Son Konu

ilk yardım ceşitleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlk yardımın ceşitleri nelerdir
Yardım NedirNasıl Yapılır: Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye duşuren durumda, sağlık gorevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kotuye gitmesini onlemek amacıyla, ilacsız olarak yapılan uygulamalara ilk yardım denir İlk yardım uygulamasında kesinlikle ilac kullanılmaz

imagesilkyardimcesitleri5afac5bb13397

İlk Yardımda Amac Nedir?

Yaşamı koruma ve surdurulmesini sağlama
Durumun kotuleşmesini engelleme
İyileşmesini kolaylaştırma

İlk Yardımcının Sorumlulukları Nelerdir?

Sakin ve telaşsız olmalı
Hastayı sakinleştirmeli
Cevreyi değerlendirip suren bir tehlike olup olmadığını belirlemeli
Kendi can guvenliğini tehlikeye atmamalı
Cevredeki kişileri, sağlık kuruluşları, itfaiye ve guvenliğe haber vermeleri icin organize etmeli
Hastanın durumunu değerlendirerek uygun ilk yardıma başlamalı
Hastanın sağlık kurulusuna bir an once ulaşmasını sağlamalı

İlk Yardımın Amacı Nedir?

Solunum yolunun acılması
Solunumun duzeltilmesi
Dolaşımın etkinliğini sağlama

Solunum Yolu Nasıl Acılır?

Ağızda yabancı cisim, ,kirik takma diş ve solunumu engelleyecek bir şey varsa cıkarılır
Bilinci kapalı kişilerde dil arkaya duşup havayolunu tıkayabilir Bu durumda bas geriye itilip cene yukarı kaldırılarak nefes yolu acılır

Suni Solunum Nasıl Yapılır?

Solunumu duran kişiye derhal suni solunum uygulanmalıdır

Hasta sert bir zemine yatırılır
Ağız ici temizlenerek varsa yabancı cisimler cıkarılır
Cenesi yukarı kaldırılarak bas hafifce arkaya itilir
Ağızdan ağza solunum yapılacaksa burun kapatılır Burundan solunum yapılacaksa Ağız kapatılır
Derin bir nefes alınıp, solunum yaptırılacak kişinin ağzına (ya da burnuna) ağız yerleştirilir
Hastanın goğsunun kabarmasına yetecek miktarsa nefes verilir

Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Kalp durmuşsa hemen kalp masajına başlanır
Hasta sert bir zemine yatırılır ve bir yanına diz ustu oturulur YARA ICINDEKI YABANCI CISIM, KEMIK, PARCASI VS CIKARILMAMALIDIR
Goğus kemiğinin (iman tahtası) ucte bir alt ucuna bir elin ayası sıkıca yerleştirilir, diğer elin ayası bunun ustune konur Parmaklar hastaya temas etmemelidir
Kollar dik tutularak (Bilek ve dirsekler bukulmeden)sabit ve ritmik bir şekilde goğse 4–5 cm bastırılır
Arada nabız kontrol edilerek dakikada 60 kez olmak uzere dolaşım başlayıncaya kadar devam edilir

BAYILMALARDA UYGULANACAK ILKYARDIM KURALLARI

Elbiseleri boyundan, goğusten ve karından gevşetilir
Hastanın beynine kan gitmesini sağlamak icin duz bir yerde sırtustu yatırılarak, ayakları yukarı kaldırılır ve sonrada sok pozisyonunda bekletilir Kesinlikle başının altına yastık konmaz
Hastaya uyarıcı kokular koklatılır
Hastanın zorlanmaksızın kendine gelmesi beklenir
Kendine geldiğinde su, cay gibi icecekler azar azar verilmelidir

GOGUS YARALANMALARINDA ILKYARDIM

Yaralı yarı oturur duruma getirilir
Havanın akciğerlere dolmasına engel olmak icin acık olan yara yerine temiz bir bez kapatıp basınc yapmadan sarılır
Kazazedenin isi kaybı onlenir

