne suyu mu döküldü? Çocuğunuz vişneli ellerini nevresim takımınıza mı sürdü? Vişne reçeli yaptınız, mutfağınızı temizlerken mutfak bezlerinizin vişne lekesi olduğunu mu gördünüz? Okumaya devam edin, vişne lekesi kumaş ve kıyafetlerden nasıl çıkarılır, vişne lekesini ne çıkarır öğrenin!

Adım 1: Kıyafetinizi çıkarın ve lekeli alanda tortu kalmışsa kör bir bıçak ya da kart kullanarak tortuyu kazıyın. Eğer kumaşınız kalınsa ve vişne suyu hala bol miktarda yüzeydeyse kağıt havluyu tampon hareketlerle uygulayarak fazla sıvıyı alın.

Adım 2: Leke tazeyse, kumaşı ters çevirin ve musluğun altında soğuk suya tutun.

Adım 3: Lekeli bölgeye Omo Active Fresh Sıvı Deterjan uygulayın.

Adım 4: Deterjanı yumuşak kıllı bir fırça ile dairesel hareketlerle yedirin.

Adım 5: 15 dakika bu şekilde bırakın.

Adım 6: Kısa programda bile lekelerde etkili Omo Active Fresh Sıvı Deterjan’ı deterjan gözüne ekleyin ve makinenizi çalıştırın.

Çamaşır makinesinden çıkan kıyafetin ya da kumaşın lekesinin çıkıp çıkmadığını mutlaka kontrol edin! Eğer az da olsa leke kalmışsa kurutma işlemine geçmeden önce tüm adımları tekrarlayın. Lekenin tamamen çıktığından emin olduktan sonra havadar bir alanda kurutma işlemine geçebilirsiniz.

İpucu: Eğer kıyafetiniz bembeyazsa bir kovanın içine ılık su doldurup çamaşır suyu damlatarak kıyafeti bu suda biraz bekletebilirsiniz. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.
Halı ve Döşemeden Vişne Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Halı ve döşemelerde oluşan vişne lekeleri için halınızı yıkamaya göndermenize gerek yok! Sizin için derlediğimiz adımları uygulayın, halı ve döşemenizdeki vişne suyu lekesini yok edin.

Adım 1: Kalın ya da saçaklı halı ve döşemenizdeki alanı tespit edin. Vişne kalıntılarından kurtulmak için kaşık ya da kör bir bıçak ile tortuları sıyırın. Lekeyi yaymayın ve derine itmediğinizden emin olun.

Adım 2: Fazla nemi almak için kağıt havlu kullanın. Lekenin yayılmasını önlemek için dış kenardan merkeze doğru tampon hareketler uygulayın.

Adım 3: Halınızda ki vişne lekesinin üzerine Cif Her Yer Leke Uzmanı sıkın ve bu şekilde biraz bekleyin. Uzman leke çıkarma formülüyle can sıkıcı vişne lekesinin çok kısa sürede yok olduğunu göreceksiniz.

Adım 4: Nemli bir bezle silerek durulayın.

Halı ve döşemelerin aşırı suya maruz kalmaması gerekir. Çünkü yeterince hava alıp kurutulmayan halı ve döşemelerde küf sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden, inatçı lekelerde etkili Cif Her Yer Leke Uzmanı kullanabilir, ardından sadece nemli bir bezle durulayarak kolayca kurutma işlemine geçebilirsiniz. Zemin ve yüzey temizliğine dair detaylı bilgi için ise buraya tıklamayı unutmayın!

Eldeki Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?
Lezzetli vişneleri yediniz ya da vişne reçeli yapmak için kollarınızı sıyırdınız ve işte o an… Evet elleriniz artık kıpkırmızı! Peki, elden vişne lekesi nasıl çıkar, eldeki vişne lekesi neyle çıkarılır? Elinizdeki lekeden kolayca kurtulmak için çok kolay bir tüyomuz var! Üstelik yalnızca iki malzemeli: 1 çay kaşığı tuz ve sıkılmış limonun kabuğu.

Tuzu avucunuzun içine koyun ve limon kabuğuyla tuzu yayarak avuçlarınızı ovun. Ardından sabun ve ılık suyla durulayın. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz!

Vişne lekesinin nasıl çıkacağını öğrendiniz ancak merak ettiğiniz başka lekeler mi var? Leke rehberimize göz atabilir, çıkmaz dediğiniz en zorlu lekeleri bile kolayca çıkaracak uzman tüyolarımızı okuyabilirsiniz.

. . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . .
Neler Gerekli?
KESİN ÇÖZÜM İÇİN
Omo Active Fresh Sıvı Deterjan
Hemen Satın Alın

Omo Active Fresh Sıvı Deterjan
Masa Örtüsü Lekeleri Nasıl Çıkar?
Lezzetli yemeklerinizin ve keyifli sofralarınızın tamamlayıcısı olan masa örtüleriniz kazara lekelenebilir. Bu nedenle de farklı tipte lekelerle savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, masa örtünüzün bir kısmına salçalı bir sos dökülebilirken bir başka tarafına şekerli çay dökülebilir. Farklı tipte lekelerle zorlanmadan başa çıkabilmeniz için birkaç önerimiz var. Önceliğimiz farklı tipteki masa örtüsü lekeleri nasıl çıkar sorusunun cevabını vermek. Hazırsanız başlayalım.

