Son Konu

Yaşadıkları Taciz ve Tecavüz Olaylarını Kamuoyuyla Paylaşıp Hepimizi Üzüntüye Boğan Ünlüler

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-47ca1e5adee631f953d04c7aa53e7f06821fe86a.jpg

Ekran karşısından izlediğimiz ya da toplumsal medyadan hayatlarının pek çok kademesini takip ettiğimiz ünlüler, vakit zaman hepimizi derinden üzen olaylar yaşayabiliyor.

Zerrin Özer’in Armağan Çağlayan’la yaptığı söyleşide üretimci Ümit Güner'in kendisine tecavüz ettiğini ve Demi Lovato’nun Disney Channel’da çalışırken tecavüze uğradığını açıklamasının akabinde ünlülerin yaşadığı taciz olayları tekrar gündeme geldi. Gelin yaşadıkları taciz ve tecavüz olaylarını kamuoyuyla paylaşan ünlüler ve yaşadıkları olayları hatırlayalım.

1. Zerrin Özer

Armağan Çağlayan’la söyleşi yapan Zerrin Özer, üretimci Ümit Güner'in kendisine tecavüz ettiğini açıkladı. Özer, bu olayı, “Geçenlerde vefat etti. Hakkımı helal etmiyorum. Abim dediğim bu kişi yıllar evvel yumruk cet ata bana tecavüz etti. Sevgilim hariç kimseye anlatamamıştım. Daima ağladığım için yıllarca daima siyah gözlük taktım. Kimseye bakamadım. Bu olaydan sonra panik atak hastası oldum” tabirleriyle açıkladı.

2. Selen Görgüzel

Hamdi Alkan’ın eşi Selen Görgüzel, Zoraki Lider isimli dizinin çekimleri sırasında kendisine gösterilen ağır ilginin rahatsızlık verici boyuta ulaşması nedeniyle diziyi bırakmak zorunda kaldı.

3. Tarkan

Antalya’da konser veren Tarkan, sahneye çıkan bir hayranı tarafından dudaklarından öpülmek istendi. Bunun üzerine Tarkan hayranına “O dudakların sahibi var” diye yanıt verdi.

4. Tuba Ünsal

Beyoğlu'nda cümbüş çıkışı gazetecilerle röportaj yapan Tuba Ünsal, bir tinercinin terbiye sonunu zorlayan kelamlı tacizine maruz kaldı. Bu kelimeyi duyunca evvel donup kalan ve yüz sözü değişen Ünsal, sonra yoluna devam etti.

5. Gülşen

Balıkesir'de konser veren Gülşen, sahneye çıkan bir hayranı tarafından dudaklarından öpülmek istendi. Ünlü müzikçi devayı müdafaalarına sığınmakta buldu.

6. Yeşim Ceren Bozoğlu

Yeşim Ceren Bozoğlu, Instagram hesabından yaptığı paylaşımında, 6 yaşındayken uğradığı tacizi takipçileriyle paylaşmış ve takipçileri ünlü oyuncuya takviye yağdırmıştı.

7. Ziynet Sali

Bir "yaza merhaba" partisinde sahneye çıkan Sali, bir hayranının bir eliyle kolunu tutup başka eliyle de göğsüne uzanmak istemesiyle tacize maruz kaldı.

8. Şenay Akay

'Reklam ilişkisi' teklifi ismi altında bir playboyun tacizine uğradığını açıklayan Şenay Akay, "Kendisini playboy sanan birisi 'Gel benimle geceleri takıl, sevgilim üzere davran, karşılığında sana para vereyim' dedi” demişti.

9. Meltem Cumbul

Taksim'de ziyadesiyle alkollü bir kişinin tacizine uğrayan Meltem Cumbul, bir öbür vakit ise bir çiçekçinin tacizine uğradı.

10. Senem Kuyucuoğlu

14 yaşından beri modellik yapan 2006 yılı Türkiye İkinci hoşu Senem Kuyucuoğlu "Amcalar bana bağ teklif ediyor" açıklamasında bulunmuştu.

11. Nilay Dorsa

Ünlü model bir sinema direktörünün kendisini taciz ettiğini açıklamıştı. Dorsa, “Filmimde ben seni oynatmak istiyorum, benimle birlikte ol, başrolü sen kap” diyen bu adama gerekli karşılığı verdiğini söylemişti.

12. İpek Tuzcuoğlu

İpek Tuzcuoğlu, “Başrol direktörün yatağından geçer” kuralının her vakit işlediğini ve çok genç yaşlarında kendisinin de bu türlü bir ahlaksız teklifle karşılaştığını söylemişti.

