Son Konu

Tüp bebek mi GIFT mi?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Gamet fallop içi transferi özetle GIFT olarak biliniyor; tüp bebek sürecine aynı biçimde yumurtaların gelişiminin sağlanması ve izlenmesi olarak tanımlanabilir GIFT yönteminde tüp bebekte olduğu gibi yumurta laboratuvar yerine, annenin fallop tüplerinde dölleniyor Bunun için en sağlıklı yumurtalar ve spermler fallop tüpüne konuyor Bu Nedenle döllenme vücudun içinde gerçekleşiyor Süreç daha doğal gelişiyor*

GIFT size kadar mi?

Gamet fallop içi aktarma yönteminin başarıyla kullanıldığı bazı durumlar var Bunlar:
• Açıklanamayan kısırlık
• Anne adayının tüplerinin kapalı veya hasarlı olmaması
• Baba adayının sperm sayısının az olması; spermlerle ilgili sorunlar
• Tüp bebek yöntemine aleyhinde bazı görüşlerin olması (dini inançlar)
• Tüp bebeğin işe yaramaması
Amerikan Ulusal Afiyet Enstitüsü ekliyor: Gamet fallop içi transfer yönteminin kullanılmasını önermek için az önce tatmin edici kanıt değil Ama bu usul erkek kısırlığında ya da açıklanamayan kısırlık durumlarında tüp bebek yöntemine alternatif olarak kullanılabilir*
GIFT nasıl işliyor?
Kadınlarda
Adım 1: GIFT tedavisine başlamadan önce fallop tüplerinin açık ve dinç olduğu kesin olarak belirlenmeli Bu amaçla bir tarafsızlık testi gerçekleştiriliyor
Adım 2: Yumurtaların alımı aşaması tüp bebekte olduğu gibi uygulanıyor
Adım 3: Doktorunuz anesteziyle sizi bayıltıyor Göbek deliğinizden açtığı 5 mm ’lik küçük kesiden rahminizi ve tüplerinizi kontrol ediyor Bu sırada laparoskop adında bir görüntüleme arabulucu kullanılıyor*
Adım 4: Laparoskopla elde edilen görüntüyle yumurtalar yumurtalıktan alınıyor Bu operasyon için daha aşağı karında iki minik kesi daha açılması gerekebilir
Adım 5: 40 yaşından küçükseniz 3 taneye dek; 40 yaşından büyükseniz 4 tane yumurta alınıyor; bir kataterde hazırlanan seçilmiş spermlerle karıştırılıyor
Adım 6: Hekim tekrar laparoskop yardımıyla katateri bir tüpe ya da iki tüpe ansızın yerleştiriyor; yumurta ve sperm karışımını içeri boşaltıyor
Adım 7: Eve gitmeden önce birazcık istirahat etmek isteyebilirsiniz Rahim zarınızın oluşması için hap almanız da gerekebilir Bu ilaçlar döllenmiş yumurta için yerinde ortamın oluşmasına destek ediyor
Kalan yumurtalar: Tedaviden daha sonra fazladan kalan yumurtanız varsa ve iyi durumdaysa tüp bebek yönteminden faydalanılıp gelecekte kullanmanız için dondurulabilir
Erkekler için
Yumurtaların alındığı gün baba adayından da sperm örneği vermesi isteniyor
Türkiye ’de yasak olan işlemin ayrıntısını verelim: donörden alınan sperm kullanılacaksa buzu dikkatlice çözülmeli, sonra yumurtayla karıştırılıp tüplere yerleştirilmeli
Riskleri
GIFT yöntemi tüp bebek yöntemine epeyce benziyor Riskleri de az kalsın aynı Çoklu hamilelik, ilaçlara reaksiyon gibi riskler tıpatıp tüp bebekte olduğu gibi GIFT ’te de var
GIFT yönteminde bunların haricinde genel anesteziden kaynaklanan bazı riskler de söz konusu
Laparoskopi de risk yaratıcı bir faktöre dönüşebilir Ara Sıra de olsa daha aşağı karında sıralama işlemi sırasında travma belirtileri gözlenebilir
Başarı şansı
GIFT ’e olan istek tüp bebeğe nazaran çok eksik olduğundan klinikler bu konuda pek tecrübeli sayılmaz Ancak bu yöntemle tüp bebek yönteminin başarılı olmadığı hastalara bir başarı şansı daha doğuyor
Daha ayrıntılı bilgiyi kliniğinizden almanız muhtemel Yalnız ekleyelim: diğer kısırlık tedavilerine aynı biçimde, GIFT de daha genç yaştaki kadınlarda fazla daha başarılı oluyor*

Üst Alt