Son Konu

Yerli Malı Haftası ile İlgili Kompozisyon

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yerli Malı Haftası ile İlgili Yazı
Yerli Malı Haftası ile İlgili Kompozisyonlar
Yerli Malı Haftası ile İlgili Kompozisyon Orneği

İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir Tutumluluk hicbir zaman cimrilik demek değildir

Tutumlu insan eşyasını, malını duzenli ve temiz kullanır
Zamanını boşuna harcamaz Kendisine ve cevresine yararlı işlerle gecirir gununu Boylece kotu alışkanlıklardan da kurtulur Mutlu ve guvenli olur
Yalnızca kendimize ait olanı değil, elektriği, suyu, yiyecekleri, okulda kullanılan eşyaları, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi ozenle korumalıyız Topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz
Tutum ve yatırım, ulkeler icin de onemli bir konudur Cunku devletler de gelirleriyle giderlerini dengelemek zorundadır Bir devlet eğer gelir ve giderlerini iyi ayarlarsa; gelir kaynaklarını iyi yatırımlarda kullanırsa kalkınır, zenginleşir ve hicbir devlete bağımlı kalmaz

Yurdumuz cumhuriyet doneminde yeni savaştan cıkmış bir ulke idi Yurdumuzun her koşesi cok buyuk zararlar gormuştu Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk icerisinde kıvranıyordu Ataturk bu duruma cok uzuluyor ve bu durumdaki halka bir şeyler vermek istiyordu
Ataturk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar uretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı Donemin başbakanı İsmet İnonu 12 Aralık 1929 tarihinde TBMMde bir konuşma yaptı Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı

12 Aralığı kapsayan hafta “Tutum Yatırım ve Turk Malları Haftası olarak kutlanmaktadır Cumhuriyet doneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugun de devam etmektedir
Tutum ve yatırım alışkanlığı kucuk yaşlarda kazanılır Ders araclarını, giysilerini, harclığını tutumlu kullanan cocuk bu guzel alışkanlığı buyuyunce de devam ettirir Kucukken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan cocuk bu guzel alışkanlığı buyuyunce de devam ettirir Okul cağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan insan bu huyundan vazgecmez O nedenle cocukları kucuk yaşlarda tutumlu olmaya ozendirmeliyiz
Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ulkelere gitmesini onlemek, temel tuketim maddelerini oz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amacları icindedir

Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Turk malları hakkında bilgi verilir Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skecler ve oyunlar oynanır Yerli mallarımız tanıtılmaya calışılır

TUTUM
Daha okul sıralarında tutumlu olma alışkanlığı kazanmalıyız Tutumlu olmak bize yaşam boyu rahatlık sağlar
Tutumlu olmak deyince once parada tutumlu olmak akla gelir
Parada Tutum : Paranın gerektiği yerde, gerektiği kadar harcanmasına parada tutum denir Tutumlu olmak cimrilik değildir Cimrilik, gerektiği halde para harcamamaktır
Eşyada Tutum : Elbiselerimizi, ayakkabılarımızı, arac ve gereclerimizi iyi kullanmakla olur
Zamanda Tutum: Zamanımızı iyi değerlendirmekle olur Derse, kitap okumaya, oyuna, dinlenmeye ayırdığımız zamanları amaca uygun olarak kullanmalıyız Zamanımızı boş yere gecirmemeliyiz

YATIRIM
Yatırım, biriken paranın gelir sağlayacak bir işe bağlanmasıdır Yatırım sonunda arac, gerec uretilir Yatırımlar sonunda yeni iş alanları acılır Toplumun gereksinmeleri karşılanır Biriken para yatırımla değerlenir Paranın bir koşede bırakılmasının ulke ekonomisine hicbir yararı yoktur

TURK MALI
Ulkemiz sınırları icinde yetiştirilen urunlere, fabrikalarımızda yapılan mallara Turk Malı denir Turk malına yerli malı da denir Gereksinmelerimizi yerli mallarla karşılamalıyız Bugun yurdumuzda her tur arac ve gerec yapılmakta, topraklarımızda her tur urun yetiştirilmektedir Yerli malı kullandığımızda , akaryakıt, hammadde ve dış borclarımız icin gerekli olan dovizimiz azalmamış olur Yurtseverlik yurdu duşunmektir Her yurtsever yerli malı kullanmaya ozen gostermeli, yaşam boyu tutumlu olmalıdır
Yerli Malları ve Tutum Haftasında okullarda; zamanda, parada, tutumun onemi, yararları anlatılır Yatırımın onemi ustunde durulur Yerli malları kullanmanın yararları, yabancı mallara duyulan ozentinin ulke ekonomisine olan zararları anlatılır

Üst Alt