Masa örtüsünden mum lekesi nasıl çıkar?
Mum lekesi zorlu kirler arasında görünür. Ancak çözümü hiç de zor değildir. Öncelikle masa örtünüze dökülmüş mumun iyice kurumasını bekleyin. Hatta bu işi hızlandırmak için mumun üzerine buz koyabilirsiniz. Mum masa örtünüzün üzerinde iyice katılaştıktan sonra kaşık veya bıçak gibi sert ve ince yapılı bir araçla mumu örtünüzden sıyırın. Peki, mum lekesi örtüden çıktı mı? Tabii ki hayır. Burada “kalıntısından kurtuldum ama masa örtüsünden mum lekesi nasıl çıkar” sorunuzu duyar gibiyiz. Bu işlem için de masa örtünüzü bir ütü masasının üstüne serin. Eğer ütü masanız yoksa bir havlu serin ve masa örtünüzü de bu havlunun üstüne serin. Masa örtünüzün lekeli kısmına bir kâğıt havlu veya yapışmaz kağıtlardan örtün. Ütünüzün derecesini yükseltin ve lekeli bölge üzerine serilmiş havlu üzerinde ütünüzü gezdirin. Bir süre sonra mumun iyice eridiğini ve havluya sıvısının geçtiğini göreceksiniz. Masa örtüsü üzerindeki leke gidene kadar bu işlemi birkaç kez tekrar edebilirsiniz. Mum lekesi nasıl çıkar, detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Masa örtüsünden yağ lekesi nasıl çıkar?
Kumaş masa örtülerinin en büyük düşmanları yağ lekesidir desek hiç kimse karşı çıkmaz herhalde. Hatta birçoğumuzun en büyük korkularından biridir yağ lekesi. Ancak pratik bir yöntemle karşınızdayız. Masa örtünüze yağ dökülür dökülmez yağın örtünüze işlememesi ve hızlıca kuruması için yağ lekesinin üzerini kapatacak kadar tuz dökün. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra tuzu masa örtünüzden temizleyebilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken sadece suyla ya da Omo Active Fresh kullanarak masa örtünüzü yıkamak. Yağ lekeleri nasıl çıkar yazımız, detaylı bilgi için size yardımcı olacaktır.

Masa örtüsünden çay lekesi nasıl çıkar?
Çay lekesi en sık rastlanan lekelerdendir. Bildiğiniz gibi çay tanecikleri belli bir süre bekletilirse kına gibi temas ettiği yüzeyi renklendirir. Hemen müdahale edilmezse kumaş örtüler çayı hızlıca emecek ve masa örtüsünü lekeleyecektir. Bu durumda, şekerli veya şekersiz fark etmeksizin çay dökülen masa örtünüzü ilk önce ılık suyla ıslatın. Ardından bir miktar bulaşık deterjanını ıslak masa örtüsüne dökün. Çaylı bölgeyi hafifçe çitileyin ve örtünüzü durulayın. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz. Çay lekesi nasıl çıkar, detaylı bilgi için yazımızı muhakkak okuyun.

Şeffaf Pvc masa örtüsü nasıl temizlenir?
Şeffaf PVC masa örtüsü kullanım ve temizlik açısından oldukça pratiktir. Ancak yine de uzun süreli kullanım için talimatlara uygun bir şekilde örtünüzü kullanmalı ve temizlemelisiniz. Örneğin, kalın da olsa PVC örtünüzü aşırı sıcak suyla temas ettirmemelisiniz. Çünkü PVC bir plastiktir, eriyebilir veya şekli bozulabilir. Şeffaf masa örtüsünü temizlerken, ilk önce kuru bir kâğıt havlu veya bezle masanızın üstündeki artıkları temizleyin. Ardından nemli bulaşık süngerine az miktarda bulaşık deterjanı dökün ve süngeri köpürtün. Köpüklü süngerle masa örtünüzü silin. Son olarak nemli mutfak bezinizle masanızın üstündeki köpükleri silin. İşte bu kadar kolay.

Sararan naylon masa örtüsü nasıl temizlenir?
Sararan naylon masa örtüsü görüntü olarak pek de hoş görünmeyecektir. Üstelik sararmış bir plastiğin tekrar olağan şeffaflığına dönmesi çoğu zaman imkansıza yakındır. Sararan naylon masa örtüsü nasıl temizlenir diye düşünen sizler için alternatif bir çözüm bulduk. Bu çözümü denemeden masa örtünüzden vazgeçmeyin. Öncelikle 1 litre suya 1 kapak çamaşır suyu denk gelecek şekilde bir karışım hazırlayın. Bu karışımı sararan masa örtüsüne dökün ve birkaç saat bekletin. Birkaç saat sonunda masa örtünüzün sararmış kısımlarının tekrar şeffaf renge döndüğünü göreceksiniz.

Masa örtüsünden yemek lekesi nasıl çıkar?
Masa örtüsüne zeytinyağlı veya salçalı yemek döküldüğünde telaşa kapılmayan var mı? Sırf bu lekelerden kaçınabilmek için kumaş masa örtüsü almak istemiyor bile olabilirsiniz. Ancak sizler için ufak bir önerimiz var. Çoğu zaman insanlar masa örtüsünün üzerine yemek döküldükten hemen sonra tuzla müdahale ederler. Sizin için alternatif ve daha pratik bir yöntem bulduk. Üzerine yemek dökülen masa örtüsünü hemen kaldırın. Yemek artığını masa örtüsünün üzerinden alın. Ardından ılık suyun altında katı banyo sabunuyla örtünüzün lekeli bölümünü çitileyin. Sonrasında lekenin üzerine bir miktar şeker dökün ve yağı iyice emmesini sağlayın. Masa örtünüz kuruduktan sonra üzerinde hiçbir yemek lekesinin kalmadığını göreceksiniz.

Üst Alt