Son Konu

Hazır Cevaplar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hazırlanmış Cevaplar Sokrat Ölüme hükümlü edildiğinde, eşi: Hileli yere öldürülüyorsun, diye ağlamaya başlayınca, Sokrat: Ne yani, demiş Birde haklı yere mi öldürülseydim! Dünya nimetlerine önem vermeyen yaşayış ve felsefesiyle meşhur filozof Diyojen, bir gün çok sıcacık bir sokakta zenginliğinden başka hiçbirşeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa: Ben bir serserinin önünden kenara çekilmemder Diyojen, kenara çekilerek gayet ağırbaşlı şu karşılığı verir: Ben çekilirim!! Bir şemsiye tamircisi, yazmış olduğu şiirleri incelemesi için Sheaksper' a gönderdiğinde, ünlü yazarın cevabı şu olur: Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın Ünlü bir filozofa: Mal Varlığı ayaklarınızın aşağı olduğu halde neden bu dek fakirsiniz? diye sorulduğunda: Ona ulaşmak için eğmek lüzumlu da ondan, demiş Dostlarında biri, Fransız kralı 15 Lui' ye: Majesteleri, demiş Hafıza vergisi almayı hiç düşündünüz mü? Hiç kimse budalalağı kabul etmeyeceğine göre, cümbür cemaat böyle bir vergiyi seve seve öder Kral, alaylı alaylı gülerek: Hakikatten ilgi çekici bir akıl, cevabını vermiş Bu buluşunuza karşılık, sizi düşünce vergisinden muaf tutuyorum Kulaklarının büyüklüğü ile ünlü Galile' ye hasımlarınından biri: Efendim, demiş Kulaklarınız, bir insan için biraz büyük yok mi? Galile: Doğru, demiş Benim kulaklarım bir insan için azıcık büyük fakat, seninkiler bir eşek için artı minik sayılmaz mı? Fransa hükümet ricalinden biri Napolyon' un bir muharebede tenkide kalkışıp parmağını harita üstünde gezdirerek: Önce şurasını almalıydınız, sonra buradan geçerek ötesini zapdetmeliydiniz, gibi düşünceler belirtmeye başlayınca, Napolyon: Evet, demiş Onlar parmakla alınabilseydi dediğin gibi yapardım Bir toplantıda bir genç M Akif küçük düşürmek için: Afedersiniz, siz veterinermisiniz? demiş M Akif hiç istifini bozmadan şu cevabı vermiş: Evet, biryeriniz mi ağrıyordu? İdam edilmek üzere olan bir mahkuma: Diyeceğin bir şey var mı? diye sorduklarında: Bu bana iyi bir ders oldu!! Yavuz Sultan Selim, çoğu Osmanlı padişahı gibi sefere çıkacağı yerleri bakımlı tutarmış Bir sefer hazırlığında, vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona: Sen sır saklamayı bilir misin? diye sormuş Vezir: Evet hünkarım, bilirim dediğinde, Yavuz cevabı yapıştırmış: Bende bilirim Sultan Alparslan 27 bin askeriyle bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla: 300 bin kişilik düşman ordusu bize içten yaklaşıyor, der Alparslan hiç önemsemeyerek şöyle der: Bizde onlara yaklaşıyoruz Bir filozofa sormuşlar: Şansa inanırmısınız? Filozof: Evet, yahut sevmediğim insanların başarısını neyle açıklardım  

Üst Alt