Son Konu

Modem arayüzüne nasıl girilir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilgisayarın en verimli şekilde kullanılabilmesi için mutlaka internete bağlı olması gerekir.bilgisayar kullanıcılarının internetin engin denizlerinde dolaşması için ise ihtiyaç duyulan en büyük şey, modemdir. Modem kullanımı birçok kişi tarafından net şekilde bilinmez. Kullanıcılar için modemin internete bağlaması çoğu zaman yeterlidir. Ancak modemlerin kullanımını ve ayarlarını iyi bilmek, yaşanan sıkıntıya müdahale edebilmek için oldukça önemlidir. Bu yazımızda modem arayüzüne nasıl girileceğini anlatacağız.

modem-ara-yuzune-nasil-girilir-resimli4.jpg

Modem, internete bağlamasının yanı sıra nasıl kullanılacağının da iyi bilinmesi gereken bir cihazdır. Kablolu ya da kablosuz modemlerden en iyi hizmeti alabilmek için özelliklerine hakim olmak gerekir. Her modemde kendisine ait olmak üzere bir ara yüz bulunur. Ancak birçok kullanıcı bu ara yüz hakkında bilgi sahibi değildir.

MODEM ARAYÜZÜ NE İŞE YARAR?

Her modemde kendisine özel bir arayüz bulunur. Bu ara yüz üzerinden modem ile ilgili tüm ayarlamalar kolaylıkla yapılabilir. Kullanılan modemin ara yüzü üzerinden modem şifresini değişmek, statik İP ataması yapmak başta olmak üzere birçok işlem kısa sürede gerçekleştirilebilir. Modemin en yüksek verimlilikte kullanılabilmesi için ara yüzüne hakim olmak önemlidir. İnternet erişiminin güvenle sağlanabilmesi ve bilgisayarın virüslerden korunabilmesi bile modem ara yüzü üzerinden sağlanabilir.

MODEM ARAYÜZÜNE NASIL GİRİLİR?

Modem arayüzüne giriş
için bilgisayar kullanılır. Piyasada bulunan yüzlerde modem markası, kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Farklı markalarda farklı ara yüzü girişi olabileceği akla gelse de genel olarak modem ara yüzüne giriş mantığı hepsinde aynıdır.

modem-ara-yuzune-nasil-girilir-resimli2.jpg

Modem ara yüzüne girişin özellikle resimler ile anlatılması, yeni ve acemi kullanıcıların çok daha kolay gerçekleştirmesini sağlar. Modemin ara yüzüne girebilmek için öncelikle modemin kullanım kılavuzuna bakılır. Bu kullanım kılavuzu üzerinde modeme ait IP adresi yazar. Ara yüze ulaşmak için IP adresi bilinmelidir. Kullanım kılavuzu bulunmayan kullanıcılar, modemlerinin altından da bu bilgiye ulaşma şansına sahiptir.

EN FAZLA KULLANILAN MODEM IP ADRESLERİ HANGİLERİDİR?

Modemlerde kolaylık sağlamak adına genel olarak belirli IP adresleri kullanılır. Modemlerde en fazla kullanılan IP adresleri şunlardır;

• 168.1.1
  • 168.2.1
modem-ara-yuzune-nasil-girilir-resimli5.png

MODEMİN ARA YÜZÜNE GİRİŞ ADIMLARI NELERDİR?

Modemin IP adresinin öğrenilmesi
nin ardından ara yüze giriş adımlarına geçilebilir. Modemin ara yüzüne giriş adımları şu şekildedir;

• Birinci Adım
Bilgisayar üzerinden web tarayıcı açılır.

• İkinci Adım
Tarayıcının arama butonuna modemin IP adresi yazılır ve Enter tuşuna basılır.

• Üçüncü Adım
Açılacak yeni sayfada modem ara yüzüne giriş için oturum açma ekranı görüntülenir. Bu ekranda modemle ilgili olarak kullanılmakta olan ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘Kullanıcı Şifresi’ bilgileri girilmelidir.

modem-ara-yuzune-nasil-girilir-resimli.jpg

• Dördüncü Adım
Kullanıcı adı ve şifresinin bilinmemesi durumunda modemin alt kısmına bakılabilir. Modemin altında kullanıcı adı ve şifresi mutlaka bulunur.

• Beşinci Adım
Kullanıcı adı ve şifresinin girilmesinin ardından bu alandan bu bilgileri değişmek mümkün olacaktır.

• Altıncı Adım
Modem ara yüzüne giriş yaptıktan sonra modem ile ilgili her türlü bilgiye ve ayara erişim sağlanabilir. Bu alandan görülebilecek bilgiler şunlardır;

• Cihaz bilgisi
  • Sistem loğları
  • İstatistikler
  • Hızlı kurulum
  • Arayüz ayarları
  • Gelişmiş ayarlar
  • Erişim yönetimi
  • Bakım
  • Durum
modem-ara-yuzune-nasil-girilir-resimli3.jpg

• Yedinci Adım
Ara yüz üzerinden istenilen ayar kolaylıkla sağlanabilir. Söz konusu ayar menüsü, modemin modeline ve markasına göre değişiklik gösterebilir. Bu durumun göz önünde bulundurulması gerekir. Modemin ara yüzünü kullanmanın en kolay ve doğru yolu, kullanım kılavuzudur. Kullanım kılavuzu üzerinden modemin ara yüzünün hangi işlemleri içerdiği net şekilde görüntülenecektir.

Üst Alt