Son Konu

zümre matematik

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2019 zümre matematik örneği,2019 matematik zümre örneği,20102019 İlköğretim Matematik zümre toplamtı tutanagı örneği

2010–2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK DERSİ DÖNEM ZÜMRE ÖĞRETMENLER KURULU TOPLANTI TUTANAĞIDIR

Görüşme Tarihi : 2019

Görüşme Yeri : Öğretmenler Odası

Toplantıya Katılanlar: (Zümre Başkanı, Okul Müdürü),

(Matematik Öğretmeni)

Toplantı No :1

Gündem Maddeleri:

1 Açılış ve yoklama

2 Yazman seçimi

3 Türk Ulusal Eğitiminin genel amaçlarının okunması

4 Atatürk Ilke ve İnkılâpları öğretim esaslarının okunması

5 Bir önceki yılın zümre kararlarının değerlendirilmesi

6 Eğitim öğretim programının incelenerek iki taraflı ders anlayışının ve ders işleyişinin oluşturulması

7 Öğrencilerin eğitim durumları ve çevre özellikleri

8 Ünitelendirilmiş takvim planların hazırlanması

9 Konuların işlenişinde kullanılacak usul, teknik ve metotların belirlenmesi

10 Yeni İlköğretim Kurumları Yöneltmeliği ’nde yapılan değişikliklerin değerlendirilmesi

11 Eğitim öğretim yılında uygulanacak sınavların zamanlarının belirlenmesi

12 Öğrencilere verilecek projelerin konusunun, verilme, toplanma ve değerleme esaslarının belirlenmesi

13 Istek ve temenniler

Gündem Maddelerinin Görüşülmesi:

1 Matematik zümre öğretmenleri toplantısı başkanlığında başladı Yapılan yoklamada Matematik Öğretmeni nın toplantıda hazırlanmış olarak bulunduğu tespit edildi

2 zümre başkanı göre yazman olarak seçildi

3 Zümre Başkanı kadar 1739 sayılı kanunun okunarak Türk Milli Eğitimin genel amaçları belirtildi Türk Mili Eğitiminin temel ilkeleri:

Genellik ve eşitlik, Ferdin ve toplumun ihtiyaçları,Yöneltme

Eğitim hakkı,Fırsat ve imkan eşitliği,Devamlılık,Atatürk ilke ve inkılapları, Atatürk milliyetçiliği

Demokrasi eğitimi,Laiklik,Bilimsellik,Planlılık,Karma eğitim,Mektep aile işbirliği,tekrar eğitim

4 Zümre Başkanı kadar 2104 sayılı tebliğler dergisinden Atatürk inkılâp ve ilkelerinin öğretim esasları okundu Atatürkçülük konularının işlenmesine karşın olarak 2504 sayılı tebliğler dergisi incelendi Derslerde Atatürk ’ün yaşamının ve bilime verdiği önemin özellikle matematiğe verdiği önemin ve getirdiği yeniliklerin anlatılması kararlaştırıldı

5 Bir önceki yıla ait zümre kararları Matematik Öğretmeni kadar okundu Geçen yıl zümre toplantılarında alınan kararların düzenli olarak uygulandığı ve başarı yönünden olumlu bir netice alındığı açıkladı

6 Eğitim öğretim programı, takvim ünitelendirilmiş plan doğrultusunda iki taraflı ders işleyişi ve ders anlayışı sağlanmıştır Bunun devamı için aralıksız veri alışverişi (konu takibi ve eşzamanlılık için) ve kontrollü işbirliğine gidilmesine karar verilmiştir Benzer işbirliği zorunlu duyulduğunda öteki zümre öğretmenleriyle de yapılmalıdır Tüm sınıflarda 2521 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değiştirme Yapılmasına Dair Yönetmeliğine tarafından takvim planın değişen programa uygun hazırlanmasına karar verilmiştir

7 Öğrencilerin alıştırma, eğitim durumları ve çevre özellikleri göz önüne alınarak “ilköğretim okulu matematik ders programında yer alan amaç ve davranışları dikkate alınarak sbs ye yönelik derslerin işlenmesine karar verildi

8 Ünitelendirilmiş yıllık planlar eğitim öğretim yılı başında zümre öğretmenlerinin işbirliği ve zümre görüşme tutanağı doğrultusunda hazırlanmasına karar verildi

