Son Konu

Windows 11 Güncellemesinde “0xc1900101” Hatası Yaşanıyor

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilgisayar-Sistem-Windows-Guncelleme-Update.jpg

Geçmişten beri Windows işletim sistemleri için sunulan yeni güncellemeler vakit zaman yeni meseleler doğurmuştur. Bildiğiniz üzere bu tıp sıkıntılar şimdi taze bir sistem olan Windows 11’de de yaşanıyor. Kullanıcılardan gelen yeni raporlara bakılırsa şu anda yükle süreci yapmak isteyen kimi bireyler “0xc1900101” kusuruyla karşı karşıya.

Bu sorunla karşılaşan kullanıcılarda güncelleme başarısız olurken sistem otomatik olarak geçmişteki yapıya dönüyor. Daha da berbatı, 0xc1900101-0x4001c kodlu Windows kusur bildirisi probleme neyin yol açtığı hakkında hiçbir detay sağlamıyor. Bazı kullanıcılar ise yanlışın muhakkak uygulamalar ile Windows 11 ortasındaki uyumluluk meselelerinin yahut işletim sistemi için yayınlanan güncellemelerden birindeki bir kusurun sonucu olduğuna inanıyor.

Geri Bildirim Merkezi’nde sorun yaşayan bir kullanıcının bildirisine bakacak olursak;

Burada da tıpkı sorunu yaşıyoruz. Tüm fizikî makinelerim güncellendi, lakin Hyper-V, VMWare yahut VirtualBox çalıştıran bir sanal makinede neredeyse güncellemenin sonuna geliyor ve akabinde geri dönüyor. Ayrıyeten VMWare ve VirtualBox’ta sanal makine yazılımı güncellemenin sonunda çöküyor.

Bir öteki iletiye gelince;

Bilgisayarı en son sürüme birinci güncellediğimde grafik şoförümle ilgili bir yanılgı gösterdi. Bu yüzden güncelleme geri alındı. ​​Windows güncellemesinin grafik şoförümü bozduğundan şüpheleniyorum. Zira geri aldıktan sonra grafik kartım çalışmıyordu, sürücüyü yine yükledikten sonra çalıştı. Güncellemeyi daha sonra tekrar yükledim ve başarılı oldu.

Neyse ki Microsoft, kusur iletisinin farkında olduğunu ve raporları etkin olarak izlediğini onayladı. Lakin yazılım devi şu anda bir süreksiz tahlil sağlamış değil.

Bunu bildirmek için vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. 0xc1900101 yanılgı kodu, bir güncelleme başarısız olduğunda ve rastgele bir nedenle geri alındığında görüntülenen genel bir kusur. Bu yakından izlediğimiz bir alan ve hangi yapıya yükseltmeye çalıştığınıza ve kurulumunuza bağlı olarak farklı kök nedenlere sahip olabilir.

Önceki bir Insider derlemesine güncelleme yapmaya çalışıyorsanız, sıkıntınızı çözebileceğinden lütfen en son sürümü deneyin.

Düşük disk alanı bu yanlışlara sebep olabiliyor. Bu nedenle en son derlemeleri yüklemeden evvel şoförde kâfi boş depolama alanınız olduğundan emin olun. Her şeyi denediyseniz ve hiçbir şey işe yaramazsa, şu adımları (yalnızca Windows 11 Build 22593 üzere önizleme derlemelerinde çalışıyor) deneyebilirsiniz:
  • Dosya Gezgini’ni açın ve sistem şoförüne gidin.
  • ‘system32’yi bulun ve açın.
  • SecretFilterAP.dll’yi system32’den, eski yapılardan arta kalan bir belge olduğu için kaldırın.
  • Yeniden başlatın ve güncellemeleri tekrar denetim edin.

Üst Alt