Son Konu

Mevlananın namazla ilgili sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
mevlana namaz sozleri,
mevlananın namaz ile ilgili sozleri

Mevlananın dilinden Dua, Namaz ve Menkıbeleri

Ya Rabbi!
Bizim halimize bakarak muamele etme Kendi ikram ve ihsanına gore bize muamele eyle

Ya Rabbi!
Kerem ve lutfunla hidayet ettiğin kalbi tekrar dalalete, sapıklığa meylettirme Belaları bizden sarf eyle, cevir ve değiştir Ey affı cok olan, gunahları orten Rabbim!
O gunahlar dolayısı ile bizden intikam alma Bize azab etme

Ya Rabbi!
Biz nefis ile şeytana kopek gibi tabi olduksa da sen, azab arslanını bize saldırtma

Ey Hayy, ebedi diri olan Rabbim!
Taleb ve dua uzerine nasıl olur da kerem etmezsin Sen kerem sahibisinEy mahlUkatın, yaratıkların canlıların ihtiyacını gideren Rabbim! Sen varken hic bir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak layık değildir

Ya Rabbi!
RUhumda bir ilim katresi var İlahi onu heva ruzgarıyla ten toprağından muhafaza eyle
Ey ihsanı cok olan Rabbim!
Cefa icinde gecip giden omre merhamet et
Ey affetmeyi seven Rabbim!
Bizi affeyle İsyan derdimize care eyle
Ey yardım isteyenlerin yardımcısı!
Bizi hidayete cıkar

Ya Rabbi!
Dua ve yakarışlarımızda sana layık olmayan sozleri bilmeyerek soyleyip hatalarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslah et ve duamızı kabul buyur
Cunku sozlerin hakimi ve sultanı ancak sensin

Ey alemin yaratıcısı!
Kasvetli, kararmış, katılaşmış adeta taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat, feryadımızı, ah u vahımızı, hoş eyle ki rahmetini celbetsin, ceksin
Bizi kole gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al
O nefis bıcağı kemiğe dayandı (zulmu canımıza yetti)

Ya Rabbi! Sana ne arz edeyim Cunku sen gizli ve acık her şeyi bilirsin

Hz Mevlana son demlerinde iken, dostu Siraceddin Tatari´yi yanına cagırarak, kendisine su duayı ogretmis ve sıkıntılı zamanlarında okumasını tavsiye etmistir:

Ya Rabbi!
Bana ne senin zikrini unutturacak,
sana şevkimi sondurecek, seni tesbih ederken duyduğum lezzeti kesecek bir hastalık; ne de beni azdıracak, şer ve kotuluğumu artıracak bir sıhhat ver
Ey Merhamet edenlerin merhametlisi!
Merhametinle bu duamı kabul et

Üst Alt