Son Konu

Zaman Madde Ve Işık Hızı Hakkında Bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Zaman Madde Ve Işık Hızı Hakkında Bilgi
Zaman Madde Ve Işık Hızı nedir Zaman Madde Ve Işık Hızı formuller

ZAMAN, ISIK HIZI VE MADDE ARASINDAKI ILISKI

Bu bolumde zamanla madde arasındaki ilişkiyi quantum fiziği muvacehesinde inceleyeceğim Madde ışık hızını saptırıyorsa ve ışık hızı hızı zamanı yaratıyorsa, madde, ışık hızı ve zamanarasında bir ilişki olmalıdır Bu ilişkinin doğası nedir?
Konuyu, okuması kolay olsun diye, birbiri ile ilgili dort ileti şeklinde yayınlamak istiyorum once zamandan, sonra quantum mekaniğine gore zamandan, daha sonra da maddeden bahsedeceğim Dorduncu iletimde ise bunlarla ilgili geliştirdiğim felsefi bir kuramı formule etmeye calışacam

ZAMAN NEDiR

Gecen, kullanılan, harcanan bir değerdirsayıdır Kendi dışındaki objelere ve olgulara anlam veren bir kavramdır Tek başına mevcut değildir Bir referansa gereksinim gosterir Bir başlangıcı vardır Bu referans bir hareket de olabilir, bolunme, parcalanma, buyume, genişleme, ortaya cıkma, yaratılma gibi fiziksel bir olgu da Zaman, ceşitli surecleri anlamamıza yardım eden, onlarla ilgili niteliklerden bazılarının olculmesinde kullanılan bir değerdir
Tek başına zamandan bahsedilemez Cunku zaman tek başına bir değer değildir Tek başına bir anlam taşımaz Tek başına olculemez Maddenin yaratıldığı an, zamanın başladıgı andır Zaman ve madde birlikte, aynı anda, yaratılmıştır Maddenin yaratıldığı mekan da dikkate alınınca, “uzay, madde ve zamanın neden birbirleri ile ilgili olması gerektiği anlaşılır
Enerjinin maddeye donuştugu Big Bang, zamanın başladıgı anı simgeler Zaman Big Bang ’le birlikte başlamıstır Madde de aynı anda yaratılmıştır Big Bang zamanın doğduğu sıfır noktadır O andaki uzay yoresi sıfır genişliktedir ve maddenin varlıgı sıfırdır Zaman, uzay ve madde sıfırdır Hicbirşeyliğin hukum surduğu bir donemdir, zamandan onceki donem Zaman ve madde oncesi donem Hatta uzay oncesi donem

Einstein ’a gore zaman rolatiftir Buyuk cisimlerin yakınında zaman yavaşlar, hatta kara deliklerde durur Einstein kara delikleri bilmiyordu, dolayısıyla, zamanın durabileceğini duşunemezdi ama, onun rolatif olduğunu ileri suren ilk bilim adamıydı Işık hızının sınırı vardır Işık saniyede 300 bin km ’den daha hızlı hareket edemez Zaman iki referans noktası arasındaki hareketi gosterdiğinden, ışık hızından hızlı olamaz Yani zamanın maksimum hızı ışıgın hızına eşittir Zaman ışık hızından daha hızlı gecemez ama, daha az gecebilir
Peki, aynı şeyleri ışık hızı icin de soyleyebilir miyiz? Evet, soyleyebiliriz Işıgın en fazla gidebileceği hız saniyede 300 bin km ’dir Ama daha da az hareket edebilir!
Işık hızı gecilemez Ama neden? Cunku ışığın fiziksel nitelikleri ile ilgili bir durum bu sınırdan sorumludur Işık fotonlarının hız sınırı budur En uygun koşullarda, ısık saniyede 300 bin km ’yi gecemez
Işık hızına bu sınırı koyan, daha doğrusu, bu sınır uzerinde etkili olan diğer etkenler var mıdır? Saniyede 300 bin km ’den daha hızlı gidemeyecek ışıgı yavaşlatan nedenler var mıdır? Bunlar aynı zamanda zamanı yavaşlatan etkenler olabilir mi? Zamanı yavaşlatan etkenler var mıdır?
Vardır! Buyuk kutlelerin yakınında zaman daha yavaş gecmektedir Bir cisim buyuk bir kutlenin ne kadar yakınında ise, o kadar uzun zamana tabi olmaktadır O cisim icin zaman o kadar yavaş olarak gecmektedir Kutlecekim zamanı uzatmaktadır Bu durum deneysel olarak kanıtlanmıstır Atomik saat kullanarak, yeryuzundeki zamanın, 20 km yukardakinden daha yavaş gectiği saptanmıştır Einstein ’in rolativite kuramı, bir kere daha kanıtlanmıştır

