Son Konu

Ana Okulları Erken Acılıyor

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Okullar Ne Zaman Acılıyor?
İlkoğretime Yeni Başlayan Oğrencilerin İlk Haftası Nasıl Gececek?
imagesanaokullarierkenaciliyor5b088856ea4a2

İlkoğretim birinci sınıf ile ana sınıflarına yeni kayıt yaptıracak oğrenciler, 12 Eylul 2019 Pazartesi gunu okulla tanışacak Milli Eğitim Bakanlığı ’nın uygulamaya koyduğu “uyum programı, 20192019 eğitim oğretim yılında 1216 Eylul 2019 tarihleri arasında yapılacak

Uyum programı, cocukların okula iyi bir başlangıc yapabilmeleri icin okul kaygısının giderilmesi, sosyal ve sportif etkinliklerle oğrenme ortamını tanıması ve sevebilmesi, okul kurallarını oğretmen rehberliğinde oğrenebilmesi amacıyla uygulanıyor

Uyum ProgramıDahilinde Anaokulu Oğrencileri Neler Yapacak?

Birinci Gun: 20192019 eğitimoğretim yılında, ilkoğretime bağlı ana sınıflarına yeni başlayacak oğrenciler icin hazırlanan uyum programı cercevesinde ilk gun okullarda acılış torenleri duzenlenecek Okul mudurleri velilere bu uygulamanın amaclarını, yararlarını ve okul oncesi eğitim programını ozetleyen acıklamalarda bulunacak Daha sonra tum okul personeli velilere ve cocuklara tanıtılacak Velilere ve cocuklara sınıfın basit kuralları gerekceleriyle anlatılacak Veliler okuldaki uygun bir yerde bekletilirken, cocuklarla basit tanışma oyunları oynanacak Cocuklarla pastel boya resim calışması yapılacak ve cocuklar yaptıkları resimleri evlerine goturecek

İkinci Gun: Oğretmenler, cocukları ve velileri karşılayarak okulun ve sınıfın kurallarını hatırlatacak Cocuklar sınıfta serbest oyun oynayabilecek Kahvaltının yapılmasının ardından cocuklar, oyuncaklarını toplayıp yerleştirmeyi oğrenecek Kukla eşliğinde oğretmenlerinden basit hikayeler dinleyecek olan minikler ile tanışma oyunu oynanacak Sınıf ile okulun tanıtılacağı oğrenciler, ikinci gun oyun hamuruyla serbest calışma yapacak

Ucuncu Gun: Ana sınıfı oğrencileri ucuncu gun, oğretmenleri tarafından muzik eşliğinde karşılanacak Okul ve sınıf kurallarının hatırlatılmasının ardından, oğrenciler serbest oyunlar oynayacak Kahvaltıdan sonra, şarkılı oyunlar oynanacak, oğretmenler hikaye kitabından hikaye anlatacak Oğrenciler pastel boyalarla resim calışması yapacak ve oğrencilerin resimleri sınıf panosunda sergilenecek Okulun bolumleri ve bolumlerde calışanların gorevlerinin tanıtılacağı ucuncu gunde minikler topla tanışma oyunu oynayacak

Dorduncu Gun: Oğrencilere dorduncu gunde birbirleriyle muzik eşliğinde “el sık selam var oyunu oynayacak Cocuklara sınıfta kurallar olduğunun oğretilmesi amacıyla bir kukla yardımı ile oğretmenlerine nasıl soru soracaklarına yonelik etkinlikler yapılacak ve oğrencilerle o gune kadar yapılan calışmalar ile ilgili sohbet edilecek
Haftanın son gunu de miniklere dergi ve gazetelerden yırtılarak oluşturulacak toplarla oyun oynanacak

İlkoğretime Yeni Başlayan Oğrencilerin İlk Haftası Nasıl Gececek?

İlkoğretime yeni başlayacak oğrencilere uygulanacak program ise okul oncesi oğrencilerinden farklı olacak Oğrenciler bu programda okulun basit kuralları ile tanıştırılarak, ders ve teneffus saatlerine uyum sağlamalarına yonelik uygulamalar yapılacak

İlk gun oğrenciler okul personeli ile veliler ve oğrenciler tanıştıktan sonra okul tanıtılacak ve hangi bolumlerin hangi amaclarla kullanıldığı anlatılacak Daha sonraki gunlerde oğretmenler oğrencilere oykuler okuyacak, masallar anlattırılacak, serbest konulu resimler yaptırılacak ve okul ve sınıf duzenine ilişkin uygulamalar gosterilecek Oğrencilerin uyumunu kolaylaştırmak amacıyla oyuncaklar ve hayvanlarla ilgili sohbetler duzenlenecek Bu konularda oğrencilere şarkılar dinlettirilerek, resimler yaptırılacak

Oğrenciler uyum programı kapsamında sporla da tanışacak Beden eğitimi icin oğrenciler bahceye cıkarılarak ceşitli calışmalar yaptırılacak Oğrenciler icin ayrıca defter, sınıftaki tahtayı ve sınıf ici aracgerecleri kullanma, kalem tutma gibi eğitimler duzenlenecek Okuma, yazmaya hazırlık etkinlikleri de yapacak oğrenciler, sınıf ici ve sınıflar arası duzenlenecek sosyal ve kulturel calışmalara katılacak Oğrencilere de makas kullanma, gazeteden resim kesme, kağıttan ucak, gemi benzeri el işi faaliyetleri ve ders sonunda atıkların toplanması, sınıfın duzenlenmesi gibi eğitimi verilecek

Velilere Bilgilendirme

Ote yandan, okullar fiziksel olarak gelişememiş cocukların kayıtları ile ilgili velilere bilgilendirme yapacak Bu kapsamda bakanlığın İlkoğretim Kurumları Yonetmeliği gereğince, okullara yaşca kayıt hakkını elde eden ancak bedenen yeterince gelişmemiş olan cocukların okul oncesi eğitim kurumlarına devam edebileceği veya kayıtlarını bir yıl erteletebileceği konusunda bilgi verilecek

Okullar Ne Zaman Acılıyor?

20192019 eğitim oğretim yılı resmi olarak 19 Eylul 2019 Pazartesi gunu başlayacak Eğitimoğretim yılının birinci yarısı 20 Ocak 2019 Cuma gunu sona erecek Yarıyıl tatili 23 Ocak3 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak Eğitimoğretim yılının ikinci yarısı 6 Şubat Pazartesi gunu başlayacak ve ders yılı 8 Haziran 2019 Cuma gunu sona erecek

Ramazan Bayramı tatili ile uyum programı da dikkate alınarak, daha once 12 Eylul 2019 olarak planlanan yeni eğitimoğretim yılının başlama tarihi, 19 Eylul 2019 Pazartesi olarak belirlenmişti 20192019 eğitimoğretim yılı ise 17 Eylul 2019'de başlayacak

Üst Alt