Son Konu

Yakîn

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
1 Şek ve şüpheden uzak olan; kesin
Allahü teâlâ âyeti kerîmede meâlen buyurdu ki:
Biraz bekledi, çok geçmeden Hüdhüd gelip, şunları söyledi:Ben senin bilmediğin bir şey öğrendim Sana Sebe'den yakîn bir haber getirdim(Neml sûresi: 22)
Îmân ağaç gibi olup; kökü yakîn, dalı takvâ, nûru hayâ, meyvesi cömertliktir (Ali (ranh))
2 Sağlam, sarsılmayan, şüphe ve tereddüt bulunmayan îtikâd, îmân
Âgâh olunuz ki; insana dünyâda yakîn ve âfiyetten (günahlardan uzak olmaktan) daha hayırlı bir şey verilmemiştir Öyle ise Allah'tan o ikisini isteyin (Hadîsi şerîfRâmûzülEhâdîs)
Yakîn ihsân edilen birinin kerâmetlere, hârikalara, ihtiyâcı olmaz Bütün bu kerâmetler, Zâtı ilâhînin zikrinden ve kalbin bu zikr ile zînetlenmesinden aşağıda kalır (İmâmı Rabbânî)
Kalb, bid'at pisliklerinden temizlenmedikçe ve Ehli sünnet îtikâdı ile süslenmedikçe, hakîkat güneşinin ışıkları oraya giremez O kalb yakîn nûru ile aydınlanamaz (Ahmed Raûf)
Her şeyi akıl ile isbât ederek inandırmak kolay değildir Yakîn elde edebilmek için, isbât yoluna gitmektense, kalbi hastalıktan kurtarmak lâzımdır (İmâmı Rabbânî)
3 Ölüm
Allahü teâlâ âyeti kerîmelerde meâlen buyurdu ki:
Sana yakîn gelinceye kadar da Rabbine ibâdet et (Hicr sûresi: 99)
Mücrimlere, sizi Cehennem'e sokan nedir? derler (Onlar da cevap verirler): Biz namaz kılanlardan değildik Yoksulu doyurmazdık (Bâtıla) dalanlarla berâber dalardık Hesâb gününü de yalan sayardık Nihâyet bize yakîn gelip çattı (Müddessir sûresi: 4147)

Üst Alt