Son Konu

Xiaomi Türkiye’de Üretime Başladı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Xiaomi-Turkiyede-Uretime-Basladi-scaled.jpg

En aktüel inovatif teknolojileri herkes için erişilebilir kılmayı amaçlayan global teknoloji önderi Xiaomi, akıllı dünyaya güç veren partneri Salcomp ile üretime başlayacağı dördüncü fabrikasını, düzenlenen basın toplantısı ile resmi olarak açtı. Basın toplantısına Xiaomi Ortadoğu Lideri Ronnie Wang, Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang, Salcomp Kıdemli Lider Yardımcısı Travel Xue, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Heyeti Lideri Ömer Abdullah Karagözoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Yurt Dışı Faaliyetler Daire Başkanı Furkan Karayaka, İstanbul Yatırım Ofisi Lideri Nihat Narin, Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli ve Avcılar Kaymakamı Kemal İnan üzere isimler katıldı.

Açılışa özel olarak mektup yollayan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Xiaomi ve Salcomp iştirakinde kurulan üretim tesisinin şirketiniz ve ülkemiz için iyi olmasını diliyorum. Bugün dünya devlerinin yatırımlarında ülkemizi tercih etmesinin gerisinde, Türkiye’nin teşebbüsçü dostu yatırım ikliminin değerli hissesi bulunuyor. Ayrıyeten ülkemiz, dinamik ve nitelikli iş gücü, geniş iç ve bölgesel pazarlara ulaşım imkânı, stratejik pozisyonu ve yaygın teşvik sistemi ile memleketler arası yatırımcılar için çok önemli fırsatlar sunuyor. Yatırım ortamını daha da düzgünleştirmeye yönelik iktisat ıslahat paketimizin hayata geçmesi ve salgının tesirlerinin hafiflemesiyle bu ivmenin giderek artacağına inanıyorum. Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği; Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarlarının birleşme noktası Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Xiaomi ve iş ortağı Salcomp’un yaklaşık 30 milyon Dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin şahsa de istihdam sağlayacaktır. Dünyanın Kovid-19 salgını sebebiyle sancılı günler yaşadığı bir periyotta, sizlerin şahsında Türkiye’ye güvenen, ülkemizin potansiyeline ve geleceğine inanan tüm yatırımcılara şahsım ve milletim ismine şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle, ülkemize yatırım yapan tüm firmaların Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerini Türkiye’de kurma noktasındaki taleplerine açık olduğumuzu söz etmek istiyorum.” dedi. 

Xiaomi-Turkiye-Fabrika-scaled.jpg

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilettiği görüntü bildiri ile “2018’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Xiaomi, başarılı faaliyetlerini bu yatırımla taçlandırıyor. Xiaomi’nin bu yatırımı Türkiye’nin global üretim üssü olması yolunda köşe taşlarından biridir. Ülkemiz iktisadına kıymetli katkılar sağlayacaktır. Ekonomik belirsizlikte birçok ülkede yatırımlar durma noktasına gelirken ülkemiz ivme kazandı. Yabancı yatırımcılar için yüksek teknolojili dallardaki Ar-Ge ve nitelikli insan kaynağını geliştirmek için ağır gayretteyiz. Teşviklerimizi ve takviyelerimizi bölge bağımsız artırarak devam ediyoruz. Xiaomi tesisi de öncelikli dayanaklarımızdan faydalanacak. Yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Bu yatırım kararı da tüm çabalarımızın meyvesini verdiğini gösteriyor. Xiaomi ve Salcomp iştirakindeki bu stratejik yatırımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da açılışa ait görüntüsünde “Xiaomi ve Salcomp’un Türkiye’ye yatırım gerçekleştiriyor olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Bu yatırım teknolojisi ve ihracat potansiyeli ile son derece dikkat cazibeli ve stratejik bir yatırımdır. Xiaomi ve Salcomp’a ortamıza beğenilen geldiniz diyorum. Bakanlık olarak bu alanda teşviklerimizi artırıyoruz. Rekabetçilik tarafında sağladığı avantajlarla yatırımcıya verilen takviyeler sayesinde direkt yabancı yatırım alanında çekim ve cazibe merkezi olmayı sürdürecektir. Xiaomi’ye ülkemizdeki fırsatı gördükleri için tebrik ve teşekkürlerimi tabir etmek istiyorum. Bu fabrika ülkemiz için değerli bir paydaş olacak, bölümün öteki aktörleriyle değerli etkileşimler sağlayacak ve bu yatırımlarla büyük kazanımlar elde edecektir. Bu fabrikanın iyi olmasını temenni ediyor ve çalışanlara muvaffakiyetler diliyorum” diyerek hislerini tabir etti.

