Son Konu

Hakim-Savcı Adaylarına Türkçe'nin Doğru Kullanımı Eğitimi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fcab8d1fdfeb0154552e4883e1431dd9b29951cb.jpg

Türkiye Adalet Akademisi'nde (TAA) eğitim gören hakim-savcı adayları için birinci kere 'Kararların Dili' dersi verilmeye başlandı.

Türkiye Adalet Akademisi'nde, birinci sefer hakim-savcı adaylarına yönelik eğitim müfredatına 'Kararların Dili' dersi eklendi. 25'inci periyot hakim-savcı adayları ile 15'inci devir idari yargı hakim adaylarının eğitim sürecinde başlatılan ders 577 aday tarafından takip edildi.

Kovid-19 salgını nedeniyle seyreltilmiş sınıflarda ders alan hakim-savcı adaylarına birinci dersi, Gazi Üniversitesi TÖMER Lideri Prof. Dr. Nezir Temur, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Durmuş ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Lideri Murat Erol anlattı.

"Yargı kararları lisanında farkındalık"

Türkçe'nin tipolojik özelliklerini anlatan Prof. Dr. Nezir Temur, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün dayanağıyla Türkiye Adalet Akademisine bu türlü bir dersin verilmesinin memnunluk verici olduğunu söyledi. Dersin ve içeriğinin hukuk ıslahatları ile bütünleştiğini belirten Temur, "Bu derste yargı kararlarına Türkçe’nin tipolojik özelliklerinin ne kadarının yansıdığını, metinleri ele alacağız. Yargı kararlarını güzelleştirme, daha güçlü kılma gayesindeyiz. Bu çalışma uzun bir sürece yayılacak bir proje" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Durmuş, yargı kararlarının daha anlaşılabilir olmasının hedeflendiğini anlatarak, "Kararların Dili' dersinin ana gayesi; daha okunabilir, daha akıcı, daha anlaşılabilir bir yargı lisanının oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Bu çerçevede yargı uygulayıcıları olarak hakim-savcı adaylarının toplumda çok temel bir rolü var. Bu rolleri üzerinden Türkçenin daha aktif bir formda kullanılması, anlaşılabilir, okunabilir ve daha faal bir hukuk lisanının oluşturulmasını hedefliyoruz. Bu çerçevede farklı yargı alanından örnekler üzerinde meseleler belirledik. Bu problemleri biçimsel, anlamsal ve üsluba ait örnekleri ile kıymetlendirerek dersimizi vereceğiz. Bu derslerin hedefi birebir vakitte Türkçe'nin yargı kararlarında daha hakikat daha başarılı kullanımına ait farkındalık geliştirmek" diye konuştu.

Üst Alt