Son Konu

Aile ve tuketici bilimleri oğretmenliği

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
aile ve tuketici bilimleri oğretmeni
aile ve tuketici bilimleri oğretmenliği taban puanları
aile ve tuketici bilimleri bolumu hangi universitelerde var
aile ve tuketici bilimleri oğretmenliği hakkında bilgi

Aile ve tuketici bilimleri oğretmeni; Calıştığı eğitim kurumlarda oğrencilere ya da yetişkinlere, besingıda teknolojisiev yonetimi ve beslenme alanında teorik ve uygulamalı eğitim veren kişidir

AİLE VE TUKETİCİ BİLİMLERİ OĞRETMENİ GOREVLERİ

Konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş duzeylerindeki oğrenci gruplarına hangi yontemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan oğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir

Aile ve tuketici bilimleri oğretmeni, bu program cercevesinde,

Eğitiminden sorumlu olduğu grubun duzeyine uygun gunluk ve yıllık ders planlarını yapar,

Sorumlu olduğu atolye, laboratuar, işlik vb yerleri surekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar)

Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak oğrencilere alanı ile ilgili bilgi, beceri ve tutumlar kazandırır,

Oğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı calışmalar yapar,

Eğitici kol calışmalarında gorev alarak oğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler duzenler,

Oğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının cozumune yardımcı olur,

Alanı ile ilgili sempozyum, seminer, panel gibi faaliyetleri takip eder, bunların oğretim programlarına yansıtılması icin ilgililere onerilerde bulunur,

Alanı ile ilgili guncel yayın ve dokumanları toplar ve arşiv hazırlar,

Yıl sonlarında, yıl boyunca yapılan urunleri (varsa) sergilenmesi icin sergi duzenlemesi yapar,

EğitimOğretim doneminin başında seminerlere katılır,

Nobetci olduğu gunlerde, okulun duzen ve disiplinini sağlamak uzere gorev yapar,

Sınıf oğretmeni olarak, oğrencilerin alan ve ders secmelerine yardımcı olur, yonetimle ilişkilerini sağlamaya calışır

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Alanı ile ilgili meslek dersleri eğitimoğretim programı, yıllık ve gunluk calışma planları, not defteri, ders defteri ve yoklama fişi, oğrenci iş takip formu,

Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili ceşitli teknik yayınlar,

Eğitim aracları (projeksiyon, tepegoz, video, TV, video bantları, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları CD vb),

Tartı ve olcum aletleri,

Laboratuar aletleri,

Kimyasal maddeler ve katkı maddeleri,

Mutfak arac ve gerecleri,

Ocak, fırın, buzdolabı,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER

Aile ve tuketici bilimleri oğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de oğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir

Aile ve tuketici bilimleri oğretmeni olmak isteyenlerin;

Ust duzeyde genel akademik yeteneğe sahip,

Sosyal bilimlere ilgi duyan,

İnceleme ve araştırma yapmaya meraklı,

Ayrıntılara dikkat eden,

Duşuncelerini başkalarına acık bir bicimde aktarabilen,

İyi bir oğrenme ortamı sağlayabilen,

Dikkatli, işine ozen gosteren,

İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgorulu, sabırlı,

Mesleğin sorunları ile ilgilenen ve cozum yolları bulmaya calışan,

Oğrencilerin duygu ve duşuncelerini anlayabilen,

Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,

Girişimci, yaratıcı

kimseler olmaları gerekir

MESLEĞİN YURUTULMESİNİ ENGELLEYEN DURUMLAR

Psikolojik, norolojik hastalıklar, epilepsi (sara) ve multiple skleroz (MS) hastalıkları gibi, kişiye her an rahatsızlık verebilecek tipte hastalığı olanlar bu mesleği yurutemezler Ayrıca, duyma, gorme, konuşma ozuru bulunanlar ile bedensel ve ruhsal bozukluğu olanlar da bu mesleği yurutemezler

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Aile ve tuketici bilimleri oğretmeni, sınıfta ve atolyede gorev yapar Gorevini genellikle ayakta yurutur Calışma ortamı hareketli ve oldukca temizdir

