Son Konu

Yuvarlak Masa Kulisi: 'Davutoğlu'nun Önerisi Reddedildi, Adaylığa En Yakın İsim Kılıçdaroğlu'

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-16913d2e8f2cb1b6ca388c3197759a35781c0b54.jpg

Toplantıda “ittifak yerine koalisyon protokolü” önerisini sunan Davutoğlu’nun diğer parti liderlerinin öneriye sıcak bakmaması üzerine bu isteğinden vazgeçtiği öne sürüldü. CHP'li Erdoğan Toprak, adaylığa en yakın ismin Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyledi.

Önceki gün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti liderleri Ankara'da bir araya gelmişti.

Toplantıda muhalefetin cumhurbaşkanı adayının seçimleri kazanması halinde yeni sisteme nasıl geçileceğine ilişkin stratejilerin konuşulduğu belirtiliyordu. 

Toplantı sonrasında da 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' çalışmasının 28 Şubat’ta kamuoyu ile paylaşılacağı bildirilmişti.

Davutoğlu'nun koalisyon talebi

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu ve Sarp Sağkal, yuvarlak masada gerçekleşen görüşmeye ilişkin edindikleri bilgileri aktardı.

İkilinin haberine göre genel başkanlar, “Türkiye’yi bu kutuplaşma girdabından çıkartacağız. Bunun için de güven veren bir sistem, bir hukuk devleti inşa edeceğiz” görüşünde mutabık kaldı.

Liderler 2023 seçimleri öncesinde ekonomi, hukuk, dış politika ve eğitim gibi önemli alanlarda da birlikte çalışma yürütülmesi kararı aldı. 

Daha önceki görüşmelerde, “ittifak yerine koalisyon protokolü istediği” belirtilen Davutoğlu’nun da bu isteğinden vazgeçtiği öğrenildi.

"En yakın aday Kılıçdaroğlu"

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Ben, seçime yönelik bir kaygı duymuyorum. Millet İttifakı, toplumdaki ayrışmayı ortadan kaldıran bir yapıya doğru gidiyor. Tüm kesimleri içinde barındıran bir süreç yaşıyoruz. Seçim sonrasında ise çok dikkatli adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Toprak’tan dikkat çeken “adaylık” açıklaması da geldi. “Altı muhalefet partisi genel başkanının Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde bir araya gelmesi Kılıçdaroğlu’nun adaylığına giden bir adım mı” sorusuna ise Toprak, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun ittifak içinde bir kabul gördüğünü görüyorum. Masadan onay çıkmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak en yakın aday o gibi duruyor” yanıtını verdi.

Üst Alt