Zamanın Big Bang ’le başladığından bahsetmiştik Big bang sırasında, bir nesnenin patladığına, zamanın, maddenin ve uzayın yaratıldıgına değinmiştik Daha da ilginc olarak, Big Bang ’in ilk saniyesinde, icinde yaşadığımiz evrenin yuzde 70 ’inin yaratıldıgını belirtmiştik Oyle muhteşem bir genişleme idi ki bu, ışık hızı milyonlarca kere aşılmıştı Bu nasıl olabilirdi? Işık hızı nasıl ve neden gecilmişti?
Big Bang oncesinde evrenin bilinmediğinden bahsetmiştim O donemdeki fizik kanunlarının hic bilinmediğine değinmiştim O donemde zamanın olmadığını
vurgulamıştım Zamanın olmaması, onun hızla gecmesi ile eşdeğerdir O kadar hızla gecmektedir ki, zaman, o yoktur Başlangıcı yoktur, sonu yoktur Anlamı
yoktur Tanımı yoktur Referans noktaları yoktur Bu koşullarda, bir şey patlamıstır Uyacağı fiziksel bir kanun yoktur Varsa bile o cok değişik bir kanundur Bu
patlamada acığa cıkanlar o kadar cabuk hareket etmişlerdir ki, zaman saptanana kadar, aradan zaman gecmemiştir!

Nedir butun bunların anlamı?

Big Bang ’den once madde yoktur! Madde, Big Bang sırasında yaratılmışıtır Bu durumun daha başka bir yorumu olabilir mi? Olabilir Bu durum, Einstein'in rolativite kuramını desteklemektedir Işık hızına sınır getiren nesne, maddedir, kutledirKutle nasıl uzay dokusunun kendi uzerinde katlanmasına neden oluyorsa, zamanı da yavaşlatmaktadır Maddenin yakınlarında zaman katılığını kaybetmekte ve daha plastik bir nitelik (rolativite) kazanmaktadır Kutle yoksa, zaman sonsuzdur Kutle bu sonsuz hızı yavaşlatmaktadır Işık hızını, zamanı, mevcut kutle saptamaktadır

Big Bang oncesinde madde yoktur, zaman yoktur, uzay yoktur Bu nedenlerden dolayı, Big Bang ’ın ilk saniyesi icinde evren bugunkunun yuzde 70 ’i
kadar genişleyebilmiştir Big Bang zamanın ve maddenin olmadığı bir anda patlamıştır Işık, zaman, madde ve uzayın olmadığı bir zaman ve mekanda patlamış ve genişlemiştir
Goruluyor ki, zamanla kutle ve enerji arasında bir ilişki vardır O da Einstein'a gore şu dur; E MC^2

Peki zamanla madde arasındaki ters ilişkinin nedeni ne olabilir? Buyuk kutlelerin yakınlarında zaman neden yavaşlamaktadır? Bu durum quantum mekanigi ile acıklanabilir mi?

