Son Konu

Zihni Derinin kısa hayat hikayesi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
25 Ağustos 1880 yılında Muğla'da dünyaya gelen Zihni Derin Türk ziraatçi ve eğitimcidir Zihni Derin ülkemizde çayın babası olarak tanınmaktadır Bunun nedeni ise Türkiye'de dere tarımının başlamasına önderlik etmiş olmasıdır

1897'de Muğla İdadisi'ni, 1900 de Selanik Ziraat Ameliyat Mektebi'ni, 1904 yılında Halkalı Ziraat Mektebi Âlisi'ni bitirdi
1905 yılında Aydınlatılmış İli Orman ve Maden Muamelat Kâtipliği göreviyle devlet memurluğuna başladı

19141920 yılları aralarında, Bursa'da öğretmenlik yaptı ve Bursa Ulusal Eğitim Müdür Vekilliği görevinde bulundu

Ankara'da 1921 Nisanında ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını görüşmek amacıyla bakanlık temsilciliklerinin katıldığı bir komisyonda İktisat Bakanlığı'nın temsilcisi olarak yer aldı Doğu Karadeniz'de halka yeni iş imkanları yaratmak için inceleme yapmakla görevlendirildi

1923 yılında akarsu ve narenciye fidanlığı kurmak üzere Rize'ye gönderilen Zihni Bey, hazineye ait Garal Tepesi'ndeki 15 dekarlık arazide çalışmalarına başladı Bölgede bir takım meraklıların Batum'dan getirip süs bitkisi olarak diktikleri çay fidanlarının gayet iyi geliştiğini görmüştü; 1924'te Batum'u ziyaret ederek Ruslar tarafından sabit olan dere bahçelerini, nehir fabrikasını ve Astropikal Bitkiler Araştırma İstasyonu'nu inceledi Beraberinde getirdiği nehir tohumu, ve fidanları, narenciye ve bir takım meyve çeşitleri, bambu rizomları fidanlığa dikti Bölgenin iklim ve bölge yapısının nehir yetiştirmeye uygun olduğu görüşüne vardı

1964 yılında Rize'de yapılan “Çayın 40 Yılı törenlerine iftihar konuğu olarak çağrılan Zihni Derin, 25 Ağustos 1965 ’te Ankara'da hayatını kaybetti *

Üst Alt