Son Konu

Kapıya Tırmanan da Oldu, Eğitim Sistemini Suçlayan da... İşte YKS'yi Kaçıranlar

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-48bc9cbbe7358971caa123f86d413a144332ea43.jpg

2.5 milyondan fazla adayın ter döktüğü YKS'nin birinci evresi sona erdi. Her yıl olduğu üzere yeniden onlarca öğrenci sınava geç kaldı. 

Öğrencilerden kimi kimliğini unuttu, kimi saniyelerle geç kaldı. 

İşte imtihana giremeyen ve büyük hayal kırıklığı yaşayan gençlerden kimilerinin öyküleri...

Malatya'da Hacı Ahmet Akıncı Anadolu Lisesi’nde imtihanı saniyelerle kaçıran genç, okula demir kapıdan atlayarak girmeye çalıştı.

Antalya 75’inci Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde imtihana dakikalarla geç kalan iki aday için vatandaşlar uzun mühlet lisan döktü. Tüm ikna eforlarına karşın zincirlenen ve asma kilitle kilitlenen demir kapı açılmadı.

Konya Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesinde imtihana saniyelerle geç kalan aday, içeri alınmadı. Velilerin ‘aç, aç’ diye tezahürat yapmasıyla vazifeliler, kapıyı açıp, genci fakülteye aldı.

Elazığ Anadolu Lisesi'nde, kapıların kapanmasıyla bir dakika geç kalan bir aday, imtihana alınmadı. Aday, kapıda görevliye yalnızca ‘Hocam ya bir dakika' diyebildi. İçeri alınmayan aday çok fazla ısrar etmeden okuldan süratle uzaklaştı.

İmtihan için Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne gelen 19 yaşındaki genç kız evrakları eksik olduğu için salona alınmadı. İmtihana yaklaşık 10 dakika kala durumun polise bildirilmesi üzerine motosikletli polisle birlikte Amasya Nüfus Müdürlüğü'ne giden genç kız bu sefer de yanında fotoğraf bulundurmayınca yeni kimlik kartına kavuşamadı. Motosikletli polisle birlikte tekrar imtihan binasına gelen ve gayretleri için polislere teşekkür eden genci annesi teselli etti.

Gaziantep Hacı Sani Konukoğlu Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde imtihana giren kız öğrenci, elinde topuklu ayakkabısı, yalın ayak koşarak girişlerin kapanmasına saniyeler kala salona girdi.

Erzincan'da imtihana 4 dakika geç kalan bir öğrenci ise içeri alınmadı. Öğrenci okuldan geri dönerken beraberindeki babası ise duruma reaksiyon gösterdi. “4 dakikadan ne olacak” diyen öğrenci velisi, eğitim sistemini suçlayarak okuldan ayrıldı.

İstanbul Kadıköy'de tam kapı kapanırken gelen öğrenci, uzun müddet okulun güvenlik görevlisine kapıyı açması için davette bulundu. Olumlu cevap alamayan öğrenci "Gidip, yatayım" diyerek uzaklaştı.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne gelen işitme engelli Didem Öğdü, imtihan salonunu karıştırıp öteki fakülteye gitti. Etraftakilerin yardımıyla Eğitim Fakültesi önüne gelen Öğdü, geciktiği için salona alınmadı. Fakülte önünde hudut krizi geçiren ve dakikalarca gözyaşı döken Öğdü'yü veliler teselli etmeye çalıştı.

Üst Alt