Son Konu

Tup bebek mi GIFT mi?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Gamet fallop ici transferi kısaca GIFT olarak biliniyor; tup bebek surecine benzer bicimde yumurtaların gelişiminin sağlanması ve izlenmesi olarak tanımlanabilir GIFT yonteminde tup bebekte olduğu gibi yumurta laboratuvar yerine, annenin fallop tuplerinde dolleniyor Bunun icin en sağlıklı yumurtalar ve spermler fallop tupune konuyor Boylece dollenme vucudun icinde gercekleşiyor Surec daha doğal gelişiyor

GIFT size gore mi?

Gamet fallop ici transfer yonteminin başarıyla kullanıldığı bazı durumlar var Bunlar:
• Acıklanamayan kısırlık
• Anne adayının tuplerinin kapalı ya da hasarlı olmaması
• Baba adayının sperm sayısının az olması; spermlerle ilgili sorunlar
• Tup bebek yontemine karşı bazı goruşlerin olması (dini inanclar)
• Tup bebeğin işe yaramaması
Amerikan Ulusal Sağlık Enstitusu ekliyor: Gamet fallop ici transfer yonteminin kullanılmasını onermek icin henuz yeterli kanıt yok Ancak bu yontem erkek kısırlığında ya da acıklanamayan kısırlık durumlarında tup bebek yontemine alternatif olarak kullanılabilir
GIFT nasıl işliyor?
Kadınlarda
Adım 1: GIFT tedavisine başlamadan once fallop tuplerinin acık ve sağlıklı olduğu kesin olarak belirlenmeli Bu amacla bir acıklık testi gercekleştiriliyor
Adım 2: Yumurtaların alımı aşaması tup bebekte olduğu gibi uygulanıyor
Adım 3: Doktorunuz anesteziyle sizi bayıltıyor Gobek deliğinizden actığı 5 mm’lik kucuk kesiden rahminizi ve tuplerinizi kontrol ediyor Bu sırada laparoskop adında bir goruntuleme aracı kullanılıyor
Adım 4: Laparoskopla elde edilen goruntuyle yumurtalar yumurtalıktan alınıyor Bu işlem icin alt karında iki kucuk kesi daha acılması gerekebilir
Adım 5: 40 yaşından kucukseniz 3 taneye kadar; 40 yaşından buyukseniz 4 tane yumurta alınıyor; bir kataterde hazırlanan secilmiş spermlerle karıştırılıyor
Adım 6: Doktor yine laparoskop yardımıyla katateri bir tupe ya da iki tupe birden yerleştiriyor; yumurta ve sperm karışımını iceri boşaltıyor
Adım 7: Eve gitmeden once biraz dinlenmek isteyebilirsiniz Rahim zarınızın oluşması icin ilac almanız da gerekebilir Bu ilaclar dollenmiş yumurta icin uygun ortamın oluşmasına yardım ediyor
Kalan yumurtalar: Tedaviden sonra fazladan kalan yumurtanız varsa ve iyi durumdaysa tup bebek yonteminden faydalanılıp gelecekte kullanmanız icin dondurulabilir
Erkekler icin
Yumurtaların alındığı gun baba adayından da sperm orneği vermesi isteniyor
Turkiye’de yasak olan işlemin ayrıntısını verelim: donorden alınan sperm kullanılacaksa buzu dikkatlice cozulmeli, sonra yumurtayla karıştırılıp tuplere yerleştirilmeli
Riskleri
GIFT yontemi tup bebek yontemine oldukca benziyor Riskleri de neredeyse aynı Coklu gebelik, ilaclara reaksiyon gibi riskler tıpkı tup bebekte olduğu gibi GIFT’te de var
GIFT yonteminde bunların haricinde genel anesteziden kaynaklanan bazı riskler de soz konusu
Laparoskopi de risk yaratıcı bir faktore donuşebilir Nadiren de olsa alt karında yerleştirme işlemi sırasında travma belirtileri gozlenebilir
Başarı şansı
GIFT’e olan talep tup bebeğe nazaran cok az olduğundan klinikler bu konuda pek deneyimli sayılmaz Ancak bu yontemle tup bebek yonteminin başarılı olmadığı hastalara bir başarı şansı daha doğuyor
Daha detaylı bilgiyi kliniğinizden almanız mumkun Yalnız ekleyelim: diğer kısırlık tedavilerine benzer bicimde, GIFT de daha genc yaştaki kadınlarda cok daha başarılı oluyor

Üst Alt