Son Konu

Yurdumuzda Bulunan Sosyal Yardım Kurumları Nelerdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yurdumuzda Bulunan Sosyal Yardım Kurumları Nelerdir

YURDUMUZDAKİ SOSYAL YARDIM KURULUŞLARI VE AMACLARI

Kızılay

11 Haziran 1868 tarihinde İstanbul'da kurulmuş bir sosyal yardım kurumudur Gecmişte ceşitli adlarla anılmış olan bu kurum1935 yılında Kızılay Derneği adını almıştır

Derneğin amacı; savaşta ve barıştayurt icindedışındadoğal afet ve felaketlere uğrayanlara yardım etmeksağlık ve sosyal dayanışmayı desteklemektir Ayrıca bu konudaki uluslar arası derneklerle iş ve amac birliği yapmaktır

Kızılay; savaşta ve hukumetin ilan ettiği olağanustu durumlarda silahlı kuvvetlere yardımcı olur Bulaşıcı hastalıklara karşı acılan mucadeleye katılır Ulkemizde ve yabancı ulkelerde meydana gelen doğal afetlerde zarar gorenlere yardım elini uzatır Hukumetlerin belirttiği yerlerde hastahaneler acar Barış donemindehemşire ve ilk yardım elemanı yetiştirir Kan bulma hizmetlerini duzenler ve yurutur Yoksullara yardım eder Bu alanlarda calışmak icin gonullu kuruluşlar oluşturur Gerekli yerlerde aş evleri acarak yoksul ve oksuz cocuklara yardım eder

Kızılay’ın gelir kaynaklan; uyelerden topladığı aidatlardernek yayınlarıpul ve rozetlerdir Duzenlenen piyangobalo ile daha başka eğlencelerden elde edilen gelirler de kaynakları arasında yer alır Ayrıcavatandaşlar tarafından yapılan bağış ve yardımlarbazı malların satışından ve kiralardan sağlanan gelirler Kızılay’ıngelir kaynaklan arasındadır Toplum icinde mutluhuzurlu ve guvenli yaşayan insanların ceşitli konularda birbirlerinin yardımlarına ihtiyacları vardır Bu kadar yararlı hizmetler veren Kızılay’a yardım etmekher vatandaşın en kutsal gorevlerinden biridir

Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumu

TemeliMithat Paşanın Tuna valiliği sırasında atılan bir yardım kuru*mudur Bu kurumceşitli aşamalardan gectikten sonra 1935 yılında Turkiye Cocuk Esirgeme Kurumu adını almıştır Bugunderneğin adıSosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumu dur

Bu kurumun amacı; korunmayabakımayardıma muhtac cocuklaraozurlu ve yaşlılara bakmak ve onları topluma kazandırmaktır Toplum olarak bize ihtiyacı olanlara ilgi gostermelionlara yardım etmeliyiz

Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumuyurdun bircok yerinde bakım evicocuk yuvasıhastahane ve dispanser acar Şehitlerin eş ve cocuklarınımalUl ve gazileri korur Onların toplumdakendilerine yakışır bir hayat surmelerini sağlar

Bu kurumun gelir kaynakları; halktan topladığı bağışlar ve devletin yaptığı yardımlardır

Yeşilay

1920 yılındaİstanbul'da kurulmuştur AmacıTurkiye sınırları icindesigaraalkol ve butun uyuşturucu alışkanlıklarını onlemektir

Alkollu ickileruyuşturucu maddeler ve sigara insan sağlığı icin cok tehlikeli olan maddelerdir Bunları kullanan kişilerde zararlı maddelerin etkisi kan ve solunum yolu ile butun vucuda yayılır Zamanla insan iradesini zayıflatır İnsanı cok genc yaşta hasta eder

Gencleri ickiden ve benzeri zararlı alışkanlıklardan koruyan bu derneğin calışmalarına yardımcı olmak başta gelen gorevlerimizdendir

Turk Hava Kurumu

Yurdumuzun kurtarıcısıBuyuk Onder Ataturkİstikbal goklerdedirdiyerek havacılığa verdiği onemi belirtmiştir 1925 yılında Ataturk tarafından kurulan bu kurumun başta gelen amacıTurk genclerine havacılığı sevdirmektir Havacılığın sivil ve askeri alanlardaki onemini kavratmak ve gelişmesi icin calışmaktır

Turk Hava Kurumuamacı doğrultusunda Turkkuşu Genel Mudurluğune bağlı olarak genclerihavacılığın ceşitli dallarında yetiştirir Ucakplanorparaşut ve model ucak kursları acar Gencler arasında yarışmalar duzenler

Turk Hava Kurumugelirini vatandaşların bağışfitre ve zekatlarından sağlar Yurt savunmasında buyuk onemi olan bu kuruma gonulden yardım etmek gorevlerimiz arasındadır

Milli Eğitim Vakfı

Yurdumuzun kalkınmasındacağdaş ve ileri ulkeler seviyesine yukselmesinde eğitimin rolu buyuktur Yurdumuzda yaşayan vatandaşlarımızın en iyi eğitimi almasımilli eğitimin hedefleri arasındadır Ancakbuyuk yatırımlar gerektiren bu hizmetlerin tumunu devlet butcesinden beklememek gerekir Kendi okulunu kendin yapkampanyası ile yurdumuzun her koşesinde olumlu sonuclar elde edilmektedir

