Son Konu

Huzura Oruclu Gitmek

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Huzura Oruclu Gitmek
Huzura Oruclu Gitmek
Ramazan Ve Oruc Hikayeleri
Oruclu Huzura gitmek

Ramazan ayının ilk gunlerindeydi Bir gece oturduğu evden dışarıya cıkan Nasuhi Efendi, dergahın bahcesinde dolaşıyordu Onun bahcede dolaştığını goren hanımı, bahceye cıkarak yanına yaklaştı ve

Muhterem Efendim! Bu gece vakti bu bahcede nicin gezinip durursunuz?diye sordu
O da;

Allah Teala bilir ama bu bayramı burada gecireceğiz

Şimdiden kendime yer hazırlıyorumbuyurdu
Hanımı bunu işitince uzuldu;

Nicin boyle soyleyip yureğimizi yakıyorsunuzdedi

Nasuhi hazretleri;

Takdiri İlahi boyledircevabını verdi

Aradan gunler gecti Ramazanı Şerif ayının orta sına geldiğinde, sevenlerini etrafına toplayıp, yerine oğlu Alaed din Efendiyi halife tayin etti ve vasiyetini bildirdi

Muhammed Nasuhi Hazretlerinin talebelerinden Şami Ahmed Efendi, vefat edeceği gun hocasını ziyaret etti Muhammed Nasuhı Efendinin hastalığı iyice artmıştı

Şami Ahmed Efendi ona;

Efendim biraz az oruc tutup ilac kullanırsanız rahatsızlığınız iyileşebilirdeyince,

Nasuhi Efendi;

Oğlum! Cenabı Hakk'ın inayetiyle otuz senedir farzları değil nafileleri dahi noksan yapmadım İnşallah bu gece dergahı izzete oruclu giderimbuyurdu

Muhammed Nasuhi hazretleri vefat ettikleri gun ikindi namazından sonra hizmetinde olan dervişlere;

Bu gece Cuneyti Bağdadi, Abdulkadiri Geylanı, Molla Hunkar Celaleddın, Marufi Kerhı, Seyyid Yahya Şirvan, Sultan Şabanı Veli ve Hocam Ali Atvel hazretleri teşrif buyuracaklardır Onlara hizmette kusur etmeyin

İftar vaktinde Derviş İbrahim, Nasuhı hazretlerinin yanından odanın kapısına varıp iki lokma ekmek yedi Ucuncu lokmayı yerken Nasuhi hazretleri bir defa;

Hudiye seslendi

Derviş İbrahim ekmeği bırakıp iceri girerken tekrar; Hudiye Allah Teala'nın ismini zikredip ruhunu teslim etti

Üst Alt