Son Konu

Zeki Gürel Kimdir, Hayatı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Zeki Gürel hayatı,Zeki Gürel ne meslek yapar,Akıllı Gürel hakkında veri,Zeki Gürel biyografi,Zeki Gürel eserleriZeki Gürel eserleri

Zeki Gürel Kimdir, Hayatı

YARD DOÇ DR AKILLI GÜREL

1956 yılında Kayseri'ye yan Pınarbaşı ilçesinin Büyük Potuklu köyünde doğdu İlkokulu köyünde okuduktan sonra Mimar Sinan İlköğretmen Okulu'ndan mezun oldu (1974)

Urfa'nın Halfeti ilçesine alt Gülaçan Köyü'nde kısa süren ilkokul öğretmenliğinden sonra tescil olduğu Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1980'de bitirdi Benzer sene Ankara Yüksek Hoca Okulu'ndan da mezun oldu

Çorum'un Osmancık ilçesinde edebiyat öğretmenliği yaptı 1983'te Hacettepe Üniversitesi'nde Türkçe okutmanlığına başladı 1985'de Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesi'ne Muavin Doçent olarak atandı Bu fakültede Dekan Yardımcılığı ve Türk dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı vazifelerinde bulundu

1998'de öğretim üyesi olarak geçtiği Kırıkkale Üniversitesi FenEdebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümündeki vazifesinden istifa ederek ayrıldı (1999) Kazakistan'ın Türkistan şehrinde yer alan Öğretmen Ahmet Yesevi Uluslar arası TürkKazak Üniversitesi'nde bir sene öğretim üyesi olarak vazife yaptı Halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır

Yüksek lisansını ve doktorasını gazi Üniversitesi'nde yaptı Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı'ndaki çalışmaları ve çocuk edebiyatı sahasında hazırladığı doktora aaaiyle dikkatleri çekti

Böylece fazla sanat edebiyat kültür dergisinin yayınlanmasında kurucu idareci yayınlama kurulu üyesi yayın yönetmeni editör ve teknik sorumlu olarak vazife yaptı (Yeni Divan İlim Teknik Kültür ve Analiz Sosyal Bilimlerde Araştırma Gök Duygu Kastamonu Eğitim Yeni Kervan RedifKastamonu İLESAM Haber Bülteni Kümbet Osmancık Kıvılcım RedifBolu Bolu Eğitim)

O Kadar fazla vakıf ve derneğin kuruluşunu gerçekleştirdi Vakıf ve dernek çalışmalarında aktif olarak vazife yaptı Halen Çocuk Edebiyatçıları Birliği'nin Genel Başkanı ve Koyunbaba Vakfı'nın idare heyeti üyesidir Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Enstitüsü kurma çalışmalarını devam ettirmektedir

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Haberleşme üyesi ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (İLESAM) üyesi olan 'in yurt dıştan ve yurt içinde yayınlanmış yüzün üstünde makalesi kitap halinde basılmış eserleri bulunmaktadır

ESERLERİ

1 Halide Nusret Zorlutuna Hayatı ve Eserleri Ankara 1988 Turizm Bakanlığı Yayınları: 909 Türk Büyükleri Dizisi: 76
2 İbrahim Alaettin Gövsa Hayatı ve Eserleri Ankara 1995 Kültür Bakanlığı Yayınları: 1682 Türk Büyükleri Dizisi: 160
3 Ömer Seyfettin'in Tarihi Hikayeleri Üzerine Bir Araştırma İstanbul 1997
4 Tarihi Hikayeler Eskimeyen Kahramanlar Hücum Basın Yayınlama İstanbul 1997
5 Cumhuriyet Devri Çocuk Edebiyatı Çocuk Edebiyatçıları Birliği Yayını Ankara 1998
6 Koyun Baba Ankara 2000 Yörük Türkmen Vakfı Yayınları: 1 Osmanlı'nın kuruluşunun 7000 Yılına Armağan Eserler No: 1
7 I Çocuk Edebiyatı Sempozyumu (Bildiriler ve Tartışmalar) Hazırlayan: Ankara 1995
8 I Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı (Bildiriler ve Tartışmalar) Hazırlayan: Ankara 1994
9 II: Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı (Bildiriler) Hazırlayan: Ankara 1998
10 Kastamonu Eğitim Fakültesi Hazırlayan: Kastamonu 1995
11 Poems For Children From 100 Countries (Yayın Kurulu Başkan Yardımcıısı: ) Ankara 1998 Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Yayını No: 1
12 Türk Dünyası Edebiyatçılar Ansiklopedisi Deri: I Ankara 2000 ( Redaksiyon ve madde yazarı) Atatürk Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Yayını: 214 Kaynak Eserler Dizisi: 1

alıntıdır *

Üst Alt