Son Konu

Nasr Suresi Ne Zaman İndi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nasr Suresi Ne Vakit İndirildi
Nasr Suresi Ne Süre İndirilmiştir
Nasr suresinin nüzul sebebi

Müfessirlerin tesbit ve icmaıyla tamamı Medine'de inmiştir
Allâme Zemahşerî'ye kadar: Bu sûre Veda Haccı'nda Minâ'da inmiş ve o bakımdan Medine'de indiğine hükmedilmiştir Yapılan tesbite tarafından, Tevbe Sûresi'nden sonra inmiş ve bundan sonradan diğer bir sûre inmemiştir

Bu surenin nüzul zamanı ile ilgili rivayetler:

1 Müslim'in Ebu Bekr ibn Ebi Şeybe, Harun ibn Abdullah ve Abd ibn Humeyd kanalıyla Ubeydullah ibn Abdullah ibn Utbe'den rivayetinde o şöyle anlatıyor:
İbn Abbâs bana:
Ey İbn Utbe, Kur'ân ’dan son nazil olan sûreyi biliyor musun?diye sormuştu Ben:
Evet, Allah'ın nusratı ve fetih geldiğindesüresidirdedim
Dürüst söyledindedi
2 Bu hadisi Neseî de Muhammed ibn İsmail kanalıyla Ubeydullah ibn Abdullah ibn Utbe'den rivayetle tahric etmiştir
3 Hafız Ebu Bekr elBezzâr ve Beyhakî'nin söylenti ettikleri bir haberde sûrenin nüzul vakti olarak Veda haccındaki teşrik günlerinin ortasındaki gün verilmektedir
4 Rivayete göne Hz Peygamber (sa) bu sûrenin inmesinden sonradan 60 gün daha yaşamış ve bu zaman içinde hiç güldüğü görülmemiş
5 Vahidî ise İbn Abbâs'tan rivayetle Sûrenin, Hz Peygamber (sa)'in Huneyn Gazvesinden dönüşünde nazil olduğunu ve Sûrenin nüzulünden sonra Hz Peygamber (sa)'in daha iki yıl yaşadığını söyler
Buna göre muhakkak Sûre, Kur'ân'dan son nazil olan değildir
6 İbn Abbâs'ın Bütün Kur'ân'dan en son nazil olan sûre Allah'ın nusratı ve fetih geldiğindesüresidirsözü Taberânî kadar da söylenti edilmiştir
7 Mekke'nin fethi sekizinci yılın ramazanında idi Bu sure, onuncu yılda indi Peygamberimiz'in surenin inmesinden daha sonra yetmiş gün yaşadığı rivayet edilmiştir Onuncu yılın rabiulevvel ayında vefat etti Bunun için de Tevdi' (yolcu etme) suresi diye anıldı
8 Bu sure Mekke'nin fethinden önce inmiştir; Rasulullah (sa)'a Mekkelilere karşısında kendisine takviye edileceğine, orayı fethedeceğine dair müjdedir Bunun yarı de şu ayettir: Her Hâlükarda o Kur'an'ı senin üzerine farz kılan seni dönülecek yere döndürecektir(Kasas, 2885) Allah'ın nusreti ve fetih gelincesözü, gelecek zamanı açıklama etmektedir
Buna göre de vukuundan önce Mekke'nin fethinden haber verilmesi, mucize olarak gaibten haber verilmesi olup nübüvvet alâmetlerindendir
9 Zahir olan, İbni Ömer'in sözünden hareketle birinci görüştür: Bu sure Veda haccında Mina'da indi Sonra da: Bugün sizin dininizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım(Maide, 53) ayeti indi Bu iki ayetten sonra Peygamber (sa) seksen gün yaşadı Bundan sonradan: Andolsun, size kendinizden pek bir peygamber gelmiştir ki(Tevbe, 9128) ayeti indi Bundan sonra otuzbeş gün yaşadı Ardından: Böylece bir günden sakının ancak o gün Allah'a döndürüleceksiniz(Bakara, 2281) ayeti indi Ondan sonradan yirmi bir gün yaşadı Mukatil, yedi gün yaşadığını söyledi
10 Razi ise dürüst kabul edilen görüşün surenin Mekke'nin fethinden önce indiği biçiminde olduğunu söylemiştir

13 Allah'ın yardımı ve zafer günü gelip, insanların Allah'ın dinine akın akın girdiklerini görünce, Rabbini överek tesbih et; O'ndan bağışlama dile, çünkü O, tevbelerî defalarca kabul edendir*

Üst Alt