Son Konu

Yakuza serisinde deprem: Serinin yaratıcısı SEGA’dan ayrıldı!

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yakuza.jpg

Ağustos ayında birçok web sitesinde dedikodusu dönen ve Yakuza serisinin yaratıcısı olan Toshihiro Nagoshi’nin SEGA‘ya veda edeceği haberleri gerçek oldu.

Nagoshi, yaptığı resmi açıklamayla SEGA’ya ve oyunculara veda etti. 16 sürelik Yakuza macerası için oyunculara ve eski şirketine teşekkür eden Nagoshi, Yakuza serisinin kendisi olmadan da devam edebileceğinin altını çizdi.

Yakuza serisi ilk olarak PS2’de başlamıştı

Hollanda’nın red-light sokağı denebilecek bir yerde, Kazuma Kiryu‘nun sıfırdan başlangıç hikayesini takip ettiğimiz seri ilk olarak Japonya pazarına özel olarak sunuldu. Serinin ikinci ve üçüncü oyunları yaklaşık bir senelik aranın ardından Avrupa pazarına çıkmış olsa da oldukçe beğeniyle karşılandı.

Geçen yıllar sonrasında oyunun Avrupa ve dünya pazarında fazlasıyla tutması sonrasında, serinin her yeni oyunu Japonya ile eş zamanlı olarak piyasaya sürüldü. Özellikle Yakuza 4‘ün dünya çapında büyük bir başarı elde etmesiyle birlikte seri yeni nesil konsollara da remastered sürümleriyle geldi. Son olarak Yakuza: Like a Dragon ile sıra tabanlı bir oynanışa dahi eğilen Yakuza serisi, bugünlerde olumsuz bir haberle gündemde…
yakuza-like-a-dragon.jpg
Yakuza’nın resmi web sitesi ve kendi blogu aracılığıla bir açıklama yayınlayan, serinin yaratıcısı Toshihiro Nagoshi, Yakuza’nın yapım ekibinde yer alan bir diğer önemli yönetici Daisuke Sato ile birlikte artık oyunun yapım ekibinde yer almayacağını belirtti. Nagoshi, sahibi ve CEO’su olduğu Ryu Ga Gotoku Studio’nun artık Yakuza oyunlarının geliştirilmesinde herhan bir biçimde bulunmayacağını itiraf etti.

İşte Nagoshi’nin açıklamaları:

“SEGA’dan ayrılırken, aynı zamanda Ryu Ga Gotoku Studio’dan da ayrılıyorum. Bizleri ve Yakuza serisini yıllardır destekleyen herkese en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Bugünden itibaren Ryu Ga Gotoko Studio için yeni bir dönem başlıyor ve yeni jenerasyonun bu mirası daha ileri taşıyacağına inanıyorum. Sizlerden serinin yeni oyunlarını da desteklemenizi rica ediyorum.”

– Toshihiro Nagoshi

Peki sizler Yakuza serisinde yaşanan bu ayrılık hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de serinin yeni oyunları Nagoshi sonrası eski oyunların verdiği keyfi verebilecek mi? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Üst Alt