Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

EGR Valfi Bozulursa Ne Olur

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
EGR valfi, araçlarda egzoz gazının emme manifoltuna kontrollü şekilde karıştırılarak yanma ısısını, egzoz emilsyonunu ve yakıt sarfiyatını kontrol altında tutan oldukça önemli bir sistem.

Söz konusu egr valfi arızalı ise ne olur, araçta ne gibi değişiklikler ve belirtilere yol açar detaylı olarak bu konumuzda bulabilirsiniz.

EGR Valfi Bozulursa Ne Olur
EGR valfi bozulduğunda araçta ortaya çıkacak sorunlar aşağıda listelenmiştir.

  • Aracın stabil çalışması bozulur, Tekleme, gaz yememe, motorun geç tepki vermesi gibi sorunlara yol açar
  • Araçta normale göre belirgin şekilde fazla bir yakıt tüketimi oluşur
  • Sarsıntılı çalışan motorun titreşimi kokpitten dahi hissedilecek noktaya ulaşabilir.
  • Araç bazı durumlarda hiçbir şekilde çalışmayabilir.
  • Araç çekişinde oldukça belirgin düşüş yaşanır. Performans %10-40 aralığında düşebilir.
Bu sorunlardan biri yada birkaçı aynı anda görülüyor ise EGR valfinde sorun olduğu düşünülebilir. Araçlarda farklı farklı tip ve çalışma prensibine sahip egr vanaları bulunur. Bu nedenle araçta hangi model egr kullanıldığına bağlı olarak arızası durumunda ortaya çıkaracağı etki de farklı olacaktır.

Farklı egr vanaları burada belirtilen hususlar haricinde nadir görülebilen etkiler de ortaya çıkarabilir. Aracınızda hangi model egr valfi bulunduğunu bilmiyor iseniz egr valfi nedir ne işe yarar sayfamızda egr valfleri ile ilgili açıklamaya burayı tıklayarak göz atmanızı öneririz.

Aracı Bu Şekilde Kullanmak Zararlı mıdır
EGR valfi, bazı ustalar tarafından araç sahiplerinin isteği doğrultusunda iptal dahi edilebilmektedir. Bu gibi durumlar kısa vadede çözüm gibi görünse de uzun vadede farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tamir edilmeden kullanılması yada iptal edilmesi durumunda araçtan soğumanıza dahi neden olacaktır

Önemli İpucu : Eğer EGR vanasını iptal ettirme gibi bir düşünceniz var ise EGR valfinin iptal edilmesinin olası tüm sonuçlarını detaylı olarak ele aldığımız sayfamıza burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

Genellikle bu parçada arızadan daha ziyade kirlenmeye bağlı sorunların oluştuğu gözlemlenir. Bu nedenle ilk olarak parça sökülerek temizlenmelidir. Birçok arıza bu şekilde başka bir işlem yapılmadan onarıla bilmektedir. İhmal etmeden arızayı ciddiye alarak en kısa sürede onarımının gerçekleştirilmesini tavsiye ederiz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst