Son Konu

Senkop (Bayılma)ta Ilk yardım

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Jurnal yaşamda sık karşılaşılan bi koşul olduğu için paylaşmak istedim Ilk Önce senkop nedir bi söyleyelim ;

Bayılma (Senkop): Kısa süreli, üstünkörü ve geçici bilinç kaybıdır

Hemen bu senkop her lahza yeniden olabilir mesela otobüste metrobüste metroda trende uçakta ofiste O sebeple her insanın bilmesi zorunlu böyle bir durumda hastaya ne yapılması gerektiğini

Öncelikle kişi sırt üstü yatırılır, başcene pozisyonu verilerek havayolu açıklığı sağlanırHastaya bilinç kontrolü yapılır 'iyi misiniz, beni duyuyor musunuz' gibi şeyler söylerek bilinci değerlendiririzSenkopta genellikle bilinç 12 dakikalığına kaybolur

Bilinç kapalı ise havayolu açıklığıni sağladıktan sonradan hastaya şok pozisyonu(ayaklar yerden 30cm yukarıya kaldırılır) verilir Hastanın sıkan kıyafetleri varsa gevsetilir ve 112 Acele Servis Birimine haber verilir

Eger hastada kusma, kanayan bere, sekresyon varsa emrindeki lateral pozisyon verilir

Hastanın bilinci uzun zaman gelmezse ambulans gelene dek hastaya koma pozisyonu verilir

Şimdi senkop vakasinda uyarı edilecek bi kac sey var ;

Başta hastaya pozisyon vermeden evvel hastaya ne olduğunu yakındakilere sorun Hasta kafa travmasından nedeniyle yere düşmüş ve bilinci kapanmış olabilir Eğer böyle bir koşul varsa hastayi oldukça az hareket ettirmek gerekir Somurtkan takdirde uzunlamasına veveya omurgaya hasar verirsiniz

Her ne olursa olsun bu cins durumlarda 112 Ivedi Ambulans Servisine haber vermeyi unutmayın

Konuya kaynak eklemiyorum çünkü kendi bilgilerime dayanarak yazdım Sorularıniz olursa yazın ayrıca onları cevaplayalım keza konuya ek data olsun

Üst Alt