Bu soruyu yanıtlamadan once kısaca zamanın ve maddenin quantum mekanik tanımına değinelim Once zamanın quantum mekanik tanımını inceleyelim

QUANTUM MEKANİĞİNE GORE ZAMAN NEDİR

ZAMANIN QUANTUM MEKANIK TANIMI

Zaman hic bir zaman tersine işlemeyen bir değerdirBunun cok basit bir nedeni vardır Işık saniyede 300 bin km'den daha hızlı gidemez Hic bir şey o kadar hızlı gidemez Zamanı saptayan ışık hızıdır Dolayısıyla zaman geriye donemez Işının bir kaynaktan etrafa yayılması da aynı şeydir Hareket yalnız belli
bir yone doğrudur Geriye hareket olamaz Işık fotonları yalnız bir yone doğru ilerler

Işık hızının gecilmeyeceği ve kesin olarak bir sayı ile saptandığı,termodinamik kanunlarının hukum surduğu bir evrende yaşıyoruz Zaman ve ısı yalnız bir yone doğru hareket etmektedirler

Mikroskopik dunyada zamanın akışı hissedilmez Bunun nedeni o dunyada zamanı ışığın saptamamasıdır Karanlık bir ortamdır orası Dolayısıyla o dunyada zaman yoktur O dunyada ayrıca ne ust vardır, ne alt, ne sağ vardır ne sol Orası sihirli bir dunyadır

sihirbazlar bu dunyada mı yaşar

Atom ustu dunyada ışık hızı referansına bakarak zamanı değerlendirebiliriz Oyle bir referans atomaltı dunyada yoktur Hareketi referansa olarak almamız gerekir ama,Heisenberg'in belirsizlik ilkesi zamanı kesin olarak saptamamızı onler Hareketin kesinliksizliği vardır Hic bir şey kesin değildir Her şey mumkundur Oradaki karmaşık fiziksel sureclerin toplamı, kendini dış dunyaya bir duzen şeklinde yansıtır
Kaosdan duzen doğar Işığın kaynağı olan atomlar, kendi dunyalarını onunla aydınlatamazlar belki ama,quantum mekanik davranışlarıyla atomustu dunyadaki her turlu duzenin ve dengenin, tek kelime ile simetrinin, tesisini sağlarlar Zaman, quantum dunyasında olmayan ama, oradaki quantum mekanik etkinliklerden kaynak alan ışık aracılıgı ile atomustu evrene yansıyan bir değerdir
Quantum Mekanigine gore zaman, atom altı dunyadaki quantum mekanik sureclerden arta kalan, bir artefakttır

MADDE NEDİR

Madde nedir? Bir enerjidir, Einstein ’in unlu formulunden hatırladığımız gibi:E MC2 Cifte doğalıdır Hem dalgadır, hem de zerre
Quantum fiziğine gore, kendisini oluşturan atomaltı ogelerin bir araya gelmesinden oluşmuştur Bunlar atom cekirdeği ve elektronlardan oluşmuşlardır Atom cekirdeğini notron ve protonlar oluşturur Protonlar pozitif yuklu partikullerdir ve quarklardan oluşmuşlardır Notronların yuku yoktur Notronların protonların etrafında hale oluşturduğuna inanılmaktadır Notron ve protonlar farklı quarklardan oluşmuşlardır Cekirdekdeki proton ve notron sayısı maddenin kimyasal yapısını, yani elementleri saptar
Quantum fiziğine gore maddeyi oluşturan atomaltı ogeler son derece kaotik bir davranış icindedirler Hareketlerini ve birbirleri ile olan ilişkilerini, birebir anlamaya olanak yoktur Onların yalnız istatistiki bir anlamı vardır Birbirlerinin etkilerini notralize ederler ve dışarıya yansıyan gucler atomaltı dunyadaki kaosu değil, o kaosdan cıkan duzeni yansıtırlar Madde gorunduğu gibi davranmayan bir nesnedir Bir tur yanıltmacadır, hayaldir Cunku temel dogasını hic bir zaman acığa vurmaz Bizi kandırır Dindarlar ve tasavvufcular bunu oteden beri soyler dururlardı zaten Ama nedenini acıklayamıyorlardı Quantum mekaniği ise acıklayabiliyor Atomaltı dunyada, daha once de değindiğimiz gibi, ışık yoktur, ust, alt, on arka yoktur Bir hareketin başlangıcı ve sonu yoktur, geldiği mi yoksa gittiği mi bilinmez
Quantum mekaniğine gore madde davranışı belirsiz, kesin olmayan ogelerden oluşmuştur

