Son Konu

Yılmaz Erdoğan'a göre erkeklerin hatası

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yılmaz Erdoğan'a göre erkeklerin hatası ERDOĞAN'A GÖRE ERKEKLERİN HATASI! 1548613636 1548613636 yilmazerdoganagoreerkeklerinhatasi5c4df808d19b7yilmazerdoganagoreerkeklerinhatasi5c4df808d19b7 http:geccecomserviceMakeThumbaspx?Image webimageshaberyilmazerdogan99ekim&w 415&Alt webimageshaberhaberlrg YILMAZ ERDOĞAN 'EŞİNİZ BELÇİM ERDOĞAN'IN OYUNCULUĞUNU NASIL BULUYORSUNUZ' SORUSUNU ŞÖYLE YANITLADI Yılmaz Erdoğan DSmart dergisine verdiği röportajda 'Eşiniz Belçim Erdoğan'ın oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz' sorusunu şöyle yanıtladı: 'Eşimin oyunculuğunu beğeniyorum Bu atölye sürecinde 70 tane çırak geldi geçti buradan Belçim de onlardan biri Dolayısıyla benim öğrencim o böylece de iyi oynamak zorunda Bence bir star ışığı başından beri vardı Belçim'de Enerjisi çok yüksek Fazla da zeki İyi bir oyuncu elde etmek için her şeye sahip' Oyunculuk mu, yazarlık mı sizi daha iyi anlatıyor? Yazarlık dışındaki işleri, onun eğlenceli bir devamı olarak görüyorum Ben oynayacaksam da, yazı sürecinde kafamda bitiriyorum oyunu Sonradan arkadaşlarımla eğleniyoruz diye düşünüyorum Peki ya şiir? Şairlik bunların dıştan bir iş Benim en eski arkadaşım Yazı yazmaya şiirler deneyerek başladım Tiyatro işlerine bulaşmasaydım da şiir yazardım diye düşünüyorum Ara Sıra 'Bunların hepsini niye yapıyorsun?' diye soruluyor bana Ne bileyim, başka şansım olmadı Böyle gelişti İnsanları gülmekten kırdığınız oyunlarınızda bile bir keder tadı veriyorsunuz Bu özel bir tercih mi? Devreye stil meselesi girdiğinde kimisi sadece ve sadece gülünç olsunun peşindedir Kimisi benim gibi daha sınırlarda dolaşır Keder de sonuçta mizahın içinde var Komedyen deyince Charlie Chaplin’in de bu sınırlara yakın dolaşan işleri vardır Defalarca bir tasa açıklamak ister Ben 70’lerde büyümüş, 80’lerde gençliğimi oluşturmuş biriyim Toplumcu dalga, ürünlerimin oluşmasında etkili oldu Daha görevci bir anlayışla yaptım işlerimi O yüzden biraz daha sosyal duyarlılığı olan bir çizgi oluştu Duygusal bir insan mısınız? Natürel ancak şehvetli yoğunlukları olan biriyim, ama şiir öyle da hissi bir meslek değil Şiir öyle algılanır, pek okunur Işıklar söndürülür, mumlar yakılır, şarap içilir Lakin şiirin bunun daha ötesinde bir şey olduğunu düşünüyorum Karakterlerinizi yaratırken nelerden yararlanıyorsunuz? Yaratıcılık Allah’a mahsustur Bizimki üreticiliğe, hatta taklide girer Natürel fakat kollamak çok manâlı Empati duygunu ilerletmek zorundasın İnsanların hangi davranışlarını, ne hissederek yaptığını bilmezsen, zaten yazarlık yapamazsın Gözlem, olmazsa olmaz bir mesele Bizim toplumumuzu komedi mi, yahut hüzün mü daha iyi anlatıyor? Ben gülme meselesinin sokakta gayri ciddilik olarak algılanmasında bir sorun olduğunu düşünüyorum Politikacılarımız da azıcık daha mizahi yaklaşsalar, birazcık daha kendileriyle dalga geçebilseler, kendimce çok daha hoş olacak 'Fazla güldük, başımıza fena bir şeyler gelecek' diye bir söz var sonuçta Ne abuk subuk bir laftır değil mi? Duyduğum en aptalca söz Fazla güldük, fakat başımıza fena bir şeyler gelecek Allah Allah Bizim mesleği düşünürsen yarı sabotaj Merak etmeyin hiç başınıza kötü şeyler gelmez Gülmek insanın sevinç hormonunu artırır Başınıza sadece mutluluk kazanç Karakterleriniz genelde düş ürünü mü, yoksa reel hayattan mı besleniyorsunuz? Kimileri hakiki hayattaki bir takım insanlardan, hatta birkaçının birleşmesinden çıkmıştır Yaptıklarımın kendi içinde bir gerçekliği olsun isterim Benim gerçeklik kaynağım da yaşam İsimleri koyarken 'Mükremin' hariç çoğunlukla o kişinin isminden de yararlandığım olur Bu Nedenle yazılan karakterler de daha mı realist oluyor? Yaşam bir