Son Konu

Sebepsİz zengİnleŞme davasi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
GENEL BİLGİLER
Haklı bir sebep olmaksızın başkasının zararına kazanımda bulunan kimse onu iadeye mecburdur Özellikle geçerli olmayan veya gerçekleşmemiş bir sebebe yahut varlığı son bulmuş sebebe dayalı alınan şeyin genel hükümler çerçevesinde iadesi gerekir
Borç olmayanı rızası ile ödeyen kimse, yanlışlığa düştüğünü ispat ettiği takdirde ödediğini geri isteyebilir Yanlışlık, eda ile ilgili olup, edada bulunan da bağışlama irade ve arzusunun bulunmadığını gösteren bir yanılmadır (3 HD 2005416 E 2005589 K)
Haksız zenginleşen, zenginleşmeyi kötü niyetle elden çıkarmış ise elden çıkardığı bu zenginleşmeyi iade tarihinde olması gereken durumuyla ve tam olarak iade etmekle yükümlüdür İade borcunun kapsamı tayin edilirken olumlu ve olumsuz zenginleşmenin tamamı dikkate alınmalıdır Değişik bir anlatımla, haksız zenginleşen kötü niyetli ise elden çıkardığı zenginleşmeyi de elde kalan zenginleşme ile birlikte iadeye mecbur tutulmuştur Hemen belirtelim ki zenginleşenin iyi niyetli sayılıp sayılmayacağı, zenginleşmeyi iyi veya kötü niyetle mi elden çıkarttığı husus iyiniyet hükümleri uyarınca belirlenecektir Haksız zenginleşen elde ettiği yararın geçerli bir sebebe dayanmadığını ve iade ile yükümlü olduğunu biliyor veya bilebilecek durumda ise iyi niyetli sayılmayacaktır Kural olarak iade alacaklısı, iade borçlusu zenginleşenin iyi niyetli olmadığını ispat etmelidir Ne var ki olayın özellikleri zenginleşenin iyi niyetli olmadığını açıkça gösteriyor ise ayrıca bu yönün ispatına gerek bulunmamalı, iddianın ispat edilmiş olduğu kabul edilmelidir (13 HD 2007914 E 20074680 K)
Gayri ahlaki bir amacı sağlamak için verilen şeylerin geri alınması mümkün değildir (13 HD 2006355 E 20066349 K)
İade alacaklısının geri alma hakkının varlığını öğrenmesinden itibaren bir yıl ve herhalde bu hakkın doğduğu tarihten itibaren on yıl sonra nedensiz zenginleşmeden doğan iade istemi zamanaşımına uğrar Bir yıllık sürenin başlaması için, iade alacaklısının kendisi aleyhine zenginleşen kişiyi ve zenginleşmenin kapsamını (nedensiz olarak uğranılan malvarlığı azalmasını) bilmesi aranmalıdır (3 HD 200814499 E 200818741 K)

Genel olarak biz iş yapmaya üşeniriz bu yüzden elle kendiniz dilekce yazabilirken arzuhalcileri tercih ederiz

1 Arzuhalciye (adliyelerin önünde dilekce yazanlar) konuyu anlatın Sebepsiz zenginleşme davası açacamdeyin ve yalan beyan vermeden olayı anlatın Bazıları oyun olduğunu söyleme felan der, öyle birşey yok, olay farketmez, siz sonradan suçlu durumuna düşmeyin Burada nekadar ayrıntı verirseniz okadar iyi, hesap numaraları face yada msn yazışmaları, konuşmanın kaydı olmadığı için en kötü sms le işlem yapın elinizde kanıt olsun

2 Dilekceyi alın, gerekli yerini imzalayın, adliye binasında nöbetçi savcı odasına gidin Genelde kapısında sekreter yada katip bilmiyorum hangi vasıfla oradalar, birisi oluyor Konuyu anlatın şikayetçi olduğunuzu söyleyin Bilirkişi gerekmiyorsa sanırım 60TL masraf alıyor sizden, bazı davalar da bedel değişiyor,benden 60 yada 80tl almışlardı

Gerisi adliye ye kalmıştır artık olay bukadar

Kendi olayım da adam beni uğraştırmadı, eline mahkeme kararı geçince ( siz madur taraf olduğunuz için mahkeme sizin ilinizde görülür adam gelmek zorunda) beni aradı davayı geri al paranı vereyim dedi, anlaştık işim uzun sürmedi ( davayı geri alırsanız cezası 600TL adamdan bu parayı istemeyi unutmayın) Anlaşamazsanız kanıt olabiliecek herşeyi verin, ben genelde mesaj üzerinden iş yaparım kanıtım olsun diye, varsa face konuşmaları felan

aklınıza birşey takılırsa PM atabilirsiniz

Üst Alt