Son Konu

Windows 10 Otomatik Güncelleme Kapatma

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Windows’un önceki sürümlerinde olduğu gibi kullanıcılar Windows 10 için de güncellemeler nasıl kapatılır konusunu mutlaka merak etmiştir. Bu yazımızda sizlere Windows 10 güncelleme kapatma işlemini anlatacağız.
Windows 10 Güncelleştirme Kapatma
Bunu Windows Update hizmetini kullanarak yapabilirsiniz.
Denetim Masası> Yönetimsel Araçlar aracılığıyla Hizmetler’e erişin. Hizmetler penceresinde Windows Update’e gidin ve işlemi kapatın. Kapatmak için işlemi sağ tıklayın daha sonra Özellikler’e tıklayın ve Devre Dışı seçeneğini seçin. Bu Windows Güncellemelerinin otomatik yüklenmemesini sağlar.
Bu yöntem güncellemeleri tamamen kapatmaz! Yalnızca sizden habersiz yüklenmemesini sağlar.
Ancak Windows popüler bir işletim sistemi olduğundan bilgisayarınızı güncel tutmanız gerekir. Bir sonraki özelliği veya daha yeni bir fonksiyonu yükleyebilmek için önceki güncelleştirmelerin yüklenmesi gerekebilir. Bu nedenle yukarıdaki çözümü kullanırsanız Windows kopyanızı karşıdan yüklemek ve güncellemek için Hizmetler’e gidip arada bir açmalısınız.
Bilgisayarınızın güncel olduğunu söyleyene kadar “Güncellemeleri kontrol et” işlemine devam etmeyi unutmayın. Gerekirse 2-3 kez bunu uygulayın.

İnsanların Windows güncellemelerini neden kapatmasını isteyebileceklerine bir göz atalım.
Denetim Masası veya Ayarlar uygulamasını kullanarak Windows Güncellemelerini kapatma seçeneği Windows 10’da yoktur. Windows 10’daki Windows Update’i devre dışı bırakmak veya kapatmak için bu yazıda sizlere anlatacağımız bir geçici çözüm var.
Windows 8.1 ve önceki sürümlerde Windows Update bize aşağıdaki seçenekleri sunar:
  1. Güncellemeleri otomatik olarak yükle (önerilen)
  2. Güncellemeleri İndirin, ancak ne zaman yükleyeceklerini seçin
  3. Güncellemeleri kontrol edin, ancak bunları indirip kurup yüklememeyi seçmeme izin verin.
  4. Asla güncellemeleri kontrol etmeyin (Önerilmez)
Bu seçenekler güncellemeleri indirip yükleyecek veya otomatik olarak indirip sonra istediğiniz zaman kuracak şekilde ertelemenin bir yolunu sağlardı. Ancak bu imkan Windows 10 Güncelleme ve Güvenlik Ayarlarında yoktur!
Microsoft iki farklı işletim sistemi türü için iki ayrı yöntemde güncelleştirme sağlayacağını açıkladı.
İlk olarak yükseltmeleri erteleme seçeneğine sahip olmayacak olan ev kullanıcıları geliyor. Güncellemeler bazı durumlarda bir şeyler üzerinde çalışıyor olsanız bile bilgisayarınızı yavaşlatmasına rağmen indirilip otomatik yüklenecektir. Bununla birlikte bilgisayar yalnızca siz bir şey yapmıyorsanız veya zamanlanan saatte yeniden başlatırsanız yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlatma gerekli olduğunda kullanıcının yapmış olduğu işe geri dönmeden önce yeniden başlatması ve daha sonra yeniden başlatması gerekebilir. Elbette Windows 10 yeniden başlatmayı ertelemenize izin verir. Ancak bu arka planda yapılan indirme işlemi bazı durumlarda taramanızı yavaşlatabileceği için yeterli değildir.
Kullanıcıların diğer güncellemeleri geciktirme olanağına sahip kurumsal işletim sistemi türü de vardır. Böylece özgür hareket edebilirler ve istedikleri zaman güncellemeleri yüklerler. Microsoft bu tür kullanıcılara yönelik güncellemeleri daha az sıklıkla gerçekleştireceğini söyledi. Bu tür genelde kurumlar, hastaneler ve ATM’ler gibi gerçek zamanlı kullanıcıları içeriyor.
Ev kullanıcılarına geri döndüğümüzde güncellemeleri erteleme seçeneği bile yoktur. Mümkün olduğunca kısa sürede indirilecekler ve siz hiç bir şey yapamayacaksınız. Normal kullanıcılar için Windows güncellemelerinin bulunması, güncellemelerin zaten Windows tarafından test edildiği anlamına gelir. O yüzden aslında biraz rahat olmanız gerekiyor.
Ancak bu yapılan size bir zorbalıkmış gibi gelebilir. Bazılarımız otomatik yüklemelerin durdurulmasını ve böylece acil olarak bir şeyler üzerinde çalışmamamız durumunda güncellemeleri başka zaman kurabilmeyi isteyecektir. Diğer bir deyişle bazı kullanıcılar, Microsoft’un sağladığı durumlarda değil istedikleri zaman güncellemeleri indirip yüklemek için özgürlük isteyeceklerdir.
Windows güncelleştirmelerini Denetim Masası’ndan veya PC Ayarları’ndan kapatmak için herhangi bir seçenek olmadığından, bir geçici çözümü sizlere sunuyoruz.

Üst Alt