Son Konu

Ünsal Ban gözaltına alınmıştı: Kaçış planı ortaya çıktı

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında Muğla'nın Milas ilçesinde gözaltına alınan eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban bu sabah saatlerinde kara yolu ile Ankara'ya getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan ve dün yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada Muğla'nın Milas ilçesinde polis takımlarınca yakalanan Ban, Milas'a kendisine ilişkin olmayan ve daha evvel kullanmadığı bir araçla geldi.

Yunan kara sularına yat bırakmış

Ban, Muğla'ya gelişi sırasında polis denetim noktalarından kurtulmak için farklı güzergahları kullandı.Yurt dışına kaçacağına yönelik ihbar üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş ve İstihbarat takımlarınca takibe alınan Ban'ın, Muğla'ya ulaştığında bir yat ile Yunanistan'a kaçacağı tespit edildi.

Malta bandralı yatın kaptanının, Yunan kara sularına bıraktığı yata bağlı küçük hız motoruyla Bodrum Marina'ya geleceği, buluşmanın akabinde Ünsal Ban'ın hız motoruyla yata geçeceği argüman edildi.

Şirket kayıtları ortaya çıktı

Yurt dışına kaçış için kullanılacak yatın kaptanının ve mürettebatının Ban'ın şirketlerinde çalışma kaydı bulunduğu belirlendi. Kaptan ve mürettebat da polis takımlarınca gözaltına alındı.

Eşine ilişkin ferdî dataları organize kabahat örgütü elebaşı ile paylaşma, tehdit ve şantajla suçlanan, THK Üniversitesini ziyana uğratmaktan da hakkında çok sayıda dava bulunan Ünsal Ban'ın "ev satın alma yoluyla vize sahibi olduğu" ve Yunanistan'a kaçacağı öne sürüldü.

Ne olmuştu?

Sedat Peker, Mecnun Çavuş isimli Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, eski Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB üyesi Salih Orakçı ve Marka Yatırım Holding İdare Konseyi Lideri Mine Tozlu Sineren’in isminin karıştığı rüşvet argümanında bulunmuştu. Peker’in tezine nazaran Sineren’den borsada bir süreci gerçekleştirmek için rüşvet istendi ve ismi geçen öbür bireyler de bu rüşvet ağının içinde yer aldı.

Sedat Peker dün yaptığı paylaşımlarda da Taşkesenlioğlu'nun yer aldığı ve Ünsal Ban'ın çektiğini belirttiği bir görüntüyü paylaşmıştı. Peker, "Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç defa görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti'nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun meskende otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu imgeleri bana yolladı" sözlerine yer vermişti.

Videonun paylaşılmasının akabinde Ban, Peker'in tezlerini kabul etmiş lakin görüntüyü kendisinin göndermediğini belirtmişti.

Ayrıca AKP’li Taşkesenlioğlu’nun eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü ve AKP milletvekili aday adayı olan eşi Ünsal Ban’dan boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira maddi ve manevi tazminat istediği ortaya çıkmıştı.

Üst Alt