Son Konu

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Idare Bilişim Sistemleri Uzmanı Bilgisayar sistemleri yolu ile elde edilen bilgileri idare ve işletme alanlarındaki sorunların çözümüne uygulayabilen kişidir GÖREVLER Hedeflere ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar oluşturur, Yönetim bilişim sistemleri birimlerinde sistemin daha alçak yapısını planlar, Sistem için zorunlu ekipman, yazılım ve personeli belirler ve bunların teminine çalışır, PC bilgisayar sistemini ve gerektiğinde Network ağ sistemini kurar, Sistemlerin çalışması esnasında karşılaşılan sorunları ve eksiklikleri saptayarak, çözüm yolları bulur, Teknolojideki gelişmeleri izleyerek teçhizat ve yazılımları güncelleştirir, İşletmelerin veriminin artırılması konularında bilimsel çalışma yapar KULLANILAN CIHAZ VE MALZEMELER Bilgisayar donanımı, Bilgisayar yazılımları, Büro makineleri, Ofis malzemeleri MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Idare bilişim sistemleri uzmanı elde etmek isteyenlerin; ·Üstteki düzeyde matematiksel düşünme ve inceleme yeteneğine sahip, ·Bilgisayara ilgi duyan, ·Bir işi planlayabilen, ·Başkalarını etkileyebilen, ·Dikkatli ve sabırlı kişiler olmaları gerekmektedir ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Bu meslekte kişiler genelde ofis ortamında masa başında çalışmaktadırlar ÇALIŞMA ALANLARI VE IŞ BULMA OLANAKLARI Bilginin eskiye oranla daha kapsamlı olması, çağdaş usul ve araçlarla işlenmesi zorunluluğundan nedeniyle günümüzde bu bölüme giderek gelişen bir gereksinim vardır Kuruluşlar varlıklarını sürdürüp gelişmek, kendileri ile ilgili bilgileri üretme saklama, planlama ve değişiklik işlemlerini seri ve sağlıklı bir şekilde oluşturmak için bu alanda gelecek bilgileri yararlanma zorunluluğu duymaktadır böylece mezunlar çeşitli işletmeler ve resmi kuruluşların veri operasyon merkezlerinde sistem geliştirme birimlerinde, proje geliştirme bölümlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında tahsis alabilirler Bu meslekteki kişilere gittikçe gelişen bir istek olmasına rağmen, ülkemizde bu mesleğe sahip şahısların sayısı da oldukça azdır Bu sahada işgücü açığı olduğu Devlet Tasarlama Teşkilatı raporunda da belirtilmiştir böylece meslek bulgu olanakları çok yüksektir Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunlarının çalıştıkları bir takım kuruluşlar; Finansbank, Toprak Bank, Microsoft, IBM Türk, Pfizer İlaçları, Arthur Andersen Danışmanlık, Akril Kimyavb IŞ EĞİTİMİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi Üniversitelere ast Fakültelerin “Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde verilmektedir IŞ EĞİTİMİNE ANTRE KOŞULLARI Bu bölüme girebilmek için, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS)’nda yeterli Eşdeğer Ağırlıklı (EA)puan edinmek gerekmektedir IŞ EĞİTİMİ Bilgi Yönetimi, Bilişim Idare, Ofis Yönetimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Genel İşletme, Iş İdaresi, İşletme, İşletmecilik, Büro Teknolojileri ve Yönetimi, Sekreterlik ön lisans programını galibiyet ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programına düşey geçiş yapabilirler EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Üniversitelerin Idare Bilişim Sistemleri bölümünde bir sene İngilizce Hazırlık Programı, dört yıllık lisans öğrenimi edinmek üzere toplam beş yıllık eğitimle bu mesleğin eğitimi verilmektedir Ama öğretim yılı başında verilen İngilizce Yeterlik sınavında başarılı olanlar veya üniversitelerin eşdeğerliğini kabul ettiği (son iki yılda gücenmiş edinmek koşuluyla) TOEFL, TWE, IELTS, FCE, CPE (yabancı devletler göre yapılan İngilizce sınavları) sınavlarının birinde başarılı olduğunu kanıtlayanlar bir sene süreli İngilizce Hazırlık Programından muaf tutulurlar MESLEKTE İLERLEME Bu mesleğin Türkiye’de yeni gelişiyor olmasından dolayı, bu konuda az önce bedensel bir bilgi yoktur Fakat üniversitelerin ilgili bölümlerince önümüzdeki yıllarda bu meslekte ilerleme olanaklarının yüksek olacağı belirtilmektedir AYNI MESLEKLER : Bilgisayar programcısı, Bilgisayar mühendisi, İşletmeci BURS, KREDİ VE AIDAT DURUMU Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından yararlanabilirler Hem kamu ve özel kurumların sağladığı burs olanaklarından yararlanabilirler Kamu kesiminde çalışanlar, Devlet Memurları Yasasına kadar, öğrenim düzeylerine uygun şekilde teknik hizmetler sınıfından maaş ve emrindeki ödeme alırlar Özel kesimde çalışanlarda ise vergi, çalışılan firma ve konuma tarafından değişmektedir DAHA AYRINTILI BILGI İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER İlgili eğitim kurumları, Türkiye Iş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Iş Danışma Merkezi, Bünyesinde Iş Danışma Merkezi yer alan Türkiye Iş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri  

Üst Alt