Son Konu

Atatürk Üniversitesi'nde Öğretim Üyeliği Yapan Hormova'nın Doktor Olmadığı Ortaya Çıktı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-955c30141f662d34e467c035c400dbbfc6712764.jpg

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Recep Hormova’nın, Tiran Üniversitesi’nden aldığı diplomanın Türkiye’deki denklik süreçlerinin tamamlanmadığı; hakkında açılan soruşturma kapsamında Yüksek Öğretim Konseyi'nin (YÖK) "tıp doktorluğu yapma hakkının bulunmadığını” belirlediği ortaya çıktı. Fakültede altı yıldır misyon yapan, bu süreçte basına demeç de veren Hormova’nın açığa alındığı öğrenildi.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hastaların sıhhatini tehlikeye atacak bir olay yaşandı. Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Bölümü’nde çalışan "tıp doktoru" Recep Hormova, yurt dışında aldığını ileri sürdüğü diplomasının Türkiye’de denkliğinin verilmediği ortaya çıktı.

Hormova hakkında YÖK Başkanlığı’na yapılan şikayet üzerine soruşturma başlatıldı.

Soruşturmaya ait YÖK Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Lideri Sonnur Çetin’in yazdığı bilgilendirme yazısında, Hormova’nın Arnavutluk’taki Tiran Üniversitesi’nde gördüğü tahsiline ait 18 Mart 2014 tarihinde denklik talebinde bulunduğu lakin tıp doktorluğu alanında düzey tespit imtihanına girmesi gerektiğinin ona iletildiği belirtildi.

Çetin, Hormova’ya ait şunları belirtti

“Recep Hormova’nın yurt dışında gördüğü eğitim sonucu almış olduğu tıp doktorluğu diploması ile Türkiye’de tıp doktorluğu yapma hakkı bulunmamakta olup, heyetimizce yapılacak denklik incelemeleri sonucunda ismine düzenlenecek denklik evrakına sahip olması sonrasında mesleğin icrasına ait Sıhhat Bakanlığı’ndan da onayını yaptırması gerekmektedir.”

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Albayrak, 7 Temmuz 2021 tarihli bilgilendirme yazısında, 3 Haziran 2021 tarihinde Hormova hakkında soruşturma başlatıldığını ve soruşturma bitene kadar açığa alındığını bildirdi.

Hormova’nın diploması olmadan reçete yazdığı, geçtiğimiz mayıs ayında gereç talebinde bulunduğu ve oksijen tedavisiyle ilgili olarak basına demeç verdiği de ortaya çıktı.

Hormova'nın ismi ve akademik geçmişi Atatürk Üniversitesi’nin internet sitesinde görülebiliyor.

Üst Alt