9 Matematik Öğretmeni göre matematik dersinde kullanılan teknikler tümevarım, tümdengelim, problem çözme, anlatım, misal olay ve soru cevap olarak sıralandı Konular işlenirken mümkün olduğunca cazibeli, jurnal yaşamdan örneklerin seçilmesine, alıştırmaların kolaydan zora içten seçilmesine karar verilmiştir Öğrencilerin mümkün olduğunca fazla derse katılımını sağlamak için öğrencilere daha fazla laf verilmesi, dilekçe ve problem çözümlemenin arttırılması ve öğrencilerin farklı alanlara yönlendirilmiş yollarla katılıma teşvik edilmesine karar verilmiştir Keza derslerde yapılandırılmış grid, kavram haritası, ve diyagramı ve tanılayıcı ağaç modeli ölçeklerinin de uygulanması karalaştırıldı

10 Sınavlar ilköğretim yönetmeliğinin açıklanmış ölçme ve değer biçme esaslarına tarafından yapılacaktır 20102019 eğitim öğretim yılında yapılacak olan sınavların keza şimdiden seçmeli hem de yazılı cevaplandırma gerektirecek şekilde hazırlanarak bir ders saati içerisinde, sorular fotokopi yapılarak, soruların cevaplarının puanları sınav kâğıtlarında belirtilerek, işlenen son konular ağırlıklı elde etmek üzere sondan başa içten eksilen bir grafikteki konular dâhilinde hazırlanacak ve uygulanacaktır Öğrencilere en düşük bir hafta önceden sınav günü ve saati duyurulacak ve ölçme değer biçme sonuçları en geç on gün içerisinde öğrencilere duyurulmasına karar verilmiştir Bir dönem boyunca 6–7–8 sınıflara 3 sınav yapılmasına karar verilmiştir

Öğrencilerin ders içi performansları, tüm derslerden bir yarıyılda üç adet derse katılım puanı verilerek değerlendirilecektir

11 Sınavların zamanları 6 ,7 ve 8 sınıflar için aşağıdaki tabloda belirtilmiştir

I Dönem I Yazılmış

Ekim ayının 4 haftası

II Dönem I Yazılı

Mart ayının 3 haftası

I Dönem II Yazılı

Kasım ayının 4 haftası

II Dönem II Yazılı

Nisan ayının 3 haftası

I Dönem III Yazılı

Ocak ayının 1 haftası

II Dönem III Yazılmış

Mayıs ayının 4 haftası

12 Projelerin ilgili 2584 sayılı Tebliğler Dergisinde yapılan ek ve şartların değişmesi tarafından okunarak proje konuları, öğrencilere tebliği, toplanma süresi, projelerde istenen nitelikler ve puanlama tespit edilmiştir Buna kadar projelerini Ocak ayının 2 haftasına dek verenler birinci dönem değerlendirilecektir1 dönem projelerini teslim etmeyenler ise 2 dönem Nisan ayının son haftasına dek projelerini teslim edeceklerdir Projeler pilot kalemle, A4 kâğıdına, tek taraflı elde etmek üzere silinti kazıntı olmaksızın aşağıdaki ölçekte belirli nitelikler doğrultusunda istenecektir

Proje Değer Biçme Ölçeği:

· Kapak düzeni %5

· İçindekiler sayfası %2

· İçerik

o Araştırmanın niteliği (okuma, görsel, gözlem, sözlü yardımlar) %10

o Fikir yürütme, niçin sonuç ilişkileri %10

o Fikirlerin iyi bir düzende sunumu %10

o Görsel verilerin konuyla ilişkilendirilmesi, yerinde yerlerde kullanılması %10

· Dilin kullanımı (Türkçenin ve matematik dilinin içten kullanımı) %10

· Öteki alanlarla matematiğin ilişkisini bakış, öteki alanlarla işbirliği %10

· Yaratıcılıközgün fikirler %10

· Kaynakça sayfası, kaynakların niteliği ve çokluğu %8

· Öğretmenle birlikte yapılan alıştırma takvimine tabi kalma %5

· Sunum (Projenin bir kalabalık önünde anlatılması, sunuş biçimi, kullanılan dil, kendine güven, topluluğa kendini dinletebilmesi, benden dili) %10

olarak belirlenmiştir

13 Dilek ve temenniler bölümünde laf alan Matematik Öğretmeni öğrencilerin başarısının artması için öğretmenlerin daha çok çalışması

gerektiğini belirtti Başka söz alan olmadığından Zümre Başkanı dönemin de başarılarla geçmesini dileyerek toplantının son bulduğunu söyledi

Matematik Mektep Müdürü Öğretmeni
*

Üst Alt