Son Konu

Bakan Soylu, Kürşat Ayvatoğlu İle İlgili Merak Edilen Soruları Yanıtladı!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-0bf838006b1d6467c7df93dbfb5fc76e51d20a8c.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Genel Merkezinde ofis çalışanı olarak misyon yapan ve uyuşturucu kullandığı manzaralar ortaya çıkan Kürşat Ayvatoğlu ile ilgili birinci sefer konuştu. Sorunun siyasallaştırıldığını savunan Soylu, Ayvatoğlu ile olan fotoğrafı için ise "Fotoğraf çekilmeden evvel GBT mi alacağız, kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz?" dedi.

Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuşan Bakan Soylu, uyuşturucu unsur kullandığı için gözaltına alınan, tabiri alındıktan sonra dün hür bırakılan ve bugün bir sefer daha gözaltına alınan Kürşat Ayvatoğlu’nun periyot dönem kokain kullandığı, arkadaşlarına satın alıp temin ettiği tarafında bulgulara eriştiklerini söyledi.

"Kürşat Ayvatoğlu hakkındaki bulgular nelerdir?"

Satıcılığı ile ilgili şimdi bir bulgumuz yok. Devir dönem kullanıyormuş. Arkadaşlarının tabirlerine nazaran bu bir yerden satın almış ve temin etmiş. Bu tabir yüzde yüz hakikat olmayabilir. Arkadaşları da pudra şekeri üzere kendilerini aklamak istiyor.

İmgeler nasıl ortaya çıktı?

Şöyle bir boyutu var: Birlikte kullandığı arkadaşlarıyla alacak verecek sorunları var. Problemin içerisine şantaj girince kamuoyuna veriliyor.

Dört problem var burada: Bir, kullanıcılık var. İki, özendirme mi yapılıyor? Üç, yoksa şantaj olarak mı piyasaya sürdüler? Dördüncüsü de temin. Dördünden biri yahut birkaçı.

"AK Parti’ye nasıl girmiş?"

Şunu söyleyeyim: Sizin yanınızda çalışan birisi eroin kullanırsa hatalı siz mi olacaksınız? Pekala, gazetenizde kullanan biri olsa hatalı siz mi olacaksınız? Sorun aşikâr olur olmaz devlet gereğini yerine getirdi mi? Getirdi. Gözaltına alındı. Mahkemeye çıktı. Mahkeme isimli denetim kararı verdi. Sonra öbürleri gözaltına alındı. O, “Ben kullanmadım” dedi. Bu diğer bir şey dedi. Şeker diyebilir, pudra şekeri diyebilir, isterse kahve ve kolonya diyebilir, ne derse desin, umurumuzda değil. Bizim misyonumuz ne? İşin doğrusunu bulmak. Öteki dört kişiyi de gözaltına aldı arkadaşlarımız.

"Kumar oynuyor. Otomobil alıp satıyor. Kokain kullanıyor. Ofis çalışanı maaşıyla bunları yapamaz. Bu paranın suyu nereden geliyor? Bir tespitiniz oldu mu?"

Şayet haksız bir yarar varsa mahkeme orada, hukuk orada. Burada öbür bir iş mi yapıyor? Ya da daha evvel yaptı mı? Derinlemesine değerlendirmenin yapılmadığı bir yerde karar ortaya koymak çok yanlış olur. Hiçbir şey kapalı kalmaz.

Lakin bunun partiyle ne ilgisi var? Sonuç prestijiyle partinin çalışanları var. Bu yapılarla karşılaştığımız vakit kendi kurumlarımızda da gereğini yerine getiriyoruz. Anladığım kadarıyla bu sorun siyasallaştırılmak isteniyor. “Buradan siyasal sonuç elde edebilir miyim?” deniliyor. Bilhassa kimi milletvekilleri yapıyor. Onlara acıyorum. Ben kamuoyunda çok şey bilen bir adamım. Ancak dikkat edersiniz bu tip sorunlarda hiç konuşmam. Bugün yalnızca bir partinin çalışanı üzerinden ve hiç birimizin tahammül ve müsaade etmeyeceği, gereğini yapmaktan çekinmeyeceğimiz bir sıkıntı ile ilgili tepiniyorlar.

"Bu kişinin sizinle fotoğrafı çıktı. Ne diyorsunuz?"

Ben dün dayımı ziyarete gittim Samsun’da. Sabahleyin Çakallı’da kahvaltı yaptım. Tanımadığım, bilmediğim onlarca beşerle fotoğraf çektirdim. Allah’ınızı severseniz kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Partiye gitmişim, genel merkeze, genel merkezde benimle fotoğraf çektirmiş. Ben bu işlerin hiçbir karşılığının olduğunu düşünmüyorum. Herkes çektirebilir. Siz çektirmiyor musunuz? Kimle çektirdiğinizi biliyor musunuz? Adam bugün sizinle fotoğraf çektirir, yarın cinnet geçirir, adam öldürür, sorumlusu siz misiniz? Yahut adam geçmişte bir iş yapmıştır, GBT (Genişletilmiş Bilgi Taraması) mi alacağız fotoğraf çektirmeden evvel?

Biz burnu büyüklük yapmıyoruz. Vatandaşımız geliyor, “Fotoğraf çektirebilir miyiz?” diyor, “Buyurun” diyoruz. “Hayır, çektirmem” desek karşılığı ne olacak? Siyasetçi değil, topluma mal olmuş insanların yüzde 99’u bunu diyemez. “Prensibim değildir, çektirmiyorum” diyeni görmedim. Sonuç itibariyle beşerler ne istiyor? Para pul istemiyor. Bir tane fotoğraf çektirmek istiyorlar, çektiriyoruz.

"Çürük elmayı ayıklarız"

Çektirdiğimiz fotoğrafa bakmasınlar. Ya da fotoğraf çektirenlere bakmasınlar. Yaptığımız işe baksınlar. Biz ne yapmışız? Cumhuriyet tarihinde uyuşturucu ile ilgili en büyük operasyonların yapıldığı devirdeyiz. Yalnızca bu ayın bir haftasında 4600 kişi uyuşturucu satıcılığından alındı. Şu anda 80 bin kişi uyuşturucu satıcılığından cezaevinde. Az bir sayı mı? Tek kişi çıksın desin ki “Türkiye’de uyuşturucu ile çabayı hükümet yerine getirmiyor.” Bir tek kişi çıksın ya!

Daha bu sabah 2 bin litre asetik andhidrit yakaladık. Bir ton eroin yapıyor. Geçen hafta 7.5 ton yakalandı. Bonzaisinden esrarına kadar bütün narkotik ünitelerimiz fevkalâde çaba ortaya koyuyor. Hala birtakım muhalif milletvekillerinin sevindirik biçimde bu sıkıntıyı paylaşması ayıptır.

Burada yapılması gereken şudur. Elbette çürük elma çıkar. Çürük elmayı ayıklarız. Çürük elmanın diğerlerini çürütmesini durdururuz. Çürük elmaları ayıklamayanları da toplum görür ve yargılar.

Ayrıyeten bakınız

Üst Alt