Son Konu

Zeytinyağlı Yaprak Sarma

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
zeytinyagli-yaprak-sarma.jpg

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tanımı İçin Gereçler

• 1 litrelik şişede salamura yaprak
  • 3,5 çay bardağı pirinç
  • Yarım su bardağı zeytinyağı
  • 2 adet büyük uzunluk soğan
  • 1 yemek kaşığı+1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 adet domates
  • Pulbiber, karabiber
  • Nane, sumak
  • Tuz
  • Nar ekşisi
  • Limon
  • Maydanoz
  • Sıcak su

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
  1. 1 litrelik şişede salamura yaprağım vardı. Onu sabahtan tuzu gitmesi için yıkadım ve soğuk suda beklettim.
  2. O kadar yaprak için 3 buçuk çay bardağı pirinçle bir harç hazırladım göz kararı fakat tamı tamına geldi şükür. Ha şöyle ki ben sararken çok ince sarmaya uğraş ettim, çok de ince oldular ancak piştikten sonra 2 katı şişmişler, demekki daha daha ince yapmak lazımmış ki şişince de anca olsun o yüzden tahminen daha az harç yapılabilirmiş aslında.
  3. Neyse işte tencereye yaklaşık yarım su bardağı zeytinyağını alıp içine çok ince doğranmış 2 adet büyük uzunluk soğanı ekleyip uygunca sotelendikten sonra pirinçi ve 1 yemek kaşığı salçayı ekleyip biraz daha kavurdum.
  4. Akabinde 1 adet rendelenmiş domatesi ve pulbiber, karabiber, nane, sumak, tuz üzere baharatları da ekleyip iki çevirip altını kapattım.
  5. Sonra da doğranmış maydanozu, nar ekşisi sosunu ekleyip çokça da limon sıktıktan sonra soğumaya bıraktım.
  6. Sonrası işte bildiğiniz üzere sarın, dizin, pişirin.
  7. Suyunu ise şöyle yaptım. Bir salata kasesine yaklaşık 2-3 bardak sıcak suyu alıp 1 tatlı kaşığı salçayı, tuzu ve çokça sumağı ekledim.
  8. Az bişey de yağ gezdirdim onu direk sarmaların üzerine de gezdirebilirsiniz ben unuttuğum için sonradan suyuna ekledim.
  9. O suyu tencereye verdikten sonra hali hazırda da sıcak suyunuz olsun ki yapraklar pişip suyu azaldıkça gereksinim varsa su desteği yapılabilir.
  10. İşte ortada pirinçlerin kıtırlığı denetim edilerek pişirme kısmı da hallolur, afiyet olsun ❤.
Not:damarlı ve büyük yaprakları ayırıp tencerenin en altına ve en üstüne dizebilirsiniz.

#ilhamtarifler.

Üst Alt