KARIN YARALANMALARINDA ILKYARDIM

Hastaya Ağızdan yiyecek icecek verilmez
Yaralı başı hafif yuksek, dizlerinin altına rulo edilmiş bir battaniye konularak sırt ustu yatırılır
Herhangi bir organ dışarı cıkmış ise asla el surulmez Geniş bir gaz bezi varsa serum fizyolojik ile ıslatılarak basınc yapmadan organların uzerine ortulur
Yaralı zaman gecirmeden sevk edilir

EGZOZ ZEHIRLENMELERINDE ILKYARDIM

Hasta derhal temiz havaya cıkarılır
Bilinci tam kapalı olmayanlar temiz havada derin solunum yaptırılır
Bilinci kapalı veya solunum yapmakta gucluk ceken hastalara suni solunum tatbik edilir
Beden ısısının duşmesini engellemek icin ustu ortulur
Hasta en seri şekilde sağlık merkezine gonderilir

SINDIRIM YOLU ZEHIRLENMELERINDE ILKYARDIM

Zehrin sulanması ve emilimin yavaşlaması icin hastalara; sut, yumurta akı, nişasta solusyonlu su icirilir
Kusmasına yardım edilir
Asitle olan zehirlenmelerde, hasta hicbir zaman kusmaya zorlanmaz Su ve sut yumurta akı karıştırılarak icirilir
Alkali ile olan zehirlenmelerde: 14 oranında sirke ile hazırlanmış 500ml su veya limon suyu icirilir

KANAMALARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

Kanayan uzuv (kol, bacak vs) yukseltilir
Yara uzerine temiz gazlı bez, mendil veya camaşır parcası konur ve sıkıca bastırılır
Kanama durmazsa kanayan yerin 5 cm yukarı kısmına bandaj uygulanır

BURUN KANAMASINDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

Burnu kanayan kişinin başı hafifce one eğilir
Hasta burun uzerine basınc yapar
Bu sırada Ağızdan nefes alıp verir ve asla sumkurmez
Burun kanamasında Hastanın başı geriye doğru kaldırılmaz

ELEKTRIK CARPMALARINDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

Once ilk yardımcı kendi guvenliğini sağlar
Elektrik akiminin yaralı ile teması kesilir Bu yapılmadan once yaralıya dokunulmaz
Kuru tahta parcası ve lastik gibi elektrik gecirmeyen maddelerle hasta cekilerek veya kablo itilerek akımdan kurtarılır
Solunum durmuşsa yapay solunuma, kalp durmuşsa kalp masajına başlanır
Yanık varsa soğuk su ile yıkanır

KIRIKLARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1Hasta sarsılmaz ve hareket ettirilmez
2 Kanama varsa durdurulur
3 Hasta taşınmadan once kirik bolgesi hareketsiz hale getirilir (Bunun icin tahta gibi sert cisimler kullanılabilir)
4Acık kirik varsa (kirik ucları goruluyorsa) kirik kemik parcalarına kesinlikle dokunulmaz ve bunlar yerleştirilmeye calışılmaz Yara uzerine temiz bir gazlı bez kapatılır

YANIKLARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

Soğuk musluk suyu ile ağrı azaltılır
Hastanın takıları cıkartılır (Daha sonra oluşabilecek sisler nedeniyle cıkarmak zorlaşabilir)
Oluşan kabarcıklar patlatılmaz
Yanan kısımların uzeri temiz gazlı bezle kapatılır hicbir şey surulmez
Hastanın bilinci yerinde ise bol su icirilir
Yanık yuzeyine diş macunu, salca, yoğurt gibi maddeler kesinlikle surulmemelidir

YARALANMALARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

Kanama varsa kontrol edilir
Yaranın kirlenmesi onlenir
Varsa kopan parca korunur (Islak bir gazlı beze sarılıp bir naylon torbaya konulur, bu torba da ici buz dolu başka bir torbaya konulur​

Üst Alt