Son Konu

Xiaomi Türkiye'de telefon üretmeye başladı! Fiyatlar düşebilir!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
miui-12-xiaomi-YSeD_cover.jpg

Çin'in önde gelen isimlerinden olan Xiaomi, Türkiye'ye olan yatırımlarına sürat kesmeden devam ediyor. Daha evvel ülkemizde telefon üretmek için fabrika kuracağını açıklayan Xiaomi, bugün resmi olarak fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye'de 30 milyon dolar yatırımla 2 bin kişiyi istihdam edeceğini açıklayan Xiaomi, ülkemizde telefon üreterek yükselen fiyatların düşmesini sağlayacak. Devletimizin ülkemizde üretim yapan yabancı firmalardan kimi vergileri almaması sayesinde bilhassa orta segmentte fiyatlarda düşüş yaşanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Xiaomi'nin fabrikasının açılışı için gönderdiği bildiride, "Nazik davetiniz için teşekkür ediyor, Xiaomi ve Salcomp iştirakinde kurulan üretim tesisinin şirketiniz ve ülkemiz için güzel olmasını diliyorum. Bugün dünya devlerinin yatırımlarında ülkemizi tercih etmesinin gerisinde, Türkiye'nin teşebbüsçü dostu yatırım ikliminin kıymetli hissesi bulunuyor. Ayrıyeten ülkemiz, dinamik ve nitelikli iş gücü, geniş iç ve bölgesel pazarlara ulaşım imkanı, stratejik pozisyonu ve yaygın teşvik sistemi ile milletlerarası yatırımcılar için çok önemli fırsatlar sunuyor." sözlerini kullandı.

Erdoğan ayrıyeten; "Xiaomi ve iş ortağı Salcomp'un yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin bireye de istihdam sağlayacaktır." dedi.

xiaomi-surge-xJpU.jpg

Kısa vadede Xiaomi ve Redmi imzalı giriş ve orta segment telefonların fiyatlarına gözle görünür düşüş bekliyoruz. Uzun vadede ise amiral gemisi segmentinde önemli indirimler görebiliriz.

Xiaomi, OPPO ve Samsung'dan sonra gözler Apple'a çevrilmiş durumda. Türkiye pazarındaki yüksek fiyat siyasetini hafifletmesi gereken Apple, bakalım ülkemizde de üretime başlayacak mı?

Üst Alt