Son Konu

Windows Defender kapatma nasıl yapılır? Devre dışı bırakma yolları

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
windows-defender-kapatma-nasil-yapilir-devre-disi-birakma-yollari.jpg

Windows Defender kapatma işlemi nasıl yapılır? Windows işletim sistemli bilgisayarlarda bulunan muhafaza programı Windows Defender, neredeyse her bilgisayarda otomatik olarak konseyi gelir. Bilgisayarı inançta tutmak ve virüs tehditlerinden korumak için geliştirilen bu programı kullanıcılar isterlerse kapatabilir.

Windows Defender kapatma süreci hayli kolaydır. Farklı Windows işletim sistemlerinde benzeri adımları takip ederek Windows Defender'ı kapatabilirsiniz.

Windows Defender Kapatma Nasıl Yapılır?

• Defender'ı kapatmak için birinci olarak başlangıç menüsünden ayarlar kısmına giriş yapın.
  • Bu kısımda ayarları yönet kısmından Defender'ı kapatabilirsiniz.
  • Gerçek vakitli muhafazayı kapalı pozisyona getirdiğinizde Windows Defender kapanmış olur.
Ayrıyeten, Windows 10'un evvelki versiyonlarında Virüs ve Tehdit Muhafazası kısmı Virüs ve Tehdit Müdafaası ayarları olarak karşınıza çıkabilir. Tıpkı formda ayarlara ulaşarak Windows Defender'ın aktifliğini sonlandırabilirsiniz.

Windows Defender kapatma sürecini kısa müddetliğine yahut kalıcı olarak yapabilirsiniz. Bu ayarı kapattığınızda indirdiğiniz belgeler taramadan geçmeden bilgisayara yüklenir. Windows 10 sürümünde bilgisayar tekrar açıldıktan sonra kapatılan Defender yine aktifleşir.

Bilgisayarınızı açtığınızda tıpkı süreçleri yaparak Windows Defender'ı kapatabilirsiniz. Ayrıyeten, bilgisayarınızda antivirüs programı varsa gerçek vakitli tarama özelliğini kapatarak kalıcı olarak Defender'ı devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows Defender Nedir?

Windows Defender, tüm Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bulunan bir güvenlik duvarı yazılımdır. İşletim sistemi ile otomatik gelen Windows Defender, indirilen ve yüklenen evrakları tarayarak güvenlik sağlar.

Eski ismi Microsoft AntiSpyware olan Windows Defender, harici bir antivirüs programı kullanmayan kullanıcılara müdafaa sağlar.

Windows Defender, antivirüs ve muhafaza kalkanı bulunmayan işletim sistemlerinde spyware ve malware yazılımlarına karşı geliştirilen bir müdafaa yazılımıdır. Fiyatsız bir müdafaa yazılımı olan Microsoft Defender; Windows 2000, Vista, XP ve 7 işletim sürümlerine de yüklenebilir.

Windows işletim sisteminin başka sürümlerinde Windows Defender otomatik olarak yüklü halde gelir. Antivirüs ve muhafaza kalkanı olmayan işletim sistemlerini çeşitli yazılımlara karşı koruyan Windows Defender'ı öteki antivirüs programları ile birlikte kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar isteklerine bağlı olarak Windows Defender'ı pasif hale getirebilir. Kullandığınız antivirüs programının muhafazasının kâfi olduğunu düşünüyorsanız Windows'un güvenlik yazılımını kapatabilirsiniz. 

Windows Defender Nasıl Kaldırılır? 

Windows XP, 2000, Vista ve 7 sürümlerine sonradan Windows Defender yüklediyseniz kolaylıkla bu yazılımı bilgisayardan kaldırabilirsiniz. Sonradan kurulan bir yazılım olduğu için program ekle-kaldır özelliğini kullanarak Windows Defender'ı bilgisayardan kaldırabilirsiniz.
  • Başlangıç menüsünden Kontrol Masası kısmına girerek Program Ekle/Kaldır kısma girin.
  • Açılan menüden Windows Defender'ı seçerek kaldırma sürecini tamamlayabilirsiniz.
Lakin, Windows 8 ve sonraki sürümlerde Windows Defender işletim sisteminde yer alan yerleşik yazılımlardan biri olarak sunulur. Windows 8 ve sonrasında çıkan sürümlerde bu süreci kullanarak Windows Defender'ı kaldıramazsınız.

Kapatma süreci için ayarlar menüsünde yer alan Virüs ve Tehdit Müdafaa menüsünden yazılımın aktifliğini denetim edebilirsiniz.

Windows Defender Ne İşe Fayda?

İşletim sistemlerini makûs maksatlı yazılımlardan koruyan ve Windows tarafından geliştirilen Windows Defender, tüm bilgisayarlarda kullanılabilir. Windows 2000, XP, Vista ve 7 sürümlerine sonradan yüklenebilen Windows Defender yeni sürümlerde otomatik yüklü halde gelir.

Windows Defender, indirilen belgeleri tarayarak inançlı bir kullanım tecrübesi sağlar. Güvenlik duvarı programı olan Defender, bilgisayarda makus hedefli yazılım algılarsa bu yazılımı otomatik kaldırır.

Windows Defender'ın sunduğu özellikler aktüelleştirme sürümüne nazaran değişir. Sık güncelleştirilmeyen Windows Defender yazılımı, kimi yeni makûs emelli yazılımları algılayamayabilir. Kullanıcılar tam aktif bir müdafaa için antivirüs programları ile birlikte bu yazılımı kullanabilir. Fiyatsız olan bu muhafaza yazılımını istediğinize aktif kullanabilir yahut kapatabilirsiniz.
  • MS Defender ortalığı karıştırdı
  • Yalnızca Microsoft Defender kâfi mi?
  • Microsoft'un antivirüsü değişiyor

Üst Alt