Son Konu

Al Kulahını Eyvallahi (Da) İcinde Deyiminin Anlamı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Al Kulahını Ey Vallahi (Da) İcinde Ne Demek
Al Kulahını Ey Vallahi (Da) İcinde Deyiminin Acıklaması
Al Kulahını Ey Vallahi (Da) İcinde Anlamı nedir

Bu deyim, sabredip zor bir işin ustesinden gelemeyen veya bir işten usanıp bıkan ve o işi bırakan insanlar tarafından kullanılır Bana yaptığın iyilikten vazgeciyor, sana da teşekkur ediyorum, anlamındadır
Kulah Farsca bir kelime Ustu sivri bir başlık Bu başlığı daha cok Mevleviler ve Bektaşiler giyermiş Mevlevilerin giydikleri kulaha “Kulahı Mevlevi denirmiş
Bu kelime daha sonraları “kulah giydirmek, “kulah yapmak ve “kulah peşinde olmak gibi deyimlere kaynaklık etmiştir
Evvelce Bektaşi olmak isteyen biri dergaha girer ve Bektaşiliğin esaslarını oğrenir Bir gun Bektaşi şeyhi onu huzuruna kabul eder ve der ki:
Evlat, sen de bir Bektaşi oldun, bundan sonra sık sık halkın icine gireceksin
Şeyh elinde tuttuğu kulahı Bektaşi'ye vererek:
Al bu sabır kulahını Her işte ve her şeyde sabır gosterip “Eyvallah diyeceksin Esas imtihan işte bu, haydi yolun acık olsun
Bektaşi, başına kulahı gecirir, şeyhinin elini oper Bir gun alışveriş icin pazara cıkar Nohutun fiyatını sorar, “Beş kuruş cevabını alır “Eyvallah! der
Peynir kaca?
Dokuza
Zeytin ne kadar?
Altıya
Eyvallah!
Bektaşi, birkac gun sonra tekrar pazara cıkmış Gormuş ki fiyatlar artmış, bazı gıda maddeleri de ortadan kalkmış Her şeye “Eyvallah diyen ve her şeyi sabırla karşılayan Bektaşi, dervişlik yoluna girdiğine inanmaya başlamış
Gene bir gun pazara cıkan Bektaşi, ihtiyac hissettiği şeylerin fiyatını sormuş:
Evlat, peynir kaca?
Yirmi, erenler
Zeytin?
On beş, baba!
Bana bir kilo soğan tart bakalım
Ne soğanı baba, bulursan elliye al
Soğanın daha once ona olan fiyatını duşune duşune, bakkal cırağına uzattığı şişeye gaz konulmasını ister Cırak gulerek:
Sen uyuyor musun baba, gaz nerede?
Cevabını alan Bektaşi, hemen dergaha koşar ve şeyhin huzuruna cıkar Şeyh:
Ne oldu, hayrola, der
Bektaşi, kulahını cıkararak şeyhin onune bırakır:
Verdiğiniz kulahı geri veriyorum, sabır da icinde eyvallah da, der ve dergahtan hızla uzaklaşır

Kulaklara kupe şukur ve sabır
Al kulahı, eyvallahı icinde
Hak yoluna giren buna inanır
Al kulahı, eyvallahı icinde

Üst Alt