Son Konu

Venezuela’daki Türk İşadamları: 'Bize Maske veya Test Kiti Gelmedi'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fd12d6f7ad5cb71acebbf2184f173cc10b56f4ae.jpg

AKP Milletvekili Serkan Ocak Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım'ın Venezuela'ya birkaç koli maske ve test kiti götürdüğünü, bunu da oradaki Türk işadamlarına dağıttığını söyledi. Fakat Venezuela'da yaşayan Türk işadamları "Bize bu türlü bir yardım gelmedi" dedi. 

Organize hata örgütü başkanı Sedat Peker’in, Erkan Yıldırım’ın Venezuela ziyaretine dair çarpıcı savlarının akabinde, eski başbakan Binali Yıldırım “Oğlum Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı götürdü” açıklaması yaptı. Dün de AKP milletvekili ve Yıldırım ailesinin avukatı Serkan Bayram Venezuela’ya yalnızca birkaç koli içinde maske ve test kiti götürüldüğünü açıkladı. Bayram maske ve test kitlerinin orada yaşayan Türk iş beşerlerine ve muhtaçlık sahiplerine dağıtıldığını söyledi. 

AKP'li Bayram'ın bu açıklaması üzerine Amerika'nın Sesi'nden Mustafa Özdemir,Venezuela’da yaşayan kimi Türk vatandaşları ve çok az sayıdaki Türk işadamlarıyla konuştu. 

İsmini vermek istemeyen Türk vatandaşları, kendilerine test kiti yahut maske yardımı yapılmadığını; esasen kendilerinin bu muhtaçlıkları karşılayabilecek ekonomik şartlara sahip olduklarını belirtti.

"Almadık, görmedik"

Yaklaşık 10 yıldır Venezuela’da yaşayan ve deri ihracatı işiyle uğraşan Mehmet Hoşhanlı “Haberlerden duyduğumuza nazaran Türkiye’den Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı gelmiş ve bunlar da Venezuela’da yaşayan Türk işadamlarına ve muhtaçlığı olan şahıslara dağıtılması için verilmiş. Venezuela’da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar işadamı var ve biz bu işadamlarıyla daima diyalog halindeyiz. Bu türlü bir test kitinin geldiğinden hiçbirimizin haber yok ve bize bu türlü bir yardım ulaşmadı” diyor.

Venezuela’da büyükelçilik çalışanları dışında toplamda 30 civarında Türk yaşıyor. Hoşhanlı, az sayıdaki topluluk içinde Venezuela’da 10 dolar ödeyerek yapılabilecek süratli testi ya da 1 doların altında bir fiyata satın alınabilecek maskeyi temin edebilmekte zorluk yaşayan bir bölümün olmadığını belirtiyor.

Hoşhanlı “Burada yaşayan Türkler içerisinde bu türlü bir yardıma muhtaçlığı olan kişi olabileceğini sanmıyorum, olsa bile 2-3 kişidir ve onları da tanıyorum. Size ne Venezuela’daki işadamlarına ne de buradaki muhtaçlık sahiplerine test kiti ya da maske verilmediğini teyit edebilirim. Biz bu türlü bir yardım gelmedi, almadık, görmedik ” dedi.

Üst Alt