Son Konu

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

dersem

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Üniversite sonuçlarının açıklanmasına az bir süre kaldı Bu yüzden adaylar kendilerine uygun bir bölüm arayışına girdiler Kısaca işletme ve bilgisayar mühendisliğinin bir arada öğrenildiği Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü nedir, mezunları ne iş yapar, sorularına cevap vereceğiz

Bakmadan Geçme! Özel Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu yazıya kendi hayatımdan vereceğim bir bilgiyle başlamak istiyorum:

Bende yönetim bilişim sistemleri bölümünde okuyorum Bunu belirttikten sonra, “Aaa, o zaman bu bölümü övecek de övecek! diyebilirsiniz, ancak ben bu bölümü artıları ve eksileriyle, tamamen objektif bir bakış açısıyla anlatacağım

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS)
Türkçe ismi Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS), İngilizce ismi Management Information Systems (MSI) olan bu bölüm, kısaca İşletme ve Bilgisayar Mühendisliği derslerinin bir araya toplanmış hali

Gelişen teknolojinin etkisiyle İşletme, muhasebe gibi işlerin teknolojiyi kullanması zorunlu hale geliyor, bu durumda hem bilgisayardan hem de işletmeden anlayan kişilere ihtiyaç duyuluyor Bu durumda ikisi alandan da bilgi sahibi kişilere ihtiyaç duyuluyor; YBS Mezunları

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, bu bölümün mezunu olduğunuzda Bilgisayar Mühendisi olarak anılmayacaksınız, veya bir işletmeci olarak İkisi hakkında da bilgi sahibi olabileceksiniz ancak hiçbir zaman bir Bilgisayar Mühendisi kadar programlama dillerine hakim olamayacaksınız(Tabii bu sizin kendinizi nasıl geliştirdiğinize bağlı)

Hangi Dersler Var?
Programlamadan, finans’a kadar, YBS’de bir çok farklı türde ve üst düzey dersler bulunuyor Ancak eğitimöğretim aldığınız üniversiteye göre ders programları değişebilir

Aşağıda gördüğünüz dersler DEÜ Ders Kataloğundan alınmıştır
Hukukun Temel Kavramları
Finansal Muhasebe IIIIII
İşletme Bilimi
Yönetim Bilişim Sistemleri IIIIII
Sosyal Psikoloji
İktisada Giriş III
Yönetim ve Organizasyon
Temel Bilgi Teknolojileri
Üretim İşlemler Yönetimi
Yönetim Sosyolojisi
İstatistik III
Veri Yapısı ve Algoritmalar
Bilgisayar Donanımı
Bilgi Teknolojileri
Web Tasarım
Programlama IIIIII
Veritabanı Yönetim Sistemleri
Coğrafi Bilgi Sistemleri
Araştırma Yöntemleri
Bilişim Sistemleri Analiz ve Tasarım
Bilişim Hukuku
Pazarlama
Mekansal Veritabanları
Sunucu Tabanlı Programlama
ETicaret ve Eİş
Veri ve İş Analitiği
Kurumsal Bilgi Sistemleri
ve daha bir çok ders bulunuyor Seçeceğiniz üniversitenin web sitesine girerek YBS bölümünde hangi dersleri alacağınızı daha detaylı öğrenebilirsiniz

Üst Alt