Son Konu

yaratılış destanı özeti

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yaratılış destanı özeti varmı?

Oluşum Destanı özeti

Altaylardan Verbitskiy'in derlediği yaradılış destanı kısaca şöyledir: Yer gök hiç bir şey yokken dünya uçsuz bucaksız sulardan ibaretti Tanrı Ülgen bu uçsuz bucaksız dünyada durmadan uçuyordu Göklerden gelen bir ses Tanrı Ülgen'e denizden çıkan taşı tutmasını söyledi Göğün emri ile oturacak yer bulan Tanrı Ülgen bundan böyle yaratma zamanı geldi diye düşünerek şöyle dedi :
Bir dünya istiyorum, bir soyla yaratayım
Bu dünya nasıl olsun, ne boyla yaratayım
Bunun çaresi nedir, ne yolla yaratayımş
Su içinde yaşamış Ak Ana,su yüzünde belirdi ve Tanrı Ülgen'e şöyle dedi :
Yaratmak istiyorsan Ülgen, Yaratıcı olarak şu tanrısal sözü öğren :
De ama daima,yaptım oldu diğer bir şey söyleme
Hele yaratır iken,yaptım olmadıdeme
Ak Belli Başlı bunları söyledi ve kayboldu Tanrı Ülgen'in kulağından bu buyruk hiç gitmedi insana da bu öğüdü iletmekten bıkmadı : Dinleyin ey insanlar, varı değil demeyin Varlığa değil deyip de, yok olup da gitmeyinizTanrı Ülgen yere bakarak : Yaratılsın yer!Göğe bakarak Yaratılsın Gök!Bu buyruklar verilince yer ve gök yaratılmış Tanrı Ülgen çok büyük üç balık yaratmış ve dünya bu balıkların üstüne konmuş Böylece dünya gezer olmamış bir yerde değişmez olmuşTanrı Ülgen balıkların kımıldadıklarında dünyaya su kaplamasın diye Mandı şire'ye balıkları yoklama görevi vermiş Tanrı Ülgen, dünyayı yarattıktan sonradan tepesi aya güneşe değen etekleri dünyaya değmeğen büyük Altın Dağın başına geçip oturmuşDünya altı günde yaratılmışdı, yedinci günde ise Tanrı Ülgen uyumuş kalmışdı Uyandığında neler yarattım diye baktı: Ülkü güneşden başka fazladan dokuz dünya birer cehennem ile dahası yer yaratmıştı Günlerden bir gün Tanrı Ülgen denizde yüzen bir toprak parçacığı üstünde bir parça kil fark ettiademoğlu bu olsun, insana olsun babadedi ve toprak üstündeki kil aniden insan oldu Tanrı Ülgen bu birincil insana Erlikadını verdi ve onu kardeşi kabul etti Ama Erlik'in yüreği kıskançlık ve hırsla doluydu Tanrı Ülgen gibi dinç ve yaratıcı olmadığı için öfkelendi
Tanrı Ülgen, kemikleri kamıştan, etleri topraktan yedi insan yarattı Erlik'in yarattığı dünyaya hasar vereceğini düşünerek insanı gözetmek üzere Mandışire adlı bir kahraman yarattıktan daha sonra yedi insanın kulaklarından üfleyerek can, burunlarından üfleyerek başlarına düşünce verdiTanrı Ülgen insanları yönetmek üzere MayTere'yi yarattı ve onu insanoğlunun başına han yaptı Yakut'lardan (Saka) derlenen oluşum efsaneleri de Altay yardılış destanının yakın varyantı niteliğindedir XIXyüzyıl'da derlenen bu efsanelerin çeşitli din ve kültürlerin etkilerini taşıdıkları düşünülmektedir *

Üst Alt