drama bahçesi Hayat Tanrı’nın yazdığı büyük ve karmaşık bir senaryo Biz onun içinden kendimizce bir takım şeyleri araklayarak yazıyoruz Dolayısıyla gerçek hayattan beslenmeyen bir espri çok da doyurucu olmuyor bana tarafından Olur Ya de bu gerçekçilik benim mizahın içinde hüznü, hüznün içinde mizahı tutmamı sağlıyor id Türkiye’de tiyatroya olan ilginin az olduğu söylenir Sizin oyunlarınızın kapalı gişe oynamasını neye bağlıyorsunuz? Tiyatroya ilgiyi artıracak olan, tiyatrocuların ürettikleri işlerdir Şunun haricen hiçbir şeye kimse beni inandıramaz İyi bir şey varsa oysa o galibiyet kazanır diye düşünüyorum Her iyi şey seyirci bulur mu? Komediyse bulmamasına olasılık yok Komedinin tez, daha sıcacık ve eğlenceli tüketilme gibi bir avantajı var Fakat çoğunlukla iyi şeyler cezalandırılmıyor Demet Akbağ ile oynadığınız 'Haybeden Gerçeküstü Aşk' da çok beğenildi Burada tahsis etmek istediğiniz mesaj neydi? 'Haybeden Gerçeküstü Aşk' olur ya de şimdiye değin yaptığımız en komik oyunlardan biri oldu İlişkiler üzerine çok ciddi söylediği bir laf, inceden moral bozacak dek sert bir bildirisi var 'Aşkın içine nasıl ediyoruz?' sorusunun cevabını veriyor Fazla komik, lakin sert bir oyun Size göre kadınların ilişkilerdeki en büyük hatası nedir? Kadınların en bariz hatası, kendilerini bir erkeğin hayatının parçası olarak konumlamaları Dolayısıyla yeni yazdığım sinema filminde de bunu tartışıyorum Bir kadın kahraman var Ya bu adamın, ya şu adamın parçası olmak hatasına düşüyor Ancak kendi hayatının bir parçası olabilmeli Bu daha çok Türkiye’ye özgü bir olay mı? Kadının toplumsal pozisyonuyla ilgili Bir kız çocuğu doğru akıcı, çağdaş bir yaşam sürmek için yalan söylemek zorunda Dolayısıyla kadınlar çok iyi yalan söyler Erkekler bu konuda beceriksizdir Böyle bir denklik yok, hatta eşitlik de yoktur Bence en komik çatışma da buradan doğar Peki, erkeğin ilişkilerdeki en büyük hatası nedir? Kızı tavladıktan sonra öküze bağlantı kurmak Erkeğin sağduyu olduğu bölüm tavlama meselesi bitene kadar Tavladıktan sonradan da 'Tavladık Artık hazır Alışılagelmiş, duyarsız hayatımıza dönelim' denir 'Sen vaktiyle böyle değildin' hikáyeleri başlar Gerçekten izah etmeyi sevmiyorum bunları Şiir yazıyorsun, 'Bu şiirde ne çağrıda bulunmak istediniz?' deniyor 'Ebenin duyarlılığından söz etmek istedim' diyesi geliyor insanın Eşiniz Belçim Erdoğan’ın oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz? Fazla beğeniyorum Bu atölye sürecinde 70 tane çırak geldi geçti buradan Belçim de onlardan biri Dolayısıyla benim öğrencim o böylece de iyi oynamak zorunda Bence bir star ışığı başından beri vardı Belçim’de Enerjisi çok yüksek Çok da zeki İyi bir oyuncu olmak için her şeye sahip Röportajın başında 'Politikacılarımız daha mizahi olabilseler' dediniz Sizce Türkiye’de bunun gerçekleşmesi olası mü? Kendisiyle dalga geçebilen birine daha çok hayranlık duyarım Daha olgun biridir Yalnız bu, Türkiye’de söylendiği değin basit değil Özellikle politikada Sen kendinle dalga geçen bir laf söylersin, ertesi hafta tercih meydanlarında bir bakarsın o söz dönmüş dolaşmış seni bitirecek bir hal almış Yani birkaç kişiyle değişecek bir şey değil bu Toplumun algısını değiştirmesi gerekiyor Orada özür dilemek, kendiyle dalga geçmek; bizim daha ulaşamadığımız bir ders İleride inşallah olur Benim göz bebeğim diyebileceğiniz bir kişilik var mı? Birine göz bebeğim dersem, diğerlerini de öteki organlarımla izah etmem gerekir Yani ne bileyim, Türkiye’de kadın karakter çok eksik yazılır O yüzden yazdığım bayan kahramanları daha çok severim Örneğin 'Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?'nün kahramanı Gülseren, benim için özeldir Lütfiye de o kadar Yazdığım kadın karakterleri daha çok severim yani  

Üst Alt