Son Konu

3D Baskı Çözümlerinin Yaygınlaşması, Sürdürülebilir Çalışma Sistemlerini Öne Çıkaracak

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
3D-Baski-scaled.jpg

1 – Ferdileştirme ve Özelleştirme için Artan Talep

3D baskının daha fazla kullanılması ve tüketici taleplerini karşılayabilmesi, kişiselleştirmeyi ve özelleştirmeyi artıracak. Bilhassa kitlesel özelleştirme, üreticilerin şahsileştirilmiş eserleri rekabetçi fiyatlarla üretmesini sağlayacak.

HP Digital Manufacturing Trends Report’a katılan her 10 şahıstan dokuzu (yüzde 91’i), kesimleri 3D baskı yoluyla şayet kişiselleştirebilselerdi kitlesel özelleştirme metodunu tercih edeceklerini belirtiyor. Örnek olarak, SmileDirectClub, diş hizalayıcıları üretmek için 3D baskı teknolojisini kullanarak 12 milyar dolarlık ortodonti sanayisini dijital olarak dönüştürüyor. Cobra Golf, çeşidinin birinci örneği olan 3D basılmış bir ticari golf sopası üretmek için eserlerini süratli bir formda kişiselleştirerek spor sanayisinin kurallarını yine yazıyor.

2 – Verimliliği Artırmak için Yazılım ve Bilgi İnovasyonlarında Artış

Üreticilere ölçeklenebilir dijital üretim imkanı sunmak için araçlarda, altyapıda ve daha fazla üretkenlik sağlayan yeni yazılım inovasyonlarında artış olacak. Yazılım ve bilgi idaresindeki gelişmeler, müşteriden daha âlâ geri dönüşlere yol açan gelişmiş sistem idaresi ve modül kalitesi sağlamaya devam edecek.

HP Digital Manufacturing Trends Report’a nazaran dünyanın dört bir yanından katılanların yüzde 55’i, önümüzdeki beş yıl içerisinde “hızlandırılmış inovasyon” alanında en fazla ilerlemenin önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaşanacağını, yüzde 52’si kalite idaresinin data ve yazılımı geliştireceğini ve yüzde 50’si de bilgi ve yazılımın ek özellikler için tasarımı geliştireceğini belirtiyor.

3 – Sıhhat Gelişmeleri için Materyallerde İnovasyon

50 milyar dolarlık sıhhat sanayisi, 2021’de 3D baskıda gelişmenin en yüksek düzeye ulaşmasına hazırlanıyor. Ortotik modüller, ayakkabılar ve biyomekanik dataları entegre eden öbür uygulamalar üzere sıhhat alanında şahsî eserler ehemmiyet kazanacak. Bu gereçler, sıhhat profesyonellerinin üretilen bileşenler üzerinde tam denetime ve dizaynda sınırsız imkanlara sahip olmalarını sağlayacak.

HP Digital Manufacturing Trends Report’a farklı noktalardan karşılık verenlerin yüzde 55’i, sıhhat bölümünde önümüzdeki beş yıl içinde en fazla inovasyonun gerçekleşeceğini iddia ediyor.

4 – Ekosistemleri Destekleyebilmek için Önemli Ekonomik Büyüme

Ekonomik büyüme incelendiğinde ise bölgeler genelinde dijital üretim teknolojilerine büyük bir ilgi gösterileceğini düşünüyoruz. Üretim, tüm ekonomileri ve ekosistemleri destekleyen bir motor misyonu gördüğü için bu durum hiç de şaşırtan değil.

HP Digital Manufacturing Trends Report’un global iştirakçilerinin yüzde 99’u, dijital üretim teknolojilerinin ekonomik büyüme sağlayacağını düşünüyor. 2021’in ortasına kadar dijital üretim teknolojilerine yatırım yapmayı planlayan iştirakçilerin yüzde 71’i ve şirketlerinin 3D baskı harcamalarını artırmayı planladığını belirtenlerin yüzde 85’i, bu öngörüyü bütçeleriyle destekliyor.

5 – Bölümler Ortası İşbirliği ve Eğitim için Birliktelikler Oluşturmak

Dijital üreticilerin bölümü ileriye taşımaya devam etmek ve temelinde işbirliği bulunan 3D baskı teknolojisini kullananların sayısını artırmak için daha fazla çalışana, daha profesyonel eğitim vermesi çok değerli. Şirketler en uçtaki şirketlere daha fazla bedel sunmaya çalışırken, yeni birliktelikler oluşturacaklar ve yeni ekosistemler içinde faaliyet gösterecekler.

HP Digital Manufacturing Trends Report’a karşılık verenlerinin yüzde 64’ü, 3D baskının ilerlemesi için daha fazla profesyonel eğitim hizmetinin sunulması gerektiğini söylüyor. Ek olarak, ankete katılanların yüzde 85’ine nazaran kesimler ortası işbirliği, dijital üretimin geleceği için kritik kıymet taşıyor.

6 – İş Faaliyetlerini Sürdürebilmek İçin Artırılmış Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik, ticari operasyonlar için değerli bir metrik olmaya devam ediyor. Küçük işletmeler, hükümetler ve büyük şirketler çevresel tesirlerini giderek daha fazla değerlendirip izledikçe, dijital üretimin kilit bir rol oynaması bekleniyor.

HP Digital Manufacturing Trends Report’a katılanların yüzde 50’si, 3D baskının atıkları ve karbondioksit (CO2) emisyonunu azaltma, döngüsel ekonomiyi öne çıkarma ve yaygınlaştırma üzere özellikleri olduğunu belirtti. Ek olarak 3D baskı, yerelleştirilmiş üretime imkan tanıyarak üretim zincirlerinin karmaşıklığını ve çevresel tesirlerini azaltmaya yardımcı oluyor.

7 – İnovasyon Yeni Materyallerin ve Araçların Geliştirilmesini Sağlayacak

Yeni materyalleri ve araçları ele aldığımızda, 3D baskı yalnızca daha hassas bir sistem olmakla kalmıyor, tıpkı vakitte karmaşık ve şahsileştirilmiş dizaynları da destekliyor ve üretimi daha kolay bir hale getiriyor. Düşük maliyetten fonksiyonelliği artıran yeni araçlara kadar birçok yarar sunan yeni araçlar, 2021 yılında popülerlik kazanmaya devam edecek potansiyel inovasyon kaynakları olarak öne çıkıyor.

HP Digital Manufacturing Trends Report’a nazaran önümüzdeki 5 yıl boyunca, bilhassa ısı ile çalışan 4D basılmış kesimler en fazla inovasyonun ve gelişmenin gerçekleşeceği alan olacak. Rapora katılanların neredeyse yarısı (yüzde 48’i) bu ‘akıllı’ modüllerin 3D baskı teknolojileri ortasında en çok gelişim potansiyeline sahip alan olduğunu belirtiyor.

emre-alaman-scaled.jpg

HP Türkiye Genel Müdürü Emre Alaman, hususla ilgili “HP olarak 3D teknolojimiz ile seri üretime öncülük ediyor ve bu alandaki dönüşümün hızlanmasına yardımcı oluyoruz. Müşterilerimizin, dünyadaki kesimlere kıymetli inovasyonlar sunmalarına yardımcı olmak için yeni 3D yazıcı gereçlerini, tahlillerini ve iş iştiraklerini ileriye taşımaya devam ediyoruz. 3D baskıda emisyon ve atık gereç üzere klasik üretimin olumsuz yanları yer almadığı için tabiat için sürdürülebilir bir üretim süreci sağlıyor” dedi.

Üst Alt