ZAMAN MADDE VE ISIK HIZI ARASINDAKI İLİSKİ

FELSEFİ BİR KURAM

Diğer iletilerde ışık hızını maddenin (kitlenin) sınırlandırdığından ve zamanın da ışık hızına bağlı olarak gectiğinden, yani rolatif olduğundan bahsetmiştik Peki ama madde neden ve nasıl ışık hızını ve zamanı etkilemektedir? Quantum mekaniğine gore atomaltı evrende, quantum dunyasında, zamanın olmadıgını vurgulamıştık Eğer gercekten buyuk kutlelerin civarında zaman yavaşlıyorsa, kutle, yani madde ile zaman arasında bir ilişki olmalıdır Aynı şekilde ışık hızı ile zaman arasında da bir ilişki vardır Ancak, ışık hızı ile zaman arasındaki ilişki birbirleri ile doğru orantılı, madde ile zaman arasındaki ilişki ise birbirleri ile ters orantılıdır Bu durumda zamanın buyuk cisimler yakınında yavaşlaması nedenini şoyle formule edebilirim

T C^2M

Burada T zaman, M kutle ve C^2 ışık hızının karesidir

Buradaki ışık hızının karesi sembolik bir ifadedir Aşağıda bu sembolik sayıyı neden kullandığımı acıklayacam

Eğer buyuk kutlelerin yakınında ışık hızı azalıyorsa, Hacı 'nın bu formulu doğru olmalıdır Gozlemler bana ait değil ama, formul bana aittir Zaten bu yuzden bu formulle ifade ettiğim kuram tumuyle felsefidir Bilimsel değil

Yukardaki formulun yanı sıra, bu iletimde, zamanın yavaşlamasına quantum mekanik bir acıklama getirmek istiyorum Şoyle ki;

Yukarda değindiğim uzere, quantum dunyasında zaman yoktur Cunku o ortamda fotonlar yoktur Fotonlar o ortamın bir ogesi olamayacak kadar buyuk partikuldalga ikilemidirler Bana gore zaman, atomaltı mikro ortamdan atomustu evrene, atom cekirdeğinin ve elektronların hareketi sırasında, ışık şeklinde yansıyan bir artefakttir

Kutle ne kadar kucukse zaman o kadar hızlı gecer T C^2M formulune gore, kutlenin olduğu bir ortamda, yine de saniyede 300 bin km den hızla hareket edemez Zaman quantum ortamından dışa yansıyan bir artefakt ise, kutle ne kadar buyukse zaman etrafa o kadar az veya yavaş yayılacaktır Cunku, zaman ve ışık hızı, kutle ile ters orantılıdır Kutlenin olmadığı durumda zaman ışık hızının karesine eşittir Yani ışık hızı gecilebilir C^2'yiEinstein'in E MC^2 formulunden calmadım Benim bahsettigim C^2sembolik bir sayıdır Başka turlu de yazılabilir Yani C^Nşeklinde Ama kolay olsun diye oyle ifade ettimYani ışık hızının gecilebileceğini belirten bir sayıdır

Kara deliklerde kutle ve kutlecekim cok yoğundur ve dolayısıyla onlardan ışık bile kacamaz Yani kara deliklerden zaman artefakti etrafa yayılamaz Benim formule gore ve gozlemlere gore, kutle ile ışık hızı arasındaki ilişki ters olduğuna gore, kara deliklerden ışığın kacamaması ve kara delikler civarında zamanın yavaşlaması ve icinde durması normaldir Bu formul ayrıca kara deliklerin doğası hakkında da, az cok, ip ucu vermektedir Belki de kara delikler, atomaltı ogelerin atom oluşturmadan bir araya geldiği kutlelerdir Quantum mekanik kanunları kara deliklere uygularsak, kara deliklerde atom parcalanmıs olduğu icin, etrafa ışık ve zaman artefakti kacamaz Elektronlar protonlarla birleşmiş ve notronları oluşturmuşlardır Elektronların olmadığı ortamda ışık da olamaz Kara deliklerde zaman durur, ışık durur, bilinen fizik kanunları, orneğin quantum fiziği, durur Kara deliklerde atom yoktur Korkunc bir kutlecekim vardır Atomun şimdiye kadar hic bahsetmediğim ve asla gozlemlenmemiş kuramsal bir ogesinin kara deliklerde acığa cıkıyor olması olanağı bile vardır Bu muthiş temel kuramsal ogeye HAK bolumunde değinecem

