Son Konu

Yunus Emre'nin Ve Mevlana'nın Hoşgoru İle İlgili Sozleri Nelerdir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yunus Emre'nin Ve Mevlana'nın Hoşgoru İle İlgili Sozleri
Yunus Emre'nin Ve Mevlana'nın Hoşgoru Sozleri
Yunus Emre'nin Hoşgoru Sozleri
Mevlana'nın Hoşgoru Sozleri

Yunus Emre her şeyden once gonul insanıdır Sevgi aşığıdır Onun tek istediği sevgiye bağlı olan her şeydir İnsanın ilk once gonlune onem verir Bir gonul yıkmayı buyuk gunah sayar Buda Yunus Emre’nin Hoşgoru ve insan ve aşk ozellikle ilahi aşk uzerine verdiği onemdir

Yunus Emre ile ilgili bu kısa bilgiden sonra Yunus Emre'nin ve mevlanın Hoşgoru sozleri

Aksakallı bir koca bilemez hali nice
Emek vermesin hacce bir gonul yıkar ise
Gonul Calab’ın tahtı Calab gonule baktı
İki cihan bedbahtı kim gonul yıkar ise
Yuz kez hacca vardın ise yuz kez kaza kıldın ise
Bir kez gonul yıktın ise gerektir cekesin ahı
Sorun bana aklı eren gonul mu yeğ Kabe mi yeğ
Ben eydurem gonul yeğdir gonuldur hakkın durağı

Biz kimseye kin tutmayız ağyar dahi dosttur bize
Nerde ıssızlık var ise mahalle vu şardır bize
Adımız miskindir duşmanımız kindir bizim
Biz kimseye kin tutmayız kamu alem birdir bize

İnsanları birbirine karşı emniyete, guvene ve asayişe, durustluğe davet ederken, başkaları icin tuzak kuran, fenalık ve kotuluk duşunenleri uyarırken şoyle seslenir;

Zinhar gonul evinde tutma yaman endişe

Berikiycun kuyu kazan akıbet kendi duşe

Mevlananın Hoşgoru ile İlgili Sozleri

Hz Mevlana der: Beni benden alan gozlerin nerde Yurdumu saran ciceklerin nerde Onca memleketler gezdim Beni ahirete goturen yolun nerde Hz Mevlana soyler herkes onu dinler İşte derler: Gozlerimizi acan cicek burda

Sevgide guneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları ortmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, ofkede olu gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi gorun, ya gorunduğun gibi ol

Nice insanlar gordum, uzerinde elbisesi yok Nice elbiseler gordum, icinde insan yok

Gel, gel, ne olursan ol yine gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir Yuz kere tovbeni bozmuş olsan da yine gel

Aslında bu guzel eserleri her gun kapıdan cıkmadan once okumak lazım ki dunyada artık iyi şeyler olsun kotulukler cirkinlikler kalksındua edelim hepberaber İnşaAllah

Her gun bir yerden bir yere gocmek ne iyi Her gun bir yere konmak ne guzel Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş Dunle beraber gitti cancağızım, ne kadar soz varsa dune ait Şimdi yeni şeyler soylemek lazım

Olumumuzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gonullerindedir

Üst Alt