Son Konu

Cevizli Baklava

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cevizli Baklava Tarifi İçin Malzemeler

*HAMUR İÇİN:
*1 yumurta
*1 su bardağı yoğurt
*1 çay bardağı sıvı yağ
*12 limon
*1 çay kaşığı kabartma tozu
*Bir fiske tuz
*Alabildiği kadar un yaklaşık 4 bardak olabilir çok sert olmayan kulak memesi kıvamında bir hamur elde edicez
*3 çorba kaşığı sıvı yağ
*1 kg mısır nişastası (açmak için)
*İÇİNE :
*Ceviz içi

ÜZERİNE :

*250 gr Tereyağ
*2 su bardağı sıvı yağ
*(Lezzetini bol yağdan alacak sakın çok olduğunu düşünmeyin)

ŞERBET İÇİN:

*4 Bardak şeker
*5 Bardak su
*12 limon suyu

Cevizli Baklava Tarifi Yapılışı Öncelikle sıvıları daha sonra ise un ile birlikte kabartma tozu ilave ederek kulak memesi kıvamında bir hamur elde edicez Daha sonra yoğrulan hamura yaklaşık 3 çorba kaşığı sıvı yağını ekleyerek tekrar hamurumuzu yoğurucaz ve üzerini nemli bir bez ile kapatıp 10 dakika dinlenmeye birakicaz
Hamurumuzdan cevizden bir parça daha küçük 5’erli gruplar halinde toplar hazırlıyoruz Hepsini fincan tabağı büyüklüğünde yine 5 tanesini üst üst gelecek şekilde aralarına mısır nişasta serperek hazırlıyoruz
Hazırlanan küçük yufkalar merdane yardımı ile tepsi büyüklüğünde açılarak tepsiye yerleştirilir üzerine ceviz serpilir
Sırasıyla yaklaşık 45 yada 50 adet yufkalar 5 erli olarak açılarak üst üste aralarına ceviz serilerek tamamlanır (ben genelde merdane yerine oklava kullandım )
istenilen şekilde baklavayı dilimlendikten sonra tereyağ ve sıvıya iyice kaynatılarak üzerine her yerine dökülür
önce 10 dakika 150 derece olarak ısıttığımız fırında kaldıktan sonra derecesi 90 a düşürülerek baklavayı kurtularak pişirme süresi yufkalar in tel tel ayrılma noktasına geldiğinde baklavamız pişmiş demektir
şayet daha yumuşak baklava sevenler pişirme süresini dercesine düşürmeden kısaltarak kızartıp pişirebilirler
Soğuyan baklavamız için 4 bardak şeker, 5 bardak su ve yarım limon ile hazırladığımız çok kaynar olmayan sıcak şerbetimizi baklavamıza döküyoruz yaklaşık 12 saat beklerse daha güzel çeker onun için akşamdan yapıyorum ertesi sabah hazır oluyor

Üst Alt