Açılışta konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Yurt Dışı Faaliyetler Daire Lideri Furkan Karayaka: “Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak ülkemize gelen her türlü katma pahalı yatırımdan büyük memnuniyet duyuyoruz. Endüstrimizin global kıymet zincirindeki yerinin güçlenmesi için bu cins teknoloji seviyesi yüksek yatırımların artması bizim için çok kıymetlidir. Milletlerarası yatırımlar açısından Bilgi Teknolojileri ve İrtibat dalı öncelik verdiğimiz dalların başında geliyor. Bu kapsamda yatırımcı firma kıymetli teşviklerden faydalanıyor. Bu yatırımın tüm fazlarının gerçekleşmesiyle 2000 bireye istihdam fırsatı sağlanacağını duymanın memnunluğu içerisindeyiz. 30 milyon dolarlık bu yatırım ülke iktisadına ithalatı azaltma noktasında önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Açılışta kelam alan Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti Fevkalâde ve Tam Yetkili Temsilcisi Liu Shaobin, Türkiye’deki Çin Büyükelçiliği ismine Xiaomi Group’u tebrik ederek Türkiye’deki üretim ve faaliyetlerini meselesiz bir halde sürdürmesini diledi. Bu yatırımın Çin-Türkiye yüksek teknoloji iş birliğine daha fazla ivme kazandırmasından duyduğu memnunluğu paylaştı. Shaobin kelamlarına; “Bu yıl Çin ile Türkiye ortasında diplomatik bağların kurulmasının 50. yıldönümü. Geçtiğimiz 50 yıl içinde her iki tarafın ortak uğraşları sayesinde son derece verimli sonuçlar elde ettik. Her iki tarafın da Çin ile Türkiye ortasında diplomatik bağlantıların kurulmasının 50. yıl dönümünü, iki ülke ortasındaki iş birliklerini daha da güçlendirmek ve karşılıklı bağlantılarının gelişmesine yeni büyük katkılar sağlamak için bir fırsat olarak değerlendireceğini umuyorum” şeklinde devam etti.

xiaomi-turkiye-fabrikasi-scaled.jpg

Xiaomi Ortadoğu Lideri Ronnie Wang ise: “Xiaomi olarak en büyük önceliğimiz en yeni teknolojileri adil fiyatlarla dünyanın her yerinde kullanıcılarımız için ulaşılabilir kılmak… Bu misyonla temel stratejimizi de akıllı telefonlar ve yapay zeka dayanaklı objelerin interneti birleşimi üzerine kurguladık. Bu strateji önümüzdeki 5 yıl içinde 7 milyar dolar yatırım yapmayı planladığımız 5G ve yapay zeka dayanaklı objelerin interneti çalışmamızın daha geniş bir versiyonu. Bu yeni strateji ile de var olduğumuz alanlardaki liderliğimizi sürdüreceğiz. 2020’nin son çeyrek raporlarına nazaran 54 ülkede birinci 5 telefon markasından biriyiz, 10 ülkede de birinci sıradayız. Genel manada da dünyanın 3 numaralı akıllı telefon markasıyız. Kurduğumuz objelerin interneti platformu ile 289,5 milyon aygıtı birbirine bağlıyoruz. 2020 yılı içinde yüzde 19,4 büyüyerek kullanıcılarımız için daha fazla çalışma imkanına sahip olduk. Bizi Türkiye’de de kucaklayan Xiaomi severlere teşekkür ediyoruz. Bu ülkede yatırımlarımız Türkiye Devleti takviyeleriyle devam edecek” diyerek konuşmasını tamamladı.

Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang: “Türkiye’de lokal bir partner haline gelerek bizim için kilit misyonu gören bu pazarda üretime başlamamızdan büyük memnunluk duyuyoruz. Bu ülkede katma kıymet yaratarak istihdam fırsatları sunacak olmamız nedeniyle çok gururluyuz. Gayemiz bu yıl için beyaz ve mavi yaka olarak 2000 bireye iş alanı yaratmak ve 5 milyon adet akıllı telefon üretmek. Birinci etapta giriş segmentindeki Redmi 9C modelimizi bu fabrikada üreteceğiz. Verdiğimiz tüm hizmetleri Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak için Mi Store’larımızın sayısını da 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz. Sürecin başından beri takviyesini esirgemeyen bakanlıklarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Tıpkı formda 2019 yılından beri bizi Türkiye’nin en sevilen telefon markalarından biri haline getiren kullanıcılarımıza da teşekkür ediyoruz” dedi.

Salcomp Kıdemli Lider Yardımcısı Travel Xue da: “Xiaomi ile atıl durumda olan bu fabrikayı tekrar inşa ederek son teknoloji üretim çizgileri inşa ediyoruz. Bu tesisi Xiaomi akıllı telefonları için bölgesel bir üretim merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Yıllara dayanan global uzmanlığımız sonucunda Türkiye’de de büyük işler başaracağımıza inanıyoruz. Başta çalışanımıza yönelik eğitimlerimiz olmak üzere verdiğimiz hizmeti daha kaliteli hale getirmek için her gün daha fazla çabalıyoruz. Bu fabrikayla birinci yıl yaratılacak 200 milyon dolarlık katma kıymeti her yıl artıracağız. Türkiye’nin başkan telefon markası olarak Xiaomi’nin Türkiye seyahati sürat kesmeden yeni yatırımlarla devam edecek” açıklamasında bulundu.

Dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojiler aracılığıyla daha âlâ bir hayat sürmesini sağlamak için durmaksızın çalışarak adil fiyatlarla mükemmel eserler üretme misyonuna sahip olan Xiaomi, Türkiye’de mahallî üretimle büyümeye devam edecek..

Üst Alt