Milli Eğitim Vakfıhayırsever vatandaşlarınkamu kurum ve kuruluşlarının katkılarım en iyi şekilde değerlendirmek icin kurulmuştur (19 Şubat 1981)

VakıfMilli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların her turlu eğitim ve oğretim ihtiyaclarını karşılamaya calışır Milli eğitimin gelişmesi icin sosyal ve kulturel tedbirler alır

Gonullu Yardım Kuruluşları

Toplumların hayatında dayanışma ve yardımlaşmanın cok buyuk onemi vardır Yurdumuzda bu amacla kurulmuş gonullu yardım kuruluşlarının sayısı pek coktur Bu yardım kuruluşları; insan hakları, kimsesiz cocuklar ve yardıma muhtac yaşlılar, ozurluler, doğal afetler vb konularda mağdur olmuş vatandaşlarımızla ilgili calışmalar yapmaktadırlar Boylece bu durumdaki vatandaşlarımızın sorunlarının kısa surede cozulmesine onemli katkılarda bulunmaktadırlar Bu kurumların calışmasına bizler de maddi ve manevi yardımda bulunmalı, calışmalarına her zaman destek olmalıyız Unutmamalıyız ki bir gun yardıma muhtac duruma gelmemiz halinde en buyuk desteği bizler de bu kuruluşlardan goreceğiz

Ulkemizde bu amacla calışmalar yapan başlıca gonullu yardım kuruluşları şunlardır:

Turkiye Deprem Vakfı: Bu kuruluşların temel amacı; deprem oncesi ve sonrasında alınması gereken onlemler konusunda, ulke icinde ve dışındaki ilgili kuruluşlar ile iş birliği yapmak ve etkinliklerini desteklemektir Ayrıca depreme karşı koruyucu onlemler konusunda topluma eğitim vermek, bu amacla kurslar acmak, konferanslar duzenlemek, bilimsel araştırmalar yapmak ve depreme dayanıklı binaların yapımında danışmanlık hizmeti vermek de amacları arasındadır

Arama Kurtarma Derneği (AKUT): Temel amacı; dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaza ve kaybolma olaylarında vatandaşlara yardımcı olmaktır AKUT, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve buyuk kazalarda doğru arama ve kurtarma calışmalarıyla başı dertte olan kişilere en kısa surede ulaşmakta ve can kaybını en aza indirmeye calışmaktadır Bu calışmalarını gonullu olarak profesyonel bir yaklaşımla surdurmekte ve kazazedelere temel ilk yardım desteğini de sağladıktan sonra onların emniyetli ortam koşullarına nakillerini de gercekleştirmektedir

Turkiye Sokak Cocukları Vakfı: Temel amacı; terkedilmiş, ihmal edilmiş veya başka nedenlerle sokakta yaşayan cocuklara sahip cıkmaktır Calışmalarını bu cocukları, kotu alışkanlıklara veya sucluluğa itilme ve davranış bozukluklarına kapılma tehlikesine karşı koruma, onları barındırma, eğitme ve tedavi etme, ayrıca iş sahibi yaparak topluma kazandırma cercevesinde yurutmektedir

İhtiyar Huzur Koşeleri Derneği: Amacı, kimsesi olsun olmasın, maddi ve manevi bakıma muhtac yaşlıların insan onuruna yaraşır şekilde yaşamalarını sağlamaktır Bu amacla onların bakım ve her turlu sosyal ihtiyaclarını karşılayarak yaşamlarının son donemlerini rahat ve huzurlu gecirmeleri ile ilgili calışmaları gonullu olarak surdurmektedir

Turkiye Sağır ve Dilsizler Cemiyeti: Amacı, yurdumuzdaki duyma ve konuşma ozurlu vatandaşlarımızı ulkeye yararlı birer kişi durumuna getirmektir Bu amacla bunlara yardımcı olacak kurslar acar, barındırma yurtları ve rehabilitasyon merkezleri kurar Ayrıca onlara sosyal yardım ve destekte bulunur

Cocuk Sevenler Derneği: Amacı, cocuk yuvaları, cocuk yetiştirme yurtları vb kurumlarda korunan veya buralarda korunamayan butun yardıma muhtac cocuklara ceşitli sosyal yardımlarda bulunmaktır Ayrıca cocuk ıslah evlerinden cıkıp ceşitli nedenlerle cevresine donemeyen, oğrenimlerini başarıyla surduren ve korunması gereken cocukları barındırmak, bunların yetişmelerini sağlamak da kuruluşun amacları arasındadır Bundan başka, yuksek oğrenim cabasında olup maddi olanakları olmayan genclere burs vererek oğrenimlerini desteklemek, gerekirse bunları dernek evinde barındırmak da kurulusun amacları arasında yer almaktadır

Turkiye Eğitim Gonulluleri Vakfı: Amacı, yurdumuzun iyi eğitilmiş vatandaşlara daha cok sahip olmasını sağlamaktır Temel hedefi, eğitimde teknolojinin, bilgisayar vb aracların daha yoğun kullanılması ve bilginin daha kalıcı olmasını sağlamaktır Bu amacla ceşitli calışmalar yapmakta, eğitim parkları oluşturmaktadır

Üst Alt