Son Konu

Vucudumuzdaki Zararlı Maddeler Hangi Yollarla Atılır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Vucudumuzdaki Zararlı Maddeler Hangi Yollarla Nasıl Atılır

Vucudumuzdan Atıkları Boşaltım Sistemimiz Uzaklaştırır

Canlılar hayatsal faaliyetlerini yurutebilmek icin dışarıdan besin alırlar Bu besinleri enerji verici, yapıcı onarıcı ve duzenleyici olarak kullanırlar Besin iceriklerinin hayatsal faaliyetlerde kullanılmasından sonra kalan su, madensel tuzlar, CO2, amonyak, ure ve urik asit gibi zararlı maddelerin vucut dışına atılmasına boşaltım denirBoşaltım olayını gercekleştiren sisteme de boşaltım sistemi adı verilirBoşaltım sistemi sayesinde sindirim sonucu hucrelerde oluşan artık maddeler, dışarıdan vucuda girmiş olan zararlı maddeler ve yararlı olmasına rağmen hucrelere fazla gelen maddeler vucut dışına atılır

Vucudumuz icin gerekli besin icerikleri, enerji uretimi icin, yapımonarım icin ve duzenleyici olarak kullanılır Bu sırada vucudumuza zararlı olan ve vucudumuzdan uzaklaştırılması gereken bazı atık maddeler de oluşur Oluşan atık maddeler vucudumuzdan boşaltımda gorevli yapı ve organlar tarafından uzaklaştırılır

Boşaltım sisteminin vucut dengesinin sağlanmasında cok onemli bir yeri vardır

Bobrekler, ureterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sistemi, yapımyıkım sırasında ortaya cıkan atık maddelerin atılımından sorumludur

Vucut işlevlerinin surekliliği icin hucrelerden atık maddelerin atılması gerekir Katı ve sıvı atıklar, kan icinde erimiş olarak taşınırlar ve bobreğe ulaştırılarak suzulurler Bu atıklar ureterler yoluyla idrar kesesine gecerek, belli aralıklarla idrar olarak depolanıp, değişik aralıklarla vucuttan atılırlar

Üst Alt