13. Hande Ataizi

Hande Ataizi ile Cihan Ünal'ın başrolünü paylaştığı Özel Hayatlar isimli oyun, servis edilen cüretkar fotoğrafları ile gündeme gelmişti. Ataizi daha sonra bu sahnelerde üstü kapalı bir biçimde rol arkadaşı tarafından tacize uğradığını ileri sürdü. Ataizi, savında ısrarcı olsa da Ünal bu argümanları kesin bir lisanla reddetti.

14. Buket Hürmet

Kadir İnanır'la bir dizide rol alan Buket Hürmet, İnanır'ın kendisini cep telefonu iletileriyle taciz ettiğini ileri sürmüştü. Savları reddeden Kadir İnanır, iletilerin aslında oyuncuyu motive etmek için gönderildiğini söylemişti. Mahkemeye taşınan olayda Kadir İnanır'ın avukatı "Taciz savlarından sonra Buket Saygı'nın modellik işleri açıldı. Kadir İnanır ismini kullanarak çıkar elde etmeye çalışıyor" üzere tezler ortaya atmıştı. Tam 6 yıl süren dava, Kadir İnanır'ın 150 bin liralık tazminat ödemeye mahkum edilmesiyle sonuçlandı.

15. Demi Lovato

Youtube'de yayınlanan Demi Lovato: Dancing with the Devil belgesel serisinde başından geçenleri anlatan ABD’li sanatçı Demi Lovatı, 2000'lerin sonunda Disney Channel'da çalışırken tanıdığı birinin kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Lovato, bu kişiyi olaydan sonra "her gün görmek zorunda kaldığını" da kaydetti.

16. Lady Gaga

Lady Gaga, şimdi 19 yaşındayken bir müzik imalcisi tarafından tecavüze uğradığını açıklamıştı. 2013 yılında çıkardığı Artpop albümündeki Swine müziği da bu olayı anlatıyor.

17. Madonna

Popun kraliçesi Madonna, 19 yaşındayken New York'ta bir inşaatın çatısında tecavüze uğramış.

18. Teri Hatcher

Şimdi 5 yaşındayken amcası tarafından tecavüze uğrayan Teri Hatcher, 8-9 yaşına kadar bu olayın devam ettiğini ve daha sonra bu olayı anlattığını, amcasının da 14 yıl mahpus cezasına çarptırıldığını anlatmıştı.

19. Shia LaBeouf

Shia LaBeouf, IAMSORRY isimli performansı sırasında tecavüze uğradığını açıklamıştı. LaBeouf bu olayı, “Olay olduğunda kapının dışında duran erkek arkadaşıyla gelmiş bir bayan, bacaklarımı 10 dakika boyunca kamçıladı ve akabinde kıyafetlerimi çıkararak bana tecavüz etti” tabirleriyle anlatmıştı.

20. Kesha

Prodüktörü tarafından yıllardır tecavüze uğradığını açıklayan Kesha, daha sonra hatalı duruma düşen taraf olmuştu.

21. Tim Roth

İngiliz Aktör Tim Roth, çocukluk yıllarında ismini vermediği bir aile bireyi tarafından cinsel istismara uğrayan isimlerden birisi.

22. Ashley Judd

ABD'li oyuncu Ashley Judd, otobiyografi kitabında çocukken tecavüze uğradığını anlatıyor. Kendini 16 yaşındayken sistematik bir tecavüz silsilesinin içinde bulan Judd, tecavüze uğradığı sırada diğer bir adamın da bu olayı izlediğini söylüyor.

23. Rita Hayworth

Hollywood'un efsanevi aktrislerinden Rita Hayworth, ergenlik devri öncesi babası tarafından birçok defa tecavüze uğramış fakat bunun doğal olmadığını çok geç fark edebilmiş.

24. Gabrielle Union

Gabrielle Union, 19 yaşında bir ayakkabı mağazasında çalışırken birebir mağazanın diğer bir şubesinde çalışan bir personel tarafından tecavüze uğramış.

25. Oprah Winfrey

Televizyon yıldızı Oprah Winfrey, 9 yaşındayken bir akrabasının tecavüzüne uğramış.

26. Chris Brown

Chris Brown, 8 yaşındayken 14-15 yaşlarında bir kız tarafından istismar edilmiş.

27. Tyler Perry

Tyler Perry arkadaşının annesi, hastanedeki bir erkek hemşire ve kilisede bir papaz tarafından cinsel istismara uğramış.

28. Tori Amos

Tori Amos 21 yaşındayken tecavüze uğramış. Me and Gun müziğini da bu olay üzerine yazmış.

29. Scott Weiland

ABD'li rockçı Scott Weiland, 12 yaşındayken üst sınıflardan bir öğrenci tarafından tecavüze uğramış.

30. Minka Kelly

‘Charlie’nin Melekleri’ dizisinin tekrar çevriminde rol alan Minka Kelly, kendisini sette elle taciz eden bir görevliyi kovdurdu.Olayda vazifelinin, 31 yaşındaki oyuncunun poposuna vurduğu argüman ediliyor.

Üst Alt