EINSTEIN'IN GORECILIK KURAMI EKSIKTIR May 11 2002, 6:52 PM

Einstein'in az da olsa, oldukca buyuk hataları olmuştur Bunlardan biri guneşin iki mislinden daha buyuk yıldızların kendi ustlerine cokeceğine inanmamasıdır
Uzayzamanın kendi uzerine katlanması ki Einstein'in en buyuk buluşlarından biridir, Einstein icin bir sorun oluşturmuştur Uzayzamanın kendi ustune katlanması ne demektir? Madde uzayın bir yerinde uzayzamanı o şekilde deforme eder ki, bu yore kendi ustune katlanarak, uzayzamandan ve evrenden kendini soyutlar, arındırır ve kara delik olur Diğer objeler bu kara deliğe duşerler ve oradan cıkamazlar Cunku kara deliklerden kacabilmek icin ışık hızından daha hızlı hareket etmek gerekmektedir Bu da Einstein'in gorecelik kuramına gore mumkun değildir Kara deliklerde hapsolan madde son derece yogun ve bilinmeyen bir duruma gecer ve coker
Einstein maddenin bu şekilde cokmesinden cok rahatsız olmuş ve bunun olamayacağını iddia etmiştir Ancak 1939 yılında Robert Oppenheimer buyuk yıldızların yakıtlarını tukettikten sonra kendi ustlerine cokeceğini gostermiştir Daha sonra atom bombası projesi ile uğraşmaya başlayan Oppenheimer, savaştan sonra cekime bağlı cokmelere olan ilgisini yitirmiştir Diğer fizikciler de bu konu ile ilgilenmemişler ve 1960'lı yıllara kadar bu konu uzerinde ciddi calışmalar yapılmamıştır Einstein'in gorecelik kuramının ne ifade ettiği, Roger Penrose ve Stephen Hawking bu konu ile ilgilenmeye başlayıncaya kadar acıklık kazanamamıştır Bu bilim adamları uzayın kendi uzerine katlanmasının singulariteyi işaret ettiğini ileri suren bir teorem ortaya atmışlardır Singularitenin var olması demek zamanın bir başlangıcı ve bir sonu olması demektir Zaman kara delik oluşturan yıldızlarda duracaktır

Stephen Hawking, Einstein'in Genel Gorecelik kuramı icin şunları yazmıştır (Black Holes and Baby Universes, 1993, Bantam Books, Sayfa 76

Einstein'in Genel Gorecelik Kuramının singularitenin varlığını telkin etmesi fizikde bir krizin ortaya cıkmasına nede olmuştur Genel gorecelikle ilgili hesaplamalar (uzayzamanın katlanması, madde ve enerjinin dağılımı) singularite olarak tanımlanamazlar Bu demektir ki genel gorecelik singulariteden nelerin cıktığını gostermez Başka bir deyişle genel gorecilik kuramı evrenin Big Bang ile başladığını kanıtlamaz
GENEL GORECELİK KURAMI TAM BİR TEORİ DEĞİLDİR EKSİKTİR EVRENİN NASIL BAŞLADIĞINI GOSTERMESİ İCİN DİĞER BAZI OGELERE GEREKSİNİMİ VARDIR BU EKSİK OGE QUANTUM MEKANİGİDİR

Einstein'in genel gorecelik kuramı klasik bir teoridir ve kesinliksizlik kuramını icermediği icin de eksiktir Tek başına onemi ve yararı yoktur

Üst Alt