Son Konu

Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Teknoloji geliştikçe işletim sistemleri de gelişti. İnternetten veya teknoloji mağazalarından aldığımız birçok bilgisayarda Windows 10 işletim sistemi yüklü geliyor. Bilgisayara kuracağınız programlar veya yükleyeceğiniz oyunlar işletim sisteminize uyumlu olması gerekiyor. Bilgisayarlar çeşitli nedenlerle yavaşlayabiliyor. Pratik yöntemlerle Windows 10 işletim sistemini hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Kapatıp Açın

Bilgisayarda yaptığınız işlemler, çalıştırdığınız program ve oyunlar nedeniyle bilgisayarınız yavaşlayabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlat diyebilir ya da kapatıp tekrar açmanız işletim sisteminin hızlanmasına fayda olacaktır. Bu işlem anlık yavaşlamaları düzeltmek için ilk yapılması gerekendir.

İşletim Sistemini Güncelleyin
Microsoft işletim sitemlerinde meydana gelen hataları güncelleyerek giderme yolunu seçiyor. Çıkan yamaları yükleyerek güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Başlat menüsüne güncelle yazıp aratın. “Güncelleştirmeleri denetle” seçeneğine tıklayın.

Başlangıçta Açılan Uygulamalar
Bilgisayarınızın açılmasıyla birlikte otomatik olarak açılan uygulamalar vardır. Başlangıçta açılan gereksiz uygulamaları kapatmak için; görev yöneticisini açın. Başlangıç sekmesine tıklayın. Burada uygulamaları kontrol ederek kapatabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Disk Temizleme Aracını Kullanın
Fotoğraf ön izleme, sistem dosyaları ve indirilen program dosyaları geçici olarak hafıza yer kaplayabilir. Başlat menüsüne disk temizleme yazarak aratın. Sistem dosyalarını temizle butonuna basın. Yaptığınız temizlik sayesinde ciddi şekilde boş yer açmış olacaksınız. Genellikle işletim sisteminin yüklü olduğu “C” sürücüsünü temizleyin ve sabir sürücünüzde kendinize yer açın.

Kullanmadığınız Program Ve Oyunları Kaldırın
Bazı bilgisayar markaları işletim sisteminin yanında çeşitli program veya oyunları hediye ediyor. Kişiler de bilgisayarı satın aldıktan sonra hevesle birden fazla oyun ve program yüklüyor. Heves geçince oyun ve program kullanılmasa da yüklü kalıyor. Bu durum hafızada yer kaplıyor. Bilgisayarın performansını etkiliyor. Başlat menüsünden denetim masasına gidin. Program ve özelliklere tıklayın. Kullanmadığınız program veya oyun varsa, kaldırın.

Sistem Bakımını Kullanın
Sistem bakımını çalıştırmak için;

Başlat menüsünden denetim masasına gidin. Sistem, güvenlik, güvenlik ve bakım yolunu sırasıyla takip edin. Sistem bakımını çalıştıra tıklayarak başlatın. Bakımı başlatmadan önce çalışan dosya, oyun veya programınız varsa bilgilerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Sistem bakım aracı sayesinde disk birleştirme, güncelleme, zararlı tarama gibi bakım işlemlerini yapabilirsiniz. Yapılan bu işlemler sistemde arka planda çalışır. Bilgisayarınızın yavaşladığını düşündüğünüz an kapatabilirsiniz.

Üst Alt