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Sosyal ekonomik, politik sorunlara yol acabilecek olumsuz yaşam koşullarına ilişkin olarak aileleri bilinclendirme amaclı eğitim alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinde BesinGıda teknolojisiEv Yonetimi ve Beslenme Oğretmeni olarak istihdam edilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Gazi Universitesi (Ankara) Endustriyel Sanatlar Eğitim Fakultesi bolumunde verilmektedir

Aile ve Tuketici Bilimleri Bolumunun Bulunduğu Universite Hacettepe Universitesi

Mesleğin eğitimine girebilmek icin,

Lise veya dengi okul mezunu olmak,

Oğrenci Secme Sınavında (OSS) “Aile ve Tuketici Bilimleri Oğretmenliği lisans programı icin Yeterli “Eşit Ağırlıklı I (EAI) puan almak,

Oğrenci Secme ve Yerleştirme Merkezi (OSYM) Tercih Bildirim Formunda “Aile ve Tuketici Bilimleri Oğretmenliği lisans programı ile ilgili yuksekoğretim programını tercih etmek gerekmektedir

Meslek liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Servis, Servis Hizmetleri, Turizm Endustrisi Servis Hizmetleri, Aşcılık, Besin TeknolojisiPastacılık, Pastacılık, Besin Endustrisi, Besin Endustrisiİşleme, Besin Teknolojisi, Besin Kontrol ve Analizleri, Besin TeknolojisiBesin Kontrol ve Analizleri, Besin TeknolojisiGıda Kontrol ve Analizleri, Besin TeknolojisiKurum Beslenmesi, Gıda Kontrol ve Analizleri, Gıda Teknolojisi, Kurum Beslenmesi, Beslenme ve Ev Yonetimi, Ev Yonetimi, Ev Yonetimi ve Beslenme, Ev Ekonomisi, Mutfak bolumlerinden mezun olanlar OSYM tarafından yapılan Oğrenci Secme Sınavını (OSS) kazanıp, Aile ve Tuketici Bilimleri Oğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bolumlerden mezun olanlara gore oncelikle yerleştirilmektedirler

Aşcılık, Et Endustrisi, Ev İdaresi, Hazır Yemek ve Aşcılık, Mutfak Yonetimi, Yemek Pişirme Teknikleri, Yiyecek İcecek İşletmeciliği on lisans programını başarı ile bitirenler OSYM tarafından acılan dikey geciş sınavında başarılı oldukları taktirde “Aile ve Tuketici Bilimleri Oğretmenliği lisans programına dikey geciş yapabilirler

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ

Mesleğin eğitim suresi 4 yıldır

Eğitim suresince, fen bilimleri ve sosyal bilimler derslerinin yanı sıra temel eskiz ve cizim, aile sosyolojisi, beslenme ilkeleri ve teknolojisi, giyim teknolojisi, tekstil, aile kaynakları, mesleki yabancı dil, el sanatları, dekorasyon vb ile secmeli alan dersleri verilir

Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel ve ozel oğretim metotları, olcmedeğerlendirme ve rehberlik gibi oğretmenlik meslek bilgisi dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır

MESLEKTE İLERLEME

Universitelerde araştırma gorevlisi olarak calışmaya başlayanlar lisans ustu eğitiminden sonra yardımcı docent, docent ve profesor unvanını alabilirler

Calıştıkları eğitim kurumunda ve işletmelerde yonetim kademelerinde gorev alabilirler

BURS, KREDİ VE UCRET DURUMU

EĞİTİM SURESİNCE

Meslek eğitimi sırasında Yuksek Oğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Mudurluğu'nun verdiği oğrenci kredisinden yararlanmak mumkundur

Ayrıca, Kurumun yurt hizmetlerinden de yararlanılabilir Bunların dışında oğrenciler ceşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanan burslardan da istifade edebilirler

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonunda oğretmenliğe hak kazanan, yeni goreve başlayan branş oğretmenleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa gore 8 derecenin 1 kademesinden aylıkla goreve başlayarak maaş, yan odeme, ek ders ucreti alırlar Ayrıca gorev yaptıkları okul bunyesinde doner sermaye işletmesi bulunduğu takdirde doner sermaye ucretinden belli oranda pay alırlar

Ayrıca her yıl tum oğretmenlere okullar acılmadan once eğitimoğretim tazminatı adı altında bir odeme yapılmaktadır

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi,

Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Turkiye İş Kurumu İl ve Şube Mudurlukleri

Kaynak